Ministrowie mają oddać premie Caritasowi. Dostaną dużą ulgę podatkową w PIT?

Ministrowie i sekretarze stanu zwrócą premie, które otrzymali w latach 2016-17 i oddadzą je na Caritas - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Za taką darowiznę przysługuje jednak ulga w podatku od dochodów osobistych. I to wysoka.
Jarosław Kaczyński Jarosław Kaczyński Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

1,5 mln zł nagród dla rządu za 2017 r. W 2016 r. nagrody też były

Afera wokół premii, które wypłacił sobie rząd zatacza coraz szersze kręgi. I nijak nie chce przyschnąć. Głos w tej sprawie zabrał wreszcie prezes PiS Jarosław Kaczyński. I dolał oliwy do ognia.

To, że ministrowie rządu Beaty Szydło dostali wysokie nagrody za 2017 r. wyszło na jaw, gdy poseł PO Krzysztof Brejza, zebrał informacje na ten temat w poszczególnych resortach. Łącznie zebrało się tego przeszło 1,5 mln zł.

Rekordzistą był Mariusz Błaszczak, którego premia przekroczyła 82 tys. zł. Po przeszło 75 tys. zł dostali Mateusz Morawiecki (resorty finansów i infrastruktury) i Anna Zalewska (resort edukacji). Beata Szydło sama sobie przyznała nieco ponad 65 tys. zł nagrody.

Jak się jednak okazuje ministrowie dostali też nagrody w 2016 r. Pod koniec marca "Fakt" ujawnił, że średnia nagroda dla ministra wyniosła wtedy 25 tys. zł. A nagrody pochłonęły blisko 600 tys. zł. Średnia nagroda w 2017 r. to 69 tys. zł.

Mateusz Morawiecki i Beata Szydło Mateusz Morawiecki i Beata Szydło Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Sondaże w dół, Kaczyński nakazuje oddanie nagród

Część komentatorów politycznych wiąże z nagrodami dla ministrów ostatnie duże spadki notowań PiS w sondażach. Z badania przeprowadzonego pod koniec marca przez Kantar Millward Brown na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że na wspólną listę PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski zagłosowałoby 28 proc. respondentów. To spadek aż o 12 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim sondażem. Nawet z sondażu przeprowadzonego przez Pollster na zlecenie "Wiadomości" TVP wynika, że PiS, choć nadal jest zdecydowanie na prowadzeniu, stracił aż 8 punktów procentowych.

Mimo to, ministrowie nie palili się do zwrotu nagród. Część z nich deklarowało wprawdzie ich przekazanie na cele charytatywne, ale nie miało to charakteru zorganizowanej akcji. W końcu głos zabrał szef partii Jarosław Kaczyński. W czasie zwołanej nagle konferencji prasowej zapowiedział, że ministrowie i wiceministrowie, którzy dostali nagrody oddadzą pieniądze Caritasowi.

Podatek PIT Podatek PIT

Darowizna dla Caritasu = duża ulga w PIT

I tu pojawia się problem. Zgodnie z przepisami, każdy podatnik ma bowiem prawo do ulgi podatkowej za darowizny. Standardowa ulga ma limit - w ramach niej, podatnik może odpisać sobie od dochodu przekazane w danym roku darowizny na rzecz organizacji (różnego rodzaju fundacji czy stowarzyszeń) działających w sferze pożytku publicznego i na cele kultu religijnego, nie może to być jednak więcej niż 6 proc. jego rocznego dochodu.

Oddzielną grupę darowizn stanowią jednak darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościołów. Tu ulga jest zdecydowanie wyższa, nie ma bowiem żadnego limitu. Podatnik może odliczyć od dochodu pełną kwotę przekazanej w danym roku darowizny. Może to być nawet 100 proc. jego rocznego dochodu. I w tej właśnie grupie darowizn mieszczą się darowizny na Caritas. Potwierdzenie tej informacji znaleźliśmy na stronie Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Strona internetowa Caritas Strona internetowa Caritas http://cdwp.caritas.pl/darowizny/

Bez względu na wysokość dochodów darczyńcy

- Darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą nadal można odliczać od dochodu w pełnej wysokości, bez względu na wysokość dochodów darczyńcy - czytamy w komunikacie wydanym przed laty, po zmianie zasad dokumentowania darowizn objętych ulgami.

Caritas wyjaśnia też, że "aby skorzystać z odliczenia muszą być spełnione dwa warunki:

a. kościelna osoba prawna musi przedstawić darczyńcy pokwitowanie odbioru, oraz
b. w ciągu dwóch lat od przekazania darowizny - sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność".

http://cdwp.caritas.pl/darowizny/
http://cdwp.caritas.pl/darowizny/

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin, premier rządu PiS Beata Szydło, minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak i minister 'eksploatacji' środowiska Jan Szyszko podczas pierwszego czytania projektu ustawy budżetowej na rok 2018. 49 Posiedzenie Sejmu VIII Kadencji, Warszawa, 10 października 2017 Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin, premier rządu PiS Beata Szydło, minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak i minister 'eksploatacji' środowiska Jan Szyszko podczas pierwszego czytania projektu ustawy budżetowej na rok 2018. 49 Posiedzenie Sejmu VIII Kadencji, Warszawa, 10 października 2017 Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Ministrowie będą mogli odpisać darowiznę od dochodu

Taka sytuacja oznacza, że minister, który teraz przekaże darowiznę Caritasowi, w rocznym zeznaniu podatkowym za 2018 r. będzie mógł sobie odpisać ją od dochodu. I uzyska ulgę. Jej wysokość będzie przy tym uzależniona od tego wedle jakiej stawki płaci podatek. Jeśli więc, Beata Szydło podaruje Caritasowi 65 tys. zł swojej nagrody, a jej całoroczny dochód zmieści się w niższym przedziale skali podatkowej (do 85528 zł), a więc będzie objęty 18-proc. stawką PIT, to była premier będzie miała ulgę w wysokości 11700 zł. Jeśli jednak, dochody roczne byłej szefowej rządu będą wyższe i będą w związku z tym objęte 32-proc. stawką PIT, to dzięki uldze odzyska ona z podatku 20800 zł.

Jeszcze więcej zyska dzięki uldze Mariusz Błaszczak. Jeśli, podaruje Caritasowi 82 tys. zł nagrody to w zależności od stawki PIT, którą objęty będzie jego dochód, dostanie 14760 lub 26240 zł.

Do tego trzeba będzie doliczyć kolejne tysiące, jeśli ministrowie rzeczywiście oddadzą Caritasowi swoje nagrody za 2016 r.

Więcej o: