Mamy listę firm, które płacą w Polsce największe podatki. Pozycja właściciela Biedronki to duża niespodzianka

Ministerstwo Finansów opublikowało zestawienie największych podatników CIT. Na czele jest PKO Bank Polski. Na podium są też KGHM i PGNiG. W pierwszej "10" dominują banki, ale jest też właściciel Biedronki. Wiele znanych firm nie zapłaciło ani złotówki podatku.
Minister finansów Teresa Czerwińska i minister energii Krzysztof Tchórzewski Minister finansów Teresa Czerwińska i minister energii Krzysztof Tchórzewski SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Jawność podatkowa kontra koncerny unikające podatku

Do tej pory Ministerstwo Finansów nie chciało ujawniać informacji o tym, kto płaci najwięcej podatków w Polsce. Zasłaniało się tajemnicą skarbową.

Nagle okazało się jednak, że jawność w tej sprawie może pomóc w ukróceniu nieprawidłowości w płaceniu podatków. Skończyło się przyzwolenie społeczne na unikanie podatków przez duże firmy. W ten sposób na jaw wyszło m.in. to, że duże koncerny międzynarodowe dogadują się z rządami niektórych krajów i płacą dzięki temu śmiesznie niskie podatki. Sztandarowy przykład to Apple. Ale międzynarodowe śledztwa dziennikarskie wykazały, że podatków unikają też m.in. Google, Coca-Cola, PepsiCo, McDonald's, Ikea, Amazon czy FedEx.

Na tej fali do polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych trafiły przepisy, które upoważniają ministra finansów do publikowania informacji finansowych największych podatników. Właśnie opublikowano pierwsze takie zestawienie. Znalazły się w nim indywidualne dane podatników CIT, u których wartość przychodu uzyskanego w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro oraz dane podatkowych grup kapitałowych. Dane dotyczą przy tym zeznań za lata podatkowe, które rozpoczęły się po 31 grudnia 2011 r. i zakończyły przed 1 stycznia 2017 r.

Pod lupę wzięliśmy najświeższe dane z tego zestawienia, czyli te za 2016 r. Roczny przychód w wysokości przekraczającej w przeliczeniu 50 mln euro osiągnęło 2340 firm. 1760 z nich zapłaciło podatek.

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro https://www.mf.gov.pl

"10" największych podatników CIT

Listę największych podatników indywidualnych otwiera bank PKO BP. W 2016 r. zapłacił przeszło 1,1 mld zł podatku CIT. Za nim był Bank Zachodni WBK. Jego podatek to 568 mln zł. A trzecie miejsce w tym zestawieniu zajął bank Pekao SA. Zapłacił 560,6 mln zł.

Tuż za podium znalazł się PKN Orlen. W ramach CIT do budżetu wpłacił 537 mln zł. Kolejny na liście jest ING Bank Śląski. Zapłacił 439 mln zł podatku.

Na szóstym miejscu znalazł się koncern Jeronimo Martins Polska. Właściciel Biedronki wpłacił do budżetu w ramach CIT przeszło 409 mln zł.

Dalej jest mBank - 317,8 mln zł podatku. Za nim wylądował Alior Bank. Jego podatek to 232,3 mln zł.

Dziewiąte miejsce należy do Rossmanna. Zapłacił 200,4 mln zł podatku.

Pierwszą dziesiątkę największych podatników indywidualnych zamyka Santander Consumer Bank. Do budżetu wpłacił 192,4 mln zł CIT.

W sumie w pierwszej dziesiątce firm, które zapłaciły najwięcej podatku jest siedem banków, koncern naftowy, Rossmann i Biedronka. Łącznie zapłaciły ponad 4,5 mld zł podatku.

Druga "10", duże firmy i podatki

Dalej też jest ciekawie.

Drugą dziesiątkę największych podatników otwiera Bank Handlowy. Jego podatek to 166,6 mln zł. Za nim są Polskie Sieci Energetyczne.

W drugiej "10" rankingu znajdujemy też m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego (126,5 mln zł), Volkswagen Poznań SA (niemal 101 mln zł) i Budimex (również niemal 101 mln zł). Wysoko, bo na 13. miejscu jest spółka P4, właściciel sieci komórkowej Play. Zapłaciła 151,6 mln zł podatku.

Na 15. znalazł się koncern tytoniowy Philip Morris Polska Distribution, który zapłacił 133 mln zł podatku.

Tuż za nimi na 23. miejscu znalazł się Provident, który wpłacił do kasy państwa 90 mln zł CIT.

Biedronka Biedronka Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Podatki od sieci handlowych

Zestawienie przygotowane przez resort finansów przeczy też tezie, powtarzanej od lat przez polityków PiS, że zagraniczne sieci handlowe nie płacą w Polsce podatków.

W pierwszej "10" największych podatników mamy właściciela Biedronki. Jest tu także Rossmann. 26. miejsce należy do Castoramy (80 mln zł). Na 47. miejscu pojawia się Kaufland Ost-Europa (54,1 mln zł). Na 101 miejscu znalazł się Lidl. Jego podatek za 2016 r. to 28,3 mln zł. Media Saturn Holding Polska 138 miejsce, 22,2 mln zł. Ikea klasyfikowana jako kilka spółek zapłaciła w sumie blisko 72 mln zł podatku. Carrefour Polska zapłacił nieco ponad 2 mln zł podatku. Miejsce 1052.

Ale jest też druga strona medalu. Zarówno w rubrykach dotyczących firm Tesco jak i Auchan żadna kwota się nie pojawia. To samo z Makro Cash and Carry Polska

Sieć Żabka znalazła się na 690. miejscu zestawienia. Zapłaciła 4,7 mln zł podatku.

Linia wysokiego napięcia Linia wysokiego napięcia mat. prasowe

Znane polskie firmy i ich podatki

W zestawieniu przygotowanym przez resort finansów szukaliśmy też znanych polskich firm. Obok wspomnianych już dużych banków i koncernów naftowych, znaleźliśmy też m.in. Polskie Sieci Elektroenergetyczne (na 12. miejscu, prawie 165 mln zł podatku).

PKP Polskie Linie Kolejowe zapłaciło niemal 23,5 mln zł podatku. Dało to 130. miejsce.

Nieco ponad 8,1 mln zł zapłaciła Poczta Polska. Dało to 452. miejsce w rankingu.

Spółka odzieżowa LPP, właściciel marek odzieżowych Reserved, Croop, Hause, Mohito i Sinsay znalazła się na 600. miejscu. Jej podatek 5,7 mln zł. Na 33. miejscu jest Totalizator Sportowy. Zapłacił 68,7 mln zł podatku.

LOT nie zapłacił podatku. Za to Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze zapłaciło niemal 50 mln zł CIT.

Co ciekawe ponad 50 mln zł podatku zapłaciły warszawskie wodociągi.

Grupa Lotos to prawie 44 mln zł podatku. 41 mln dołożył do budżetu producent gier komputerowych CD Project.

W zestawieniu znaleźliśmy też Fundację Czartoryskich. Zapłaciła 350 zł podatku. A kto nie płaci?

Podatku nie zapłaciły, obok wspomnianego już LOT, m.in. Polkomtel, Polimex-Mostostal, AXA Towarzystwo Ubezpieczeń, spółka Meble Black Red White, spółka Atlas, Spółka Autostrada Wielkopolska, firma odzieżowa C&A, Bakalland, Compensa, Work Service, Raben, Barlinek i Inpost.

Prezes TVP Jacek Kurski. Warszawa, ul. Woronicza 17, 19 lipca 2016 Prezes TVP Jacek Kurski. Warszawa, ul. Woronicza 17, 19 lipca 2016 Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Koncerny samochodowe, elektroniczne, spożywcze

W grupie pierwszych "100" największych podatników CIT znajdziemy operatorów komórkowych i koncerny samochodowe. Obok Volkswagena jest m.in. BMW i  Mercedes.

Spółka Nestle Polska okupuje 46. pozycję. Natomiast 160. miejsce w rankingu zajęła Coca-Cola. Zapłaciła 20 mln zł podatku.

Grupa Allegro zajęła 45. miejsce i zapłaciła prawie 55 mln zł podatku.

W czołowej "200" roi się oczywiście od banków, są towarzystwa ubezpieczeniowe, znani światowi producenci elektroniki i AGD.

Telewizja Polsat zapłaciła ponad 74 mln zł, a Telewizja Polska... ani grosza.

Podatkowe Grupy Kapitałowe Podatkowe Grupy Kapitałowe https://www.mf.gov.pl

Podatkowe Grupy Kapitałowe, czyli dużo podatku

W oddzielnym zestawieniu Ministerstwo Finansów umieściło podatkowe grupy kapitałowe. Stąd także budżet dostaje ogromne pieniądze. Największe od podatkowej grupy kapitałowej KGHM - ponad 753,6 mln zł CIT. Tylko nieco mniej podatku, bo 703,9 mln zł zapłaciła grupa PGNiG. Na trzecim miejscu wśród grup jest PZU - 506,6 mln zł podatku.

Dalej mamy grupy PGE, Enea, Energa, Bank Millennium.

Jeśli uwzględnić podatek od grup w podatkach indywidualnych firm, to zmieni się układ na podium i w pierwszej dziesiątce największych podatników. Na podium obok PKO znajdą się też Grupy KGHM i PGNiG. Do pierwszej dziesiątki awansują także Podatkowe Grupy Kapitałowe PZU i PGE.

Podatkowa Grupa Kapitałowa Auchan poniosła w 2016 r. ponad 2,4 mln zł straty.

Ministerstwo Finansów Ministerstwo Finansów fot. SŁAWOMIR KAMIŃSKI

5 bilionów złotych przychodów podatników CIT

Ze znanych już wcześniej ogólnych wyników rozliczeń podatkowych firm, które płacą CIT wynika, że w 2016 r. miały one łącznie prawie 5,1 bln zł przychodu. Jednak koszty uzyskania tego przychodu były bardzo wysokie i sięgnęły niemal 4,9 bln zł. W ten sposób ich dochód zamknął się w kwocie blisko 263 mld zł. Do budżetu w formie podatku trafiło z tego 33,8 mld zł podatku.

W sumie przychód wykazało 460,7 tys. firm. Dochód miało 326 tys. podatników.

Podatek zapłaciło 183,8 tys. firm. Przeciętny podatek to 184 tys. zł.

Kolejne zestawienia Ministerstwo Finansów będzie teraz publikowało cyklicznie.

Więcej o: