USA nakładają sankcje na wielką chińską firmę. "Spiskowanie w celu dostarczania produktów Iranowi"

Amerykański Departament Handlu ogłosił nałożenie sankcji na chińskiego producenta elektroniki - firmę ZTE. Spółka przyznała się do wysyłania towarów i technologii do Iranu.
ZTE na cenzurowanym w USA ZTE na cenzurowanym w USA Źródło: zte.com.cn

USA nakładają sankcje na ZTE

Amerykańskie firmy mają zakaz sprzedaży czegokolwiek ZTE - informuje agencja Reutera. Sankcje, które mają obowiązywać siedem lat, są konsekwencją zeszłorocznego procesu, w którym chiński gigant przyznał się do sprzedawania towarów i usług Iranowi, został uznany za winnego "spiskowania". Jak ustalono w trwającym pięć lat śledztwie ZTE kupowało od amerykańskich firm komponenty, montowało je w swoim sprzęcie i dostarczało Iranowi. W ten sposób omijało sankcje nałożone na to państwo. 

ZTE przyznało się do winy i zapłaciło 890 mln dol. kary. Możliwe jest nałożenie dalszych grzywien, których wysokość może osiągnąć nawet 300 mln. dol. 

Amerykańskie władze twierdzą też, że ZTE pytane o informacje dotyczące sprawy przedstawiało fałszywe dane. 

ZTE pracuje nad technologią 5G ZTE pracuje nad technologią 5G Źródło: zte.com.cn

Brytyjczycy ostrzegają przed ZTE

Informacje o sankcjach nałożonych przez USA zbiegają się z doniesieniami z Wysp Brytyjskich. Rządowa agencja zajmująca się cyberbezpieczeństwem, National Cyber Security Centre, wydała komunikat skierowany do brytyjskich firm telekomunikacyjnych. Stwierdza w nim, że korzystanie ze sprzętu i usług ZTE może narażać bezpieczeństwo narodowe Wielkiej Brytanii.

Czytaj też: Testujemy Huawei Mate 10 Pro. Topowy w każdym calu. 

Ian Levy, dyrektor techniczny Centrum, stwierdził, że brytyjskie telekomy nie powinny kupować sprzętu i usług od ZTE, bo już w tej chwili spora część sprzętu pochodzi od innego chińskiego giganta - Huawei. 

Jak wyjaśnia Financial Times, ZTE jest stosunkowo małym graczem na brytyjskim rynku w porównaniu z Huawei. Firma ma na swoim koncie m.in. współpracę nad badaniami i rozwojem z British Telecom. 

ZTE Corporation to jeden z największych chińskich dostawców rozwiązań telekomunikacyjnych. Firma działa na rynku biznesowym i konsumenckim, na którym sprzedaje głównie modemy i smartfony. ZTE jest też czwartym dostawcą telefonów na rynku amerykańskim - po Samsungu, Apple i LG. 

Więcej o: