Pierwszym z odrzuconych kandydatów na komisarza jest reprezentant Węgier. Laszlo Trocsanyi - miał objąć tekę stosunków sąsiedzkich i rozszerzenia. Przez pięć lat sprawował na Węgrzech funkcję ministra sprawiedliwości. Zasiadał też w sądzie konstytucyjnym. Zdobył mandat z poparcia Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej i Fideszu.
Europosłowie komisji prawnej PE w zeszłym tygodniu wydali wobec niego ocenę negatywną. W drugim głosowaniu został odrzucony głosami 12 do 9.
Rovana Plumb miała odpowiadać za transport. Była ministrem w pięciu rumuńskich rządach. Szefowała resortom środowiska, pracy, ochrony socjalnej, zajmowała się funduszami europejskimi. Należy do Partii Socjaldemokratycznej, ugrupowania zaliczanego przez część ekspertów do postkomunistów.
W głosowaniu powtórzonym w poniedziałek eurodeputowani potwierdzili, że nie ma możliwości rozwiązania konfliktu interesów i że to uniemożliwia to Rumunce pełnienie funkcji komisarza. Kandydatka została odrzucona głosami 13 do 7.
Co do pozostałych kandydatów, których Ursula von der Leyen zaprezentowała 10 września, nic się nie zmienia.
The distribution of portfolios to Commissioners-designate.#vdLcommission #EUstrivesformore
- European Commission ???? (@EU_Commission) September 10, 2019
Learn more ? https://t.co/3PX7FiorEV pic.twitter.com/P6LEaubFaQ
Naszym kandydatem na komisarza był Janusz Wojciechowski - eurodeputowany z ramienia PiS. Ze stanowiska Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wynika, że polski kandydat obejmie stanowisko komisarza ds. rolnictwa.
Wojciechowski wcześniej związany był z PSL - w latach 2004-2005 pełnił funkcję prezesa partii. Wcześniej był m.in. prezesem NIK, wcześniej orzekał jako sędzia.
Obecnie jest audytorem w Europejskim Trybunale Obrachunkowym
Wielka Brytania nie przedstawiła swojego kandydata na komisarza. Powód jest prosty - brexit. Według dzisiejszego stanu prawnego kraj, któremu obecnie przewodzi Boris Johnson opuści wspólnotę 31 października.
Wciąż nie jest jasne na jakich warunkach. Jeśli brytyjski rząd i władze Brukseli nie dojdą do porozumienia rozstanie może mieć charakter bezumowny. Brytyjski premier nie chce się bowiem zgodzić na zapisy wynegocjowane przez swoją poprzedniczkę - Theresę May. 'Kością' niezgody pozostaje tzw. backstop. Jest to mechanizm, który ma gwarantować brak fizycznej granicy pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną. Kraje będą bowiem stały po 'obu stronach' unijnego muru.
Johannes Hahn - budżet i administracja. Austirak pełnił funkcję m.in. ministra nauki i badań. Piastował też stanowisko komisarza ds. polityki regionalnej oraz komisarza ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa.
Należy do Austriackiej Partii Ludowej (niem. Österreichische Volkspartei, ÖVP) - ugrupowania o charakterze chrześcijańsko-demokratycznym.
Didier Reynders zostanie komisarze ds. sprawiedliwości. Będzie odpowiadał za praworządność. Przedstawiciel Belgii, to przewodniczący Ruchu Reformatorskiego, partii o charakterze liberalnym. W swojej karierze sprawował m.in. urząd ministra finansów, ministra spraw zagranicznych i wicepremiera.
Marija Gabriel - komisarz innowacji i młodzieży. Kandydatka Bułgarii to członkini konserwatywnej partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii. Wybrana do PE w 2009 roku zasiadała w Komisjach Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Petycji. W lipcu 2017 weszła w skład Komisji Europejskiej. Objęła funkcję komisarza do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa
Duvravka Szuica - demokracja i demografia. Reprezentuje Chorwacką Wspólnotę Demokratyczną. Początkowo uważaną za nacjonalistyczną, po śmierci lidera centroprawicową, umiarkowanie konserwatywną.
Szuica jest samorządowcem, pełniła m.in. funkcję burmistrza Dubrownika.
Stella Kyriakides - komisarz ds. zdrowia. Przedstawicielka Cypru zasiada w szeregach Zgromadzenia Demokratycznego, partii centroprawicowej. Z wykształcenia psycholog.
Viera Jourova, kandydat Czech - komisarz ds. praworządności. Piastowała m.in. urząd ministra rozwoju regionalnego. Posłanka i pierwsza wiceprzewodnicząca partii ANO 2011, czeskiej partii liberalnej.
Margrethe Vestager - wiceszefowa Komisji Europejskiej. Będzie odpowiadać za cyfryzację. Należy do Radykalnej Lewicy (Duńskiej Partii Socjalliberalna). Pełniła funkcję ministra edukacji, ministra edukacji, komisarza ds. konkurencji w Komisji Europejskiej.
