Rząd dalej zbiera z podatków wielkie pieniądze. Takiego lutego dla budżetu nie było od lat

Po lutym 2018 r. w budżecie Polski jest nadwyżka na poziomie blisko 4,5 mld zł. W samym lutym mieliśmy deficyt 4,1 mld zł, co jest dla tego miesiąca wynikiem najlepszym od co najmniej kilkunastu lat.
1#Tweetup z premierem Mateuszem Morawieckim w KPRM 1#Tweetup z premierem Mateuszem Morawieckim w KPRM Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Po lutym nadwyżka prawie 4,5 mld zł

62 mld zł dochodów i 57,56 mld zł wydatków - to stan budżetu Polski po styczniu i lutym 2018 r. Daje to nadwyżkę na poziomie 4,46 mld zł.

Po styczniu budżet kraju był na 8,6-miliardowym plusie. Nadwyżka po lutym na poziomie 4,5 mln zł oznacza, że tylko w lutym mieliśmy ok. 4,1 mld zł. Jak jednak komentują analitycy mBanku, to i tak najlepszy wynik od co najmniej kilkunastu lat.

Posiedzenie rzadu Posiedzenie rzadu Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Rosną wpływy z podatków

Dochody budżetowe po lutym wyniosły 62 mld zł i są wyższe niż rok temu o ok. 1,1 mld zł. Ministerstwo Finansów chwali się dwucyfrowymi (procentowo) wzrostami rok do roku wpływów z podatków PIT czy CIT, w górę poszły też wpływy z podatku bankowego czy z podatku akcyzowego i podatku od gier.

Nadal mamy jednak spadek wpływów z podatku VAT - do budżetu wpłynęło w tym roku z tego tytułu o ok. 2,1 mld zł mniej niż rok temu po dwóch miesiącach. Inna sprawa, że to głównie efekt stycznia, gdy różnica rok do roku wynosiła aż 3,6 mld zł. Była efektem bardzo wysokiego poziomu odniesienia ze stycznia 2017 r. (rząd dokonał wtedy przesunięcia zwrotów VAT na grudzień 2016 r., "obciążając" tym samym wynik za 2016 r.). Rząd z kolei tłumaczy spadek wpływów z VAT znaczącym wzrostem inwestycji w ostatnim kwartale ub.r., co poskutkowało wysokimi zwrotami VAT w styczniu br.

Gdyby porównywać tylko luty 2017 i 2018 r., to wpływy z VAT odnotowały jednak wzrost o ponad 10 proc.

Wydatki budżetu na dotacje do FUS Wydatki budżetu na dotacje do FUS dane: Ministerstwo Finansów

Trik w przelewach do FUS

A co po stronie wydatków? Tu rząd zaciska pasa, po dwóch miesiącach tego roku wydał o 2,5 mld zł mniej niż w analogicznym czasie zeszłego roku. Bardzo mocno spadły przede wszystkim dotacje dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (8 mld zł w okresie styczeń-luty 2017 r. vs. 3 mld zł w 2017 r.). Resort finansów tłumaczy to dobrą sytuacją na rynku pracy i lepszymi wpływami składek do FUS. Ale to tylko jedna część prawdy. Druga jest taka, że rząd przelał do FUS sporo pieniędzy "na zapas" jeszcze w grudniu 2017 r. (w porównaniu z grudniem 2016 r. aż o 4,3 mld zł więcej). Z kolei w styczniu 2018 r. dotacja do FUS była aż o 4,5 mld zł niższa niż rok wcześniej. 

 Tylko w lutym br. do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z budżetu popłynęło ok. 2,5 mld zł, czyli o ok. 0,5 mld zł mniej niż w lutym 2017 r.

. . źródło: Ministerstwo Finansów

Więcej poszło do Unii

Nadwyżka w budżecie po lutym br. mogłaby być jeszcze nieco wyższa, ale rząd wydał już o blisko 1,1 mld zł więcej niż rok temu w ramach rozliczenia z budżetem ogólnym Unii. Resort finansów tłumaczy, że Komisja Europejska skorzystała z możliwości przyspieszenia w pierwszym półroczu wpłat składek przez państwa członkowskie. Inna sprawa, że w budżecie Polski na 2018 r. i tak zaplanowane wydatki na składki unijne są wyższe niż te zeszłoroczne o ok. 1,5 mld zł. Można więc powiedzieć, że większość z tej wzrostu już została zapłacona.

Przypomnijmy, że Ustawa budżetowa na 2018 zakłada, że deficyt budżetowy nie może być większy niż 41,5 mld złotych.

Więcej o: