Pierwsze "Mieszkania Plus" za moment zostaną oddane do użytku. Tylko 600 zł za trzy pokoje

24 kwietnia będzie doniosłym dniem dla władz Jarocina. Tego dnia do lokali powstałych w ramach programu "Mieszkanie plus" wprowadzą się pierwsi lokatorzy. Czynsz wyniesie połowę rynkowej stawki za najem.
Budowa mieszkań w Krakowie Budowa mieszkań w Krakowie łukasz Krajewski / Agencja Wyborcza.pl

Jarocin pierwszy zaczął i pierwszy skończył

Jarocin był pierwszym w Polsce samorządem, który już w grudniu 2016 roku rozpoczął prace budowlane w ramach rządowego programu "Mieszkanie Plus". Inwestycja będzie oddawana do użytku etapami.

W pierwszej kolejności przekazanych zostanie 96 mieszkań w Siedleminie. Kolejne 120 mieszkań, powstających w ramach pierwszego etapu prac przy ul. Siedlemińskiej, w będzie gotowych połowie maja, a pod koniec czerwca - 42 mieszkania przy ul. Leszczyce. Z końcem grudnia zakończą się także prace w ramach drugiego etapu inwestycji przy ul. Siedlemińskiej, gdzie powstaje 108 mieszkań.

600 zł czynszu za 55 m/kw

W sumie w budowie jest 366 mieszkań czynszowych. Lokale o metrażach 36 m2 i 55 m2 zostaną wykończone "pod klucz".

Podłogi mają być pokryte panelami oraz płytkami, łazienka będzie w pełni wyposażona, aneks kuchenny ma posiadać kuchenkę gazową. W mieszkaniach znajdować się będzie również kocioł dwu funkcyjny i szafka ze zlewem.

Lokatorzy będą indywidualnie rozliczali się za prąd, wodę i gaz. Przy budynkach będzie ogólnodostępny parking.

Stawki czynszu wyniosą od 11 do 12 zł/m2.

Jarocin wita powracających emigrantów

Aby dostać mieszkanie w Jarocinie nie trzeba było być jego mieszkańcem. Warunek był inny. Kiedy już dostanie się lokal, trzeba się w Jarocinie zameldować i tu płacić podatki.

W grudniu, podczas uroczystego wręczania przydziału lokali pierwszym rodzinom burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki, powiedział podczas przemówienia: - Wracają do nas rodziny, które wiele lat przebywały poza naszym krajem, a chcą z powrotem osiedlić się w Jarocinie.

Jak czytamy na stronie Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, mieszkanie otrzymał m.in. Krzysztof Decowski, któremu lokal pozwoli na powrót z emigracji.

- Dajecie dobry przykład i mam nadzieję, że za waszym przykładem pójdą inne samorządy. Niech ten symboliczny przykład rodziny, powracającej z Wielkiej Brytanii do Jarocina, będzie powielany w całej Polsce - zaznaczył w trakcie uroczystości minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Pieniądze Pieniądze Fot. Shutterstock

Kryterium dochodowe? Minimum 3 tys. zł brutto na rodzinę

Mieszkania w pierwszej kolejności otrzymały rodziny z dziećmi w wieku do 15 lat (które nie miały tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego). Wśród kryteriów znalazło się także minimum dochodowe - 3 tys. zł brutto na rodzinę w przypadku mieszkania 55 m kw. oraz 2 tys. zł brutto dla chętnych na lokal 35 m kw.

Do kryterium dochodowego wliczało się również m.in. 500+ oraz alimenty.

Mateusz Morawiecki podczas symbolicznego rozpoczęcia inwestycji w ramach programu 'Mieszkanie Plus' Mateusz Morawiecki podczas symbolicznego rozpoczęcia inwestycji w ramach programu 'Mieszkanie Plus' JAN RUSEK

Rządowy program "Mieszkanie plus"

Mieszkanie Plus to program zakładający m.in. budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, z opcją dojścia do własności. Inwestycje mieszkaniowe są realizowane na zasadach rynkowych na nieruchomościach będących obecnie w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego oraz inwestorów prywatnych, z wykorzystaniem finansowania z funduszu zarządzanego przez BGK Nieruchomości S.A.

Więcej o: