Złota moneta w kształcie kuli za 54 tys. złotych. NBP świętuje rocznicę niepodległości

Narodowy Bank Polski upamiętnia setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Do rąk kolekcjonerów trafią wyemitowane z tej okazji monety w kształcie kuli oraz wykonana ze złota jednozłotówka. 
Moneta kolekcjonerska Moneta kolekcjonerska NBP

Złota kula za 54 tys. złotych

Złota moneta w kształcie kuli o nominale 2018 złotych kosztuje 54 tysiące złotych. Dlaczego tak drogo? Została ona wykonana z 7 uncji złota. 

Symbolika złotej monety w kształcie kuli nawiązuje do motywów niepodległościowych. Zamieszczono na niej fragmentem hymnu oraz m.in. gałązki i liście dębowe, będące symbolem męstwa. Są także wizerunki trzech monet: rewers monety 5 zł z 1928 r., rewers monety próbnej o nominale 100 zł z 1966 r. z wizerunkiem Mieszka I i Dąbrówki oraz rewers współczesnej monety obiegowej o nominale 1 zł.

Na drugim planie znalazły się wizerunki dwóch stylizowanych orłów. Pierwszy z nich widnieje w godle Rzeczypospolitej, a drugi to orzeł Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej.

Moneta kolekcjonerska Moneta kolekcjonerska NBP

Pierwsze monety w kształcie kuli

- Okolicznościowe monety upamiętniające to ważne w naszej historii wydarzenie, to prawdziwe rarytasy na rynku numizmatycznym - pisze w folderze emisyjnym Robert Szydlik z Rady ds. Numizmatycznych NBP.

Nakład jest ograniczony. NBP planuje wyemitować do stu złotych monet w kształcie kuli.

Moneta kolekcjonerska Moneta kolekcjonerska NBP

Srebrna kula za 2,4 tys. złotych

Kula o nominale 100 złotych została wykonana z 7 uncji srebra.

Podobnie jak w przypadku złotej monety została ona ozdobiona cytatem z hymnu:
"Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy".

Srebrna moneta w kształcie kuli wyprodukowana zostanie w nakładzie do 1918 sztuk, będzie kosztowała 2,4 tys. zł. Monety umieszczono w specjalnie przygotowanych opakowaniach nawiązujących do rocznicy odzyskania niepodległości. Można je kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

Moneta kolekcjonerska Moneta kolekcjonerska NBP

Złota moneta 1 zł za 13 tys. złotych

Moneta złota o nominale 1 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do tysiąca sztuk, jej cena to 13 tys. zł. Do jej wykonania użyto 2 uncji złota. Zostanie ona wyprodukowana w nakładzie do 1000 sztuk.

Złota moneta o nominale 1 zł to odwzorowanie jednozłotówki powszechnego obiegu w wersji z 2017 r. Moneta jednak ma prawie dwukrotnie większą średnicę oraz odpowiednio
większą masę. Na jej obrzeżu umieszczono okolicznościowy napis: "100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości".

Moneta kolekjonerska Moneta kolekjonerska NBP

Złota moneta z Ignacym Paderewskim

Wcześniej NBP wyemitował już między innymi złotą monetę z wizerunkiem Ignacego Paderewskiego o nominale 100 złotych. Jej nakład wyniósł 2000 sztuk.

W tym i ubiegłym roku do rąk kolekcjonerów trafiło już kilka monet związanych z setną rocznicą odzyskania niepodległości. W maju NBP wyemitował obiegową 5-złotówkę z okolicznościowym napisem "100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości". Nakład monety wyniósł do 38 milionów 424 tysięcy sztuk i symbolicznie odpowiadał liczbie obywateli Polski.

Więcej o: