Oto najładniejsze banknoty z całego świata. Królują egzotyczne waluty

W Polsce ogromną popularnością cieszą się bezgotówkowe formy płatności, ale nie wszędzie tak jest. W wielu krajach wciąż króluje gotówka, a przyjemniej płaci się, gdy pieniądze wyglądają jak małe arcydzieła. Które państwa mogą pochwalić się najładniejszymi banknotami?
Banknot o nominale 2000 rupii Banknot o nominale 2000 rupii / Źródło: Bank Rezerw Indii

Rupia indyjska (Indie)

Zacznijmy od rupii indyjskiej, której banknoty niejednokrotnie były uznawane za jedne z najładniejszych na świecie. Rupia została doceniona np. w 2017 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Banknotów (The International Bank Note Society - IBNS).

Widoczny na zdjęciu banknot o nominale 2000 rupii został wprowadzony do obiegu w 2016 roku, tuż po wycofaniu z obiegu banknotów o wartości 500 i 1000 rupii, co wywołało niemały chaos w Indiach.

Na wszystkich banknotach rupii indyjskiej widnieje Mahatma Gandhi, uważany w Indiach za Ojca Narodu. 

Obecnie 100 rupii indyjskich to ok. 5,5 zł.

Tenge Tenge fot. National Bank of Kazakhstan / public domain

Tenge (Kazachstan)

Jednymi z najładniejszych banknotów świata może pochwalić się Kazachstan. Tenge (KZT) kazachski wprowadzony został w 1993 roku i dzieli się na 100 tiynów. Banknoty występują z kolei w nominałach 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10000 i 20000.

Każdy z banknotów obecnie obowiązującej serii jest utrzymany w nieco innej kolorystyce, jednak przedstawia dokładnie to samo. Głównym motywem jest monumentalna wieża Bäjterek wybudowana w 2002 roku w samym centrum Astany (dziś Nur-Sułtan), stolicy kraju.

Przy obecnym kursie 100 KZT to niemal dokładnie 1 zł.

Banknot o nominale 50 dolarów nowozelandzkich Banknot o nominale 50 dolarów nowozelandzkich / Źródło: Bank Rezerwy Nowej Zelandii

Dolar nowozelandzki (Nowa Zelandia)

Widoczny na zdjęciu powyżej banknot o nominale 50 dolarów nowozelandzkich został w 2017 roku doceniony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Banknotów. Waluta ta jest wykorzystywana jako narodowy pieniądz w Nowej Zelandii, Niue, na Wyspach Cooka oraz terytoriach zależnych.

Na jego froncie znajduje się podobizna Apirana Ngaty. Był to żyjący na przełomie XIX i XX wieku maoryski historyk, działacz społeczny i polityk. W tle widać maoryski dom spotkań.

1 dolar nowozelandzki wynosi obecnie niespełna 2,5 zł. 

Colón - Kostaryka Colón - Kostaryka fot. Dennis Sylvester Hurd / Flickr / domena publiczna

Colón (Kostaryka)

Colón to chyba najbardziej egzotyczna waluta w zestawieniu. Obecnie jest narodowym środkiem płatniczym w Kostaryce, ale kiedyś obowiązywał również w malutkim Salwadorze, który w 2001 roku zaczął korzystać z dolara amerykańskiego.

Bank Centralny Kostaryki emituje Colón od połowy XX wieku. Widoczne na zdjęciu powyżej banknoty pochodzą jednak z zupełnie nowej serii wprowadzonej w 2012 roku. Nazwa Colón została nadana na cześć Krzysztofa Kolumba (hisz. Cristóbal Colón).

Obecnie za 100 Colónów trzeba zapłacić 66 groszy.

Frank szwajcarski Frank szwajcarski / istock

Frank szwajcarski (Szwajcaria)

Kolejna waluta w zestawieniu to świetnie znany Polakom frank szwajcarski (używany również w Liechtensteinie). Szwajcaria już od 1995 roku (kiedy weszła 8. seria) mogła pochwalić się jednymi z najładniejszych banknotów na świecie (widoczne po prawej stronie powyższego zdjęcia). 

W 2016 roku wyemitowano i rozpoczęto wypuszczać do obiegu zaprojektowane od nowa banknoty (np. 50 franków po lewej stronie powyższej fotografii). Zmieniono zupełnie nie tylko nadruki, ale poprawiono również znacząco zabezpieczenia przeciwko fałszowaniu. Motywem przewodnim każdego z nowych banknotów (nominały 10, 20, 50, 100, 200, 1000) są dłonie oraz kula ziemska.

banknoty, Szwajcaria
/ Źródło: Szwajcarski Bank Narodowy

1 frank szwajcarski kosztuje dziś 3,88 zł.

Banknot o nominale 5 funtów Banknot o nominale 5 funtów / Źródło: Bank Anglii

Funt szterling (Wielka Brytania)

Kolejna waluta w zestawieniu to znany na całym świecie funt szterling. Wprowadzona została na ziemiach brytyjskich po raz pierwszy już w XII wieku. Dziś obowiązuje w Wielkiej Brytanii jej terytoriach zależnych.

Banknoty funta przedstawiają podobiznę królowej Elżbiety II, a na rewersie Winstona Churchilla. Widoczny powyżej banknot o nominale 5 funtów to pierwszy w historii polimerowy banknot w Anglii. Jego wprowadzenie wywołało wiele kontrowersji, m.in. dlatego, że zawierał śladowe ilości tłuszczu zwierzęcego.

1 funt szterling wart jest dziś 4,95 zł.

100 dolarów kanadyjskich - nowy banknot 100 dolarów kanadyjskich - nowy banknot fot. Mike / Flickr / CC BY-SA 2.0

Dolar kanadyjski (Kanada)

Na nowe (wprowadzone w 2011 roku) banknoty dolara kanadyjskiego trudno nie zwrócić uwagi. Przede wszystkim z powodu mocno rzucającego się w oczy przeźroczystego "okienka" przebiegającego przez całą długość banknotu oraz drugiego przepuszczającego światło wycięcia w kształcie liścia klonu (jeden z symboli Kanady).

Oczywiście - podobnie, jak w przypadku brytyjskiego funta - również i kanadyjskie banknoty są całkowicie polimerowe. Zdaniem Banku Kanady są również zdecydowanie lepiej zabezpieczone niż banknoty poprzedniej serii, trwalsze oraz innowacyjne. Każdy z banknotów powstał z jednego kawałka polimