Oświadczenia majątkowe europosłów z Polski. Mieszkania, akcje, a nawet dwie emerytury i działka na cmentarzu

Na stronach sejmowych opublikowane zostały już oświadczenia majątkowe polskich posłów do Parlamentu Europejskiego w nowej kadencji. Przyjrzeliśmy się tym, którzy po raz pierwszy zasiądą w europejskich ławach.

Tomasz Frankowski

'Franek łowca bramek' według oświadczenia majątkowego ma ok. 100 tys. złotych oszczędności, ponadto polisy na 250 tys. zł czy 550 tys. zł 'w zawieszeniu' w postaci dwóch wierzytelności względem osób fizycznych. Nadal to jednak dopiero początek bardzo długiej listy tego, czego Frankowski się dorobił.

Poza domem i mieszkaniem - o łącznej wartości szacunkowej ok. 4,7 mln zł - europoseł Koalicji Europejskiej jest także właścicielem 10 innych nieruchomości. Ich wartość Frankowski oszacował w sumie na ok. 8 mln zł.


oświadczenie majątkowe Tomasza Frankowskiego

Frankowski jest także udziałowcem w spółkach TOFRA - INVEST (działa na rynku nieruchomości) i FKK Partners (szkółka piłkarska), wniesione do nich wkłady to ponad 2,1 mln zł.

Z drugiej strony, Frankowski jest 'frankowiczem' - jego kredyt w Getin Noble Banku opiewa aż na ok. 700 tys. franków szwajcarskich.

Magdalena Adamowicz Magdalena Adamowicz Fot. Martyna Niećko / Agencja Wyborcza.pl

Magdalena Adamowicz

Magdalena Adamowicz z Koalicji Europejskiej w swoim oświadczeniu majątkowym wskazała m.in. 5 mieszkań, w tym jedno połączone z dwóch lokali. Łączna szacunkowa wartość wszystkich to ok. 2,7 mln zł. Do tego dochodzą trzy działki, łącznie warte ok. 370 tys. zł.

Adamowicz ma także ok. 176 tys. zł oszczędności w złotych, kilkadziesiąt tysięcy w innych walutach, papiery wartościowe (w tym jednostki IKE i IKZE) na ponad 230 tys. zł. Europosłanka posiada także m.in. akcje giełdowe warte obecnie łącznie ok. 2,5 mln zł i biżuterię, dzieła sztuki i zegarki łącznie warte ok. 30 tys. zł.

Z drugiej strony, Adamowicz spłaca także trzy kredyty frankowe. Przy kursie na koniec czerwca, zadłużenie z ich tytułu wynosiło ok. 1,7 mln zł.

Premier Beata Szydło w Parlamencie Europejskim, 2016 r. Premier Beata Szydło w Parlamencie Europejskim, 2016 r. Marc DOSSMANN

Beata Szydło, Joachim Brudziński

Była premier w swoim oświadczeniu majątkowym wykazała oszczędności na poziomie ok. 28,5 tys. zł, do tego dom wart 400 tys. zł i użytki zielone o wartości 300 tys. zł. Szydło (PiS) nie deklaruje żadnych akcji, udziałów, zobowiązań czy ruchomości o wartości wyższej niż 10 tys. zł (poza samochodem).

'Tylko' - w porównaniu do innych europosłów - 61 tys. zł oszczędności zadeklarował były szef MSWiA Joachim Brudziński (PiS). Należy do niego także dom 120 m2 o wartości ok. 230 tys. zł.

Minister edukacji Anna Zalewska Minister edukacji Anna Zalewska SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Anna Zalewska, Elżbieta Rafalska

W porównaniu z niektórymi innymi europosłami, do szczególnych krezusów nie należy też była minister edukacji narodowej Anna Zalewska (PiS). Ona zadeklarowała m.in. oszczędności ok. 84 tys. zł, mieszkanie 69 m2 warte 180 tys. zł czy gospodarstwo rolne warte niespełna 400 tys. zł.

Była minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska (PiS) wykazała z kolei m.in. 140 tys. zł oszczędności, dom, mieszkanie i działkę (wszystkie nieruchomości warte ok. 470 tys. zł). Rafalska wpisała także w zeznanie nieoprocentowaną pożyczkę w wysokości 200 tys. zł. Choć jest ona w rubryce zobowiązań (gdzie europosłowie wpisują, jakie kredyty oni spłacają), w tym wypadku prawdopodobnie chodzi o pieniądze, które była minister komuś pożyczyła. Sugeruje to stwierdzenie 'pożyczka udzielona osobie fizycznej). 

DLOBS DLOBS Fot. Roman Bosiacki / Agencja Wyborcza.pl

Radosław Sikorski

Na kiepską pozycję finansową nie ma też co narzekać Radosław Sikorski (KE). On wykazał w oświadczeniu m.in. oszczędności warte ok. 2,5 mln zł, dom i mieszkanie warte łącznie 8,5 mln zł. Posiada też m.in. udziały w londyńskiej spółce Consilium Global Partners, prowadzi działalność gospodarczą Radosław Sikorski Sikorski Global (dochody z niej to ok. 100 tys. zł miesięcznie).

Sikorski ma także m.in. 0,5 kg kruszców, ciągnik John Deere (na kredyt w banku Credit Agricole) czy motocykl MW-650 z koszem, z roku 1968.

@premier Ewa Kopacz wyglasza w Senacie oswiadczenie ws referendum @premier Ewa Kopacz wyglasza w Senacie oswiadczenie ws referendum Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl

Ewa Kopacz

Ubogo przy np. Sikorskim, Adamowicz czy Frankowskim wypada była premier Ewa Kopacz. W swoim oświadczeniu zadeklarowała ona m.in. oszczędności ok. 45 tys. zł i mieszkanie warte 400 tys. zł. Kopacz spłaca kredyt hipoteczny i kredyt na zakup samochodu.

Marek Belka podczas publicznego przesłuchania kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Łodzi Marek Belka podczas publicznego przesłuchania kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Łodzi Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Marek Belka

Na lokatach, w funduszach czy na polisach Marek Belka ma łącznie ok. 870 tys. zł. Do tego dochodzą pokaźne kwoty w walutach obcych - 164 tys. dolarów i 180 tys. euro. Belka posiada też dom i mieszkanie, łącznie warte ok. 1,45 mln zł. 

Co ciekawe, były premier wykazał w oświadczeniu, że pobiera dwie emerytury - z ZUS oraz oznaczoną jako 'ONZ/MFW', prawdopodobnie należną z tytułu pracy Belki w tych instytucjach w przeszłości. Łącznie emeryt Belka otrzymał w 2018 r. ponad 187 tys. zł.


oświadczenie majątkowe Marka Belki

Eurowybory 2019. Karol Karski (PiS) Eurowybory 2019. Karol Karski (PiS) ROBERT ROBASZEWSKI

Karol Karski

Karol Karski z PiS może pochwalić się (wraz z żoną) dość pokaźnym majątkiem. Jego oszczędności w złotych opiewają na ok. 1,6 mln zł, do tego Karski ma też ok. 900 tys. euro, 243 tys. franków szwajcarskich czy 70 tys. dolarów amerykańskich.

Europoseł ma też dom i pięć mieszkań, wszystko łącznie wycenione na ok. 2,5 mln zł. Karski w swoim oświadczeniu wykazał także m.in. działkę na cmentarzu z grobem rodzinnym (wartą 20 tys. zł) i księgozbiór naukowy (wart ponad 10 tys. zł, bo inaczej Karski by go nie wpisywał). 

Lider Wiosny Robert Biedroń Lider Wiosny Robert Biedroń Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl

Robert Biedroń

Lider Wiosny zadeklarował oszczędności w wysokości ok. 174 tys. zł. Biedroń jest także współwłaścicielem dwóch mieszkań o łącznej wartości ok. 540 tys. zł.

Oświadczenia majątkowe wszystkich europosłów są dostępne na stronie Sejmu.

Więcej o: