Niechlubne pierwsze miejsce na liście miejsc w Polsce z najwyższym stężeniem pyłów PM 2,5 zajęło śląskie Jaworzno. Według opublikowanego raportu Greenpeace wykonanego razem z AiR VISUAL średnioroczny poziom pyłów PM 2,5 wynosił tutaj 38,9 mikrogramów na metr sześcienny. To prawie czterokrotnie powyżej normy Światowej Organizacji Zdrowia. Pyły PM 2,5 uznawane są przez WHO za jedno z najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń atmosferycznych dla zdrowia człowieka. Na drugim miejscu w rankingu znalazła się tajemnicza ulica Krasińskiego. W Greenpeace ustaliliśmy, że w tym przypadku chodzi o Kraków. Na trzecim miejscu są Katowice.
Greenpeace/IQAir Air Visual/Marta Kondrusik
Największe stężenie pyłów PM 2,5 w Jaworznie odnotowano w pierwszych i ostatnich trzech miesiącach roku. Według autorów raportu średni miesięczny poziom pyłów PM 2,5 w lutym siedmiokrotnie przekracza normy Światowej Organizacji Zdrowia.
W grudniowym wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" prezydent twierdził, że "w Jaworznie w zasadzie prawie nie ma smogu, problem bywa okresowy i tylko w niektórych miejscach". Paweł Silbert przekonywał, że problemu niskiej emisji nie da się rozwiązać bez globalnych decyzji, wspieranych przez państwo i wdrażanych w życie na poziomie gmin.
Greenpeace/IQAir Air Visual/Marta Kondrusik
W rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy przodują Bośnia i Hercegowina i Macedonia. Polskie Jaworzno w zestawieniu znalazło się na piątym miejscu.
- komentuje Marek Józefiak z Greenpeace Polska.
Najgorsza sytuacja jest w Azji. Gurugram w Indiach jest najbardziej zanieczyszczonym miejscem na świecie, według raportu Greenpeace i AirVisual. 22 z 30 najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie znajduje się w Indiach. W światowym zestawieniu Jaworzno znajduje się na 234 miejscu.
Autorzy badania twierdzą, że z powodu zanieczyszczenia powietrza rocznie na świecie umiera siedem milionów osób. Finansowe koszty smogu dla światowej gospodarki oszacowano na prawie 225 miliardów USD.