Kadri Simson - komisarz ds. energii. Kandydat Estonii, ma na swoim koncie m.in. stanowisko ministra gospodarki i infrastruktury. Należy do Estońskiej Partii Centrum - ugrupowania centrowego, socjalliberalnego.
Jutta Urpilainen - partnerstwo międzynarodowe. Pochodzi z Finlandii, to była wicepremier i minister finansów i przewodnicząca Socjaldemokratycznej Partii Finlandii. Była m.in. członkinią Komisji Edukacji i Kultury, Komisji Finansów oraz Komisji Spraw Zagranicznych.
Sylvie Goulard odpowie za sprawy wewnętrzne. Kandydatka Francji, pracowała w resorcie spraw zagranicznych, była też ministrem obrony. Związana z Międzynarodowym Ruchem Europejskim - stowarzyszeniem zajmującym się lobbingiem na rzecz integracji europejskiej.
Margaritis Schinas zajmie się ochroną europejskiego stylu życia. Reprezentuje Grecję, związany był z Komisją Budżetową. Absolwent London School of Economics, prawnik. Jego ugrupowanie to Nowa Demokracja, partia konserwatywno-liberalna, centroprawicowa.
Frans Timmermans - wiceszef UE i komisarz ds. Zielonej Umowy (Green Deal). Od 2014 pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej. Holenderski minister spraw zagranicznych. Członek Partii Europejskich Socjalistów, wcześniej Partii Pracy. W karierze ma m.in. stanowisko sekretarza wysokiego komisarza ds. mniejszości narodowych OBWE.
Był kandydatem na szefa Komisji Europejskiej. Polska i cała Grupa Wyszehradzka na czele z Viktorem Orbanem sprzeciwiały się jego kandydaturze, ostatecznie wygrała Ursula von der Leyen
Phil Hogan z Irlandii - teka handlu. To działacz Fine Gael, jednej z głównych sił politycznych w Irlandii. Minister środowiska i wspólnot lokalnych, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi w Komisji Europejskiej.
Virginijus Sinkevicius odpowie za środowisko i oceny. Pomimo młodego wieku - ma niespełna 30 lat - może pochwalić się karierą ministra gospodarki Litwy. Reprezentuje Litewski Związek Rolników i Zielonych.
Nicolas Schmit - komisarz ds. pracy. Dyplomata i ekonomista z Luksemburga. Działacz Luksemburskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej. W 2004 dostał tekę ministra spraw zagranicznych w rządzie Jeana-Claude'a Junckera.
Valdis Dombrovskis - wiceszef Komisji Europejskiej. Odpowiedzialny za 'ekonomię, która działa na rzecz ludzi' oraz gospodarkę. To były łotewski minister finansów. Od 2014 r. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Należy do centroprawicowej Nowej Ery.
Helena Dalli - komisarz ds. wolności. Przedstawicielka maltańskiej Partii Pracy. Pełniła funkcję ministra zajmującego się dialogiem społecznym, spraw konsumenckich, swobód obywatelskich. Zasłynęła przedstawieniem pakietu rozwiązań prawnych mających chronić osoby trans-płciowe i transseksualne.
Elisa Ferreira - komisarz ds. spójności i reform. Reprezentuje lewicową Partię Socjalistyczną. Przez wiele lat sprawowała funkcję ministra środowiska, później ds. planowania. W Parlamencie Europejskim od 2004 roku.
Marosz Szefczovicz - relacje międzyinstytucjonalne. Jest ze Słowacji, w swojej karierze był komisarzem ds. edukacji, kultury, szkoleń i młodzieży, stosunków międzyinstytucjonalnych i administracji oraz ds. unii energetycznej. Członek partii SMER, której nazwę tłumaczy się na 'Kierunek - Socjalna Demokracja'.
Szefczovicz przegrał w tym roku wybory prezydenckie z Zuzaną Caputovą. W II turze uzyskał 41,6 proc. głosów.
Janez Lenarczicz odpowie za zarządzania kryzysowe. Był w przeszłości sekretarzem stanu w resorcie spraw zagranicznych Słowenii. Pełnił funkcję dyrektora Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka. Piastował stanowisko w ONZ.
Ylva Johansson, odpowiedzialna za sprawy wewnętrzne, ministerialną karierę w Szwecji rozpoczęła w roku 1994. Kierowała wieloma resortami - ministerstwem ds. szkolnictwa, dobrobytu oraz opieki medycznej nad osobami starszymi. Jej partia Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza, największe ugrupowanie w kraju.
Paolo Gentiloni zajmie się gospodarką. Opinii publicznej jest znany jako włoski premier - to po jego rządach władzę przejęły środowiska Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi Północnej.