Gdy oglądaliście Ligę Mistrzów i śledziliście strajk w LOT, Sejm przyjął kilka ustaw, o których powinniście wiedzieć

We wtorek wieczorem w Sejmie działo się sporo. Posłowie przyjęli kilka ważnych ustaw, m.in. dotyczących nowych podatków - exit tax i daniny solidarnościowej.
11 listopada. Marsz KOD ul. Piotrkowską 'Łódź Niepodległości' 11 listopada. Marsz KOD ul. Piotrkowską 'Łódź Niepodległości' MARCIN WOJCIECHOWSKI

12 listopada dniem wolnym od pracy

We wtorek wieczorem Sejm zdecydował, że 12 listopada 2018 roku będzie dniem wolnym od pracy. Posłowie przyjęli z poprawkami ustawę o Święcie Narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

W projekcie  ustawy zaznaczono jednak, że 12 listopada nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu w niedzielę i święta. Również szpitale, opieka ambulatoryjne i apteki będą funkcjonować jak co dzień.

Więcej na ten temat przeczytasz w tym miejscu.

Rząd ogłosił, że wprowadzi daninę solidarnościową - podatek od najbogatszych Rząd ogłosił, że wprowadzi daninę solidarnościową - podatek od najbogatszych Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Danina solidarnościowa

Posłowie uchwalili również m.in. ustawę o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Pieniądze do funduszu mają pochodzić z części składki na Fundusz Pracy oraz daniny solidarnościowej. 

Jeśli chodzi o pierwszy element, to już dziś składka jest odprowadzana przez pracodawcę i wynosi 2,45 proc. wynagrodzenia. Nie będzie ona zwiększona, ale jej część - a dokładnie 0,15 proc. - będzie przekierowana na nowy fundusz. Spodziewane wpływy to 647 mln zł.

Z kolei danina solidarnościowa od dochodów osób fizycznych będzie wynosiła 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej 1 mln zł za rok podatkowy. Na podstawie zeznań podatkowych za 2016 r. rząd szacuje, że z tego tytułu pozyska 1,15 mld zł.

Więcej na temat daniny solidarnościowej przeczytasz w naszym tekście

Ministerstwo finansów w Warszawie, 3 sierpnia 2016 Ministerstwo finansów w Warszawie, 3 sierpnia 2016 Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Exit Tax

Wprowadzenie tzw. exit tax jest częścią przyjętej przez Sejm nowelizacji pakietu ustaw podatkowych. Exit tax, czyli 'podatek od wyprowadzki' ma być pobierany od firm i osób fizycznych, które przenoszą 'swoją rezydencję podatkową' albo część majątku za granicę.

Chodzi o to, że jeśli wskutek tej decyzji Polska traciłaby możliwość opodatkowania dochodu z takiej sprzedaży, to firma albo osoba fizyczna musiałaby zapłacić właśnie podatek od aktualnej (często potencjalnej) wartości tego dochodu.

Uchwalony przez Sejm projekt zakłada, że firma chcąca przenieść się za granicę zapłaciłaby 19 proc. wartości, a osoba fizyczna, rozliczająca się według PIT, 3 proc. (gdy nie ustala się wartości podatkowej składnika majątku) lub 19 proc. aktywów powyżej 4 mln zł.

Przyjęta przez Sejm ustawa ma w założeniu zapobiegać nadużyciom podatkowym, które wynikają z przenoszenia kapitału między różnymi krajami. Ma ona być wdrożeniem europejskiej dyrektywy, zapobiegającej unikaniu opodatkowania.

Więcej na temat exit tax przeczytasz w naszym tekście.

Rzeszów powalczy o 100 mln zł. 'Mamy zielone światło od wojewody' Rzeszów powalczy o 100 mln zł. 'Mamy zielone światło od wojewody' Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Wyborcza.pl

Obniżenie CIT dla małych firm

We wtorek posłowie zdecydowali też o wprowadzenie nowej obniżonej stawki podatku CIT w wysokości 9 proc. dla podatników, których przychody nie przekroczą w danym roku podatkowym 1,2 mln euro.

Rząd zakłada, że nowe przepisy pomogą zarówno podatnikom, którzy dopiero rozpoczynają działaność gospodarczą, jak również tym, którzy już ją prowadzą. Według szacunków nowa regulacja obejmie ok. 440 tys. podatników uprawnionych do niższej stawki.

Fundusz Dróg Samorządowych

Sejm uchwalił także ustawę o Funduszu Dróg Samorządowych. Zadaniem Funduszu będzie m.in. dofinansowanie budowy, przebudowy oraz remontów dróg powiatowych i gminnych.

Wsparcie ma także dotyczyć budowy nowych mostów zlokalizowanych w ciągach tych dróg. Rząd zakłada, że do 2028 roku Fundusz wyda na ten cel ponad 35 miliardów złotych.

Więcej o Funduszu Dróg Samorządowych przeczytasz w tym miejscu

Więcej o: