13 z 50 miejsc Europy z najgorszym powietrzem znajduje się w Polsce. Jaworzno w czołówce

Najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie oddychają mieszkańcy Azji. Najgorszy smog jest w Indiach. W Europie liderem jest Bośnia i Hercegowina. A jak wypada Polska?
Lista miast z największym smogiem Lista miast z największym smogiem Greenpeace/IQAir/Air Visual/Marta Kondrusik

Lista miast z największym smogiem w Polsce

Niechlubne pierwsze miejsce na liście miejsc w Polsce z najwyższym stężeniem pyłów PM 2,5 zajęło śląskie Jaworzno. Według opublikowanego raportu Greenpeace wykonanego razem z AiR VISUAL średnioroczny poziom pyłów PM 2,5 wynosił tutaj 38,9 mikrogramów na metr sześcienny. To prawie czterokrotnie powyżej normy Światowej Organizacji Zdrowia. Pyły PM 2,5 uznawane są przez WHO za jedno z najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń atmosferycznych dla zdrowia człowieka. Na drugim miejscu w rankingu znalazła się tajemnicza ulica Krasińskiego. W Greenpeace ustaliliśmy, że w tym przypadku chodzi o Kraków. Na trzecim miejscu są Katowice. 

Miasta z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce.
Greenpeace/IQAir Air Visual/Marta Kondrusik

Stężenie pyłów PM 2,5 w Jaworznie Stężenie pyłów PM 2,5 w Jaworznie Greenpeace/IQAir/Air Visual/Marta Kondrusik

W Jaworznie najgorzej jest w lutym

Największe stężenie pyłów PM 2,5 w Jaworznie odnotowano w pierwszych i ostatnich trzech miesiącach roku. Według autorów raportu średni miesięczny poziom pyłów PM 2,5 w lutym siedmiokrotnie przekracza normy Światowej Organizacji Zdrowia.

W grudniowym wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" prezydent twierdził, że "w Jaworznie w zasadzie prawie nie ma smogu, problem bywa okresowy i tylko w niektórych miejscach". Paweł Silbert przekonywał, że problemu niskiej emisji nie da się rozwiązać bez globalnych decyzji, wspieranych przez państwo i wdrażanych w życie na poziomie gmin.

Miasta z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce.
Greenpeace/IQAir Air Visual/Marta Kondrusik

Miasta z największym smogiem w Europie Miasta z największym smogiem w Europie Greenpeace/IQAir/Air Visual/Marta Kondrusik

Polskie miasta na tle Europy

W rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy przodują Bośnia i Hercegowina i Macedonia. Polskie Jaworzno w zestawieniu znalazło się na piątym miejscu. 

Raport po raz kolejny pokazuje jak groźne dla naszego zdrowia jest uzależnienie od węgla. Bez zdecydowanych, ogólnopolskich działań na rzecz odejścia od tego brudnego paliwa, takich jak podejmowane są w Krakowie, gdzie od września zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem, nie ma nadziei na to, że Polki i Polacy będą szybko oddychać zdrowym powietrzem. Pamiętajmy również, że spalanie węgla, oprócz negatywnego wpływu na nasze zdrowie, ma też wpływ na zwiększenie częstotliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych takich jak susze, huraganowe wiatry czy powodzie.

- komentuje Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

22 z 30 miast z największym smogiem znajduje się w Indiach 22 z 30 miast z największym smogiem znajduje się w Indiach Greenpeace/IQAir/Air Visual/Marta Kondrusik

Azja liderem smogu

Najgorsza sytuacja jest w Azji. Gurugram w Indiach jest najbardziej zanieczyszczonym miejscem na świecie, według raportu Greenpeace i AirVisual. 22 z 30 najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie znajduje się w Indiach. W światowym zestawieniu Jaworzno znajduje się na 234 miejscu.

Autorzy badania twierdzą, że z powodu zanieczyszczenia powietrza rocznie na świecie umiera siedem milionów osób. Finansowe koszty smogu dla światowej gospodarki oszacowano na prawie 225 miliardów USD.

Więcej o: