Punktowaliśmy manipulacje premiera Morawieckiego i nieczyste zagrywki fiskusa. Najlepsze teksty Next.gazeta.pl

Przez ostatnie 12 miesięcy śledziliśmy bieżące wydarzenia w świecie gospodarki i nowych technologii. Wyjaśnialiśmy zawiłości polskiego systemu podatkowego i emerytalnego, patrzyliśmy na ręce politykom, którzy składali kolejne obietnice i szukaliśmy technologicznych trendów, które już wkrótce zmienią nasz świat.

Oto subiektywny wybór naszych najlepszych artykułów w 2018 roku.
Wicepremier Mateusz Morawiecki (fot. Agencja Gazeta) Wicepremier Mateusz Morawiecki (fot. Agencja Gazeta) Wicepremier Mateusz Morawiecki

Morawiecki na wiecu chwali się VAT. Ekonomiści: "Kłamstwa", "Zapadłbym się pod ziemię"

Tuż przed wyborami samorządowymi premier Mateusz Morawiecki chwalił się że rząd PiS dzięki uszczelnieniu VAT zdobył więcej pieniędzy niż wynoszą środki, które dostajemy z UE.

Postanowiliśmy skonfrontować te słowa z rzeczywistością i twardymi danymi. Okazało się, że premier Morawiecki niestety mija się z prawdą, co potwierdziły wyliczenia ekonomistów.

'Niestety, prezentowane dane były dalekie od prawdy. Dziwi to tym bardziej, że Morawiecki jako były minister finansów powinien te wszystkie dane mieć w jednym placu. Premier chwalił się, że dzięki uszczelnieniu już w tym roku wpłynęło do kasy państwa 16 mld zł. W rzeczywistości wpływy z VAT są tylko o 5 mld zł większe niż w roku poprzednim. A wzrost ten nie wynika wyłącznie z uszczelnienia systemu podatkowego, tylko przede wszystkim ze wzrostu sprzedaży, którą notują sklepy. Mało tego, jak pokazują dane GUS, sprzedaż detaliczna w tym roku jest nawet wyższa niż obecne wpływy z VAT. Co sugeruje, że efekty uszczelnienia po wprowadzeniu jednolitego pliku kontrolnego z zeszłego roku są coraz mniejsze. Nie znaczy to, że efektów nie było w ogóle. Były, ale nie aż takie, o jakich mówi premier'

- powiedział nam Rafał Mundry, ekonomista Uniwersytetu Wrocławskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Ile kosztuje iPhone XS? Ile kosztuje iPhone XS? fot. Marcio Jose Sanchez / AP Photo / Marta Kondrusik

Ile godzin musi pracować Polak, aby zarobić na nowego iPhone'a XS? Jest jeszcze gorzej niż myśleliśmy

196 godzin, czyli grubo ponad miesiąc. Tak długo musi pracować statystyczny Polak, aby zarobić na iPhone'a XS (256 GB). Telefon Apple jest w naszym kraju niebotycznie drogi nie tylko ze względu na wysoką stawkę VAT (z 5 729 zł, które zapłacimy Apple aż 1 072 zł jest 'zżerane' przez VAT), ale również przez bardzo niskie wynagrodzenia. 

Wysoka cena iPhone'a nie jest efektem 'magicznych' podatków (chyba, że mówimy tu o tzw. 'podatku od prestiżu'), którymi są obłożone produkty Apple lub też faktem, że ich proces produkcyjny jest wielokrotnie droższy niż w przypadku wielu tanich smartfonów.

CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Panorama Warszawy z lotu ptaka Panorama Warszawy z lotu ptaka Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta

100-lecie niepodległości. "Polska gospodarka przeżywa swój nowy złoty wiek"

'Polska jest niekwestionowanym gospodarczym mistrzem Europy' - mówił w rozmowie z Łukaszem Kijkiem dr Marcin Piątkowski, autor książki 'Europe's Growth Champion. Insights from the Economic Rise of Poland'. Ekonomista, na stałe pracujący w Pekinie zaznaczył też, że nie widzi powodów, żeby polski sukces miał nagle zahamować przed 2030 rokiem.

Od 1995 roku jesteśmy najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką wśród krajów na podobnym poziomie rozwoju, czyli bogatych i średnio bogatych.  Wyprzedziliśmy wszystkich, Singapur, Tajwan, Hong Kong, Koreę Południową i całą Europę. Trzeba się cieszyć z tego sukcesu, ale też przyznać, że jak w każdym sukcesie nie obyło się bez wad i ciemnych stron.

- zaznaczył ekspert.

CZYTAJ WIĘCEJ >>>

. . Kampania 'Dopasowani Kompani'; Fundacja Zwierzęca Polana

Sukces! Rząd ma wycofać się z dramatycznego pomysłu. Chodzi o podatek od leków dla zwierząt

W waszym imieniu walczyliśmy o to, aby rząd wycofał się z fatalnego pomysłu podniesienia stawki VAT na leki weterynaryjne z 8 do 23 procent.

Fundacje i stowarzyszenia pomagające zwierzętom w większości upadną

- alarmował aktor Marcin Dorociński, ambasador Fundacji WWF Polska.

Jestem przerażona. W sytuacji, w której są zwierzęta w Polsce, taki wzrost cen leków będzie dla nich tragiczny. Już w tej chwili bardzo wielu osób nie stać na leczenie zwierząt. Jeżeli leczenie jeszcze zdrożeje, porzuceń będzie zdecydowanie więcej. Mieliśmy w planach akcję sterylizacji i kastracji psów na wsiach. Teraz raczej będziemy musieli z tego wszystkiego zrezygnować

- powiedziała nam Aleksandra Grynczewska, prezes Fundacji Zwierzęca Polana.

Udało się! 'Stawka VAT na leki dla zwierząt pozostanie na niższym poziomie 8 proc. - poinformował pod koniec listopada  wiceminister finansów Filip Świtała.

CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Chiński Jedwabny Szlak Chiński Jedwabny Szlak Marta Kondrusik

Światu zostało pięć lat do wojny? "Amerykanie nie oddadzą roli światowego lidera bez walki"

Amerykanie nie oddadzą roli światowego lidera bez walki. Oni wiedzą, że zostało im jeszcze pięć, może siedem lat, kiedy będą dysponować przewagą militarną i technologiczną. Mają mało czasu

- podkreślił w rozmowie z Grzegorzem Sroczyńskim, prof. Bogdan Góralczyk.

Zdaniem prof. Góralczyka świat znajduje się obecnie na 'najostrzejszym zakręcie' od 1991 roku, czyli od upadku ZSRR. 'Przemija coś, co trwało od 1991 roku do dziś, i co politolodzy nazywali jednobiegunową chwilą' - zaznaczył.

CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Teresa Czerwińska podczas prezentacji Pracowniczych Planów Kapitałowych Premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Teresa Czerwińska podczas prezentacji Pracowniczych Planów Kapitałowych Krystian Maj / KPRM / Krystian Maj/KPRM

Pracownicze Plany Kapitałowe od podszewki. Ile można zarobić? Czy warto? Jak się wypisać?

Pracownicze Plany Kapitałowe to pomysł rządu na wyższe emerytury Polaków. Na każdym kroku twórcy podkreślają, że program jest dobrowolny, a pieniądze gromadzone w PPK będą prywatne i państwo nie będzie mogło ich zagarnąć. 

O co chodzi w Pracowniczych Planach Kapitałowych? Ile pieniędzy będzie potrącanych z pensji? Ile dzięki temu można mieć na emeryturze? Tłumaczymy.

CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Lotnisko Chopina Lotnisko Chopina FRANCISZEK MAZUR

Zamieszanie wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego. "Przykład, jak politycy psują dobre pomysły"

Przez cały rok śledziliśmy również zamieszanie wokół planów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Docelowo CPK mógłby mieć przepustowość nawet 100 milionów pasażerów rocznie. Prezes PLL LOT operował jednak jeszcze większymi liczbami.

Teren, który zostanie pod tę inwestycję przeznaczony, będzie pozwalał na zbudowanie lotniska o pojemności co najmniej do 100 mln pasażerów, a nawet myślę, że więcej - do 150 lub 200 mln

- powiedział Rafał Milczarski w rozmowie z Radiem Maryja.

Co na to rynkowi eksperci? Wyobraźnia jest teraz puszczana na pełne wody. 200 milionów pasażerów? A dlaczego nie 300 milionów? - ironizował w rozmowie z Next.gazeta.pl Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. 

CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Ministerstwo finansów w Warszawie Ministerstwo finansów w Warszawie Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

MGM, czyli 4 wygrane sprawy sądowe z fiskusem na 4 możliwe. W rok. "Nieprawdopodobny brak kompetencji urzędników"

Fiskus chyba uparł się, by zniszczyć firmę MGM z podwarszawskich Marek. Mimo kolejnych wyroków sądu nie oddał jej pieniędzy, które zablokował na rzecz rzekomego podatku. Mało tego, właśnie przedłużył o kolejne miesiące kontrolę. Jest winny firmie już 35 mln zł. Ta przez jego działania straciła płynność finansową i zwolniła wszystkich pracowników.

CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Papież Franciszek Papież Franciszek fot. Shutterstock

Osiem grzechów głównych rynków finansowych według papieża Franciszka

Watykan opublikował dokument na temat stanu w jakim znajdują się rynki finansowe. Jest w nim szereg rekomendacji, jednak mają one naturę etyczną, nie finansową. Papież wskazuje w nim także na to, co jego zdaniem jest na rynkach niemoralne.

Najciekawsze jest samo przesłanie, które wskazuje, że wszelka działalność biznesowa ma sens wtedy, kiedy pozwala ludziom się rozwijać i że jest to ważniejsze niż samo tylko dążenie do zysku (chociaż w samym dążeniu do zysku nie ma nic złego).

CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Grill dla mieszkańców Białegostoku w pałacowych ogrodach Grill dla mieszkańców Białegostoku w pałacowych ogrodach AGNIESZKA SADOWSKA

Nikt tak pięknie nie goni Zachodu jak my. Niemcy coraz bliżej, Węgry już dawno z tyłu

Polska w ciągu jednego pokolenia zmniejszyła dystans dzielący nas gospodarczo od Niemiec o połowę. W tym czasie prawie dogoniliśmy Czechów, a Węgrów już dawno zostawiliśmy daleko w tyle.

CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Porównanie torebek Miu Miu i MUMU Porównanie torebek Miu Miu i MUMU fot. Materiały Prasowe

Prawnicy Prady wyrzucili z rynku polską markę odzieżową. Poszło o czcionkę i renifera

MUMU to producent damskich torebek. Na swojej stronie MUMU pisze o sobie, że jest marką założoną przez przyjaciół o różnych narodowościach - włoskiej, polskiej i szwedzkiej - których połączyły miłość do kobiet i pasja w tworzeniu toreb najbliższych ideałowi.

Po tym, jak firma wystąpiła do Urzędu Patentowego dostała pismo z kancelarii rzecznika patentowego Prady. Prada to znany na całym świecie włoski dom mody, właściciel wielu marek modowych m.in. skierowanej do młodzieży MIU MIU. I właśnie o MIU MIU poszło.

Zdaniem prawników reprezentujących Pradę, znaki polskiej firmy naruszają znak towarowy marki MIU MIU. Argumentowali, że nazwa MIU MIU pochodzi od imienia wnuczki założyciela włoskiej marki Miucci Prady i jest łudząco podobna do nazwy MUMU.

CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Chiny oceniają swoich obywateli pod każdym możliwym względem Chiny oceniają swoich obywateli pod każdym możliwym względem Fotomontaż R. Kędzierski, zdjęcie Unsplash.com

Niepokorni nie mogą nawet jeździć pociągiem. Pierwsze ofiary chińskiego systemu oceny obywateli

Social Credit System czerpie informacje o zachowaniu obywateli z wszelkich możliwych źródeł. Nawet WeChat, najpopularniejszy chiński komunikator, jest z nim połączony. A zatem Chińczyk musi uważać nie tylko na to, by nie dostać mandatu za przekroczenie prędkości. Musi bardzo uważać na to, co mówi. W prywatnej rozmowie ze znajomym.

CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Więcej o:
Komentarze (7)
Najlepsze teksty Next.gazeta.pl w 2018 roku
Zaloguj się
 • bronek176

  Oceniono 5 razy 3

  Zamiast na maybacha dla ojca Rydzyka daj na ratowanie szpitali - Jurka Owsiaka

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 3 razy 3

  ...Wyprzedziliśmy wszystkich, Singapur, Tajwan, Hong Kong, Koreę Południową i całą Europę...
  W tym tempie w 2019 wyprzedzi się USA a potem Mars...

 • logopedawawa

  0

  Manipuluje to gazeta, jesli chodzi o premiera. Nigdy jeszcze nie widziałem u was merytorycznego i obiektywnego tekstu. Tylko opluwacie. A atak nasilacie przed wyborami już do granic absurdu. Ale to nie pomoże opozycji.

 • tojestbardzoproste

  Oceniono 6 razy -2

  "Na 500+ nie ma i piniendzy nie bedzie"
  Tusk Rostowski

  Pewnie lepiej dac mafii vatowskiej, bo to swoi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX