Inflacja jest niska, ale są takie towary, za które wciąż musimy płacić dużo więcej niż rok temu. Oto lista

GUS potwierdził wstępny odczyt inflacji za marzec - zaskoczyła ona mocno ekonomistów, spadając do 1,3 proc. z 1,4 proc. w lutym w ujęciu rocznym, przy czym eksperci spodziewali się wyraźnego przyspieszenia. Teraz mamy więcej szczegółów. Mimo, że inflacja ogółem spadła, to są takie grupy towarów lub usług, które wyraźnie zdrożały w porównaniu z ubiegłym rokiem. Oto 10 najmocniej drożejących i 10 najbardziej taniejących kategorii według danych GUS.
Jajka drożeją z tygodnia na tydzień Jajka drożeją z tygodnia na tydzień fot. Łukasz Krajewski / Agencja Wyborcza.pl

Liderzy wzrostów ci sami - jaja i masło

Najmocniej w porównaniu z marcem ubiegłego roku zdrożały jajka - o 31,1 proc. Choć w ujęciu miesięcznym, czyli w porównaniu z lutym tego roku, ceny jajek są już niższe o 3,5 proc., czyli ten efekt wygasa. Przypomnijmy, gwałtowny wzrost cen jajek zaczęliśmy obserwować w drugiej połowie ubiegłego roku, w związku z wykryciem zanieczyszczenia jaj w Europie Zachodniej szkodliwym fipronilem. Produkcja jaj na zachodzie już się odbudowuje, co znaczy, że powinien spadać popyt na jaja z Polski, a co za tym idzie, zmniejszać powinny się ich ceny

Masło, czyli drugi główny ubiegłoroczny bohater wzrostów cen, w marcu było droższe o 20,8 proc. w porównaniu z marcem 2017. Masło w ubiegłym roku drożało, zresztą nie tylko w Polsce, bo rósł na nie popyt na całym świecie, między innymi ze strony ogromnego rynku, jakim są Chiny i Indie. To szaleństwo cen już się nieco uspokoiło. W porównaniu z lutym tego roku masło potaniało o 1 proc., a od końca ubiegłego roku już o 6,3 proc.

Wśród drożejących produktów znalazły się też jogurty, śmietana, napoje i desery mleczna - ta grupa w marcu była droższa o 7,4 proc. w ujęciu rok do roku, w porównaniu z lutym zdrożała  o 0,2 proc.

Jabłka Jabłka Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl

Owoce wciąż droższe, ale może już niedługo

Owoce w marcu były aż o 10,9 proc. droższe niż przed rokiem. To także jedna z grup towarów, która w drugiej połowie ubiegłego roku drożała, z powodu negatywnego wpływu pogody. Przez wiosenne przymrozki mocno spadły zbiory, szczególnie owoców z drzew. Eksperci Credit Agricole uważają, że maksimum wzrostów cen owoców mieliśmy w czwartym kwartale 2017 i teraz ceny będą stopniowo spadać, szczególnie w drugiej połowie tego roku. Oczywiście o ile znów nie przeszkodzi pogoda. W marcu, w ujęciu miesiąc do miesiąca ceny owoców spadły o 1,1 proc.

pieczywo pieczywo Fot. Rafał Malko / Agencja Wyborcza.pl

Kanapki z szynką kosztują więcej

Pieczywo zdrożało w marcu o 4,5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, do tego dochodzą wyższe o 4,2 proc. ceny wędlin (obie te kategorie w porównaniu z lutym zdrożały o 0,1 proc.). Nieco mocniej wzrosły ceny drobiu, bo o 4,3 proc. (+1,5 proc. miesiąc do miesiąca).

Ekonomiści Credit Agricole w marcowym raporcie piszą, że według ich oceny produkcja drobiu w Polsce rośnie szybciej od możliwości jego eksportu, rynek krajowy także jest coraz bardziej nasycony. W związku z tym prognozują, że w tym roku cena drobiu będzie łagodnie spadać.

Segregacja odpadów w gdańskim Zakładzie Utylizacyjnym Segregacja odpadów w gdańskim Zakładzie Utylizacyjnym Fot. Dominik Werner / Agencja Wyborcza.pl

Drożej u dentysty, za odbiór śmieci i za węgiel

Inflacja konsumencka zawiera nie tylko ceny towarów, ale także usług. Wśród tych usług najmocniej podrożały w marcu usługi stomatologiczne - o 4,1 proc. Tak samo wzrosły opłaty za wywóz śmieci. Te drugie rosną, w wielu gminach mocno, między innymi z powodu nowych obowiązków, jakie na samorządy nakłada ustawa z ubiegłego roku, która wprowadza nowe frakcje odpadów do segregacji. Dodatkowo, od stycznia tego roku, wzrosły stawki za składowanie odpadów komunalnych (i będą one nadal stopniowo wzrastać). Znacznie mocniej niż te dwie kategorie, bo o 8,5 proc., podrożał w marcu opał.

Cukier Cukier fot. Shutterstock

Tańsze słodkie

Wśród dziesięciu najmocniej taniejący kategorii jest tylko jedna spożywcza - cukier. Cukier tanieje od pewnego czasu, w marcu jego ceny spadły aż o 30,1 proc. rok do roku (w porównaniu z lutym potaniał o 2,7 proc.). Cukier tanieje, bo jesienią ubiegłego roku w Unii Europejskiej zniesiony został system kwot cukrowych, czyli ograniczeń narzucanych producentów. Kwoty cukrowe utrzymywały ceny sztucznie na wyższym poziomie. Teraz powinny tanieć, także w przyszłym roku.

Smartfon Smartfon fot. Shutterstock

Mniej za telefon i telewizor

Sprzęt telekomunikacyjny w marcu był o 13,5 proc. tańszy niż rok wcześniej. Spadły też ceny - choć w mniejszym zakresie, bo o 3 proc. rok do roku, sprzętu audiowizualnego, fotograficznego i informatycznego. Obie te kategorie w ujęciu miesięcznym, czyli w porównaniu z lutym, potaniały o 0,3 proc.

Odzież w marcu zdrożała w porównaniu z lutym, zaś w ujęciu rok do roku wyraźnie potaniała Odzież w marcu zdrożała w porównaniu z lutym, zaś w ujęciu rok do roku wyraźnie potaniała Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Tańsze książki i ubrania

Książki w marcu były według danych GUS o 5,8 proc. tańsze niż przed rokiem. Mniej trzeba było zapłacić też za ubrania - o 4,8 proc.

Odzież to ta kategoria, której ceny w danych GUS często spadają - i w ujęciu rok do roku tak właśnie było i w marcu. Ale jeśli porównać marcowe ceny z tymi z lutego, to widać coś zupełnie innego. W ujęciu miesiąc do miesiąca ceny odzieży bowiem całkiem wyraźnie wzrosły, o 2,9 proc. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, właśnie ceny odzieży miały w marcu najwyższy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Eksperci wyjaśniają, że to prawdopodobnie efekt zmiany sposobu liczenia przez GUS, może to podwyższyć odczyty inflacji w przyszłości.

Tankowanie paliwa na stacji benzynowej Tankowanie paliwa na stacji benzynowej Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl

Jeżdżenie samochodem mniej kosztuje

Samochody osobowe potaniały w marcu o 5,5 proc. w ujęciu rocznym (miesiąc do miesiąca o 0,6 proc.). Tańsze są nie tylko samochody, ale także paliwo do nich. Szczególnie gaz, za który w marcu trzeba było płacić aż o 8,3 proc. mniej niż rok wcześniej. Ceny benzyny spadły o 1,9 proc. rok do roku. To jednak może się zbyt długo nie utrzymać. Ceny paliw na polskich stacjach już wzrosły mogą dalej rosnąć. Wszystko dlatego, że napięcie geopolityczne podnosi ceny ropy naftowej na światowych rynkach.

Pisaliśmy na ten temat tutaj: Ropa jest najdroższa od trzech lat, m.in. przez Donalda Trumpa. Ekspert: Duże podwyżki cen paliw. Na horyzoncie 5 zł

Pieniądze Pieniądze Fot. FRANCISZEK MAZUR

Mniej płacimy za ubezpieczenia i usługi finansowe

Ubezpieczenia potaniały w marcu o 3,5 proc. w ujęciu rok do roku, a w ujęciu miesięcznym o 2 proc. Ceny usług finansowych świadczonych przez banki i inne instytucje wzrosły o 4,3 proc. w porównaniu z marcem 2017, w odniesieniu do lutego tego roku nie zmieniły się.

Szczegółowe dane GUS na temat marcowej inflacji można znaleźć tutaj.

+++

Więcej o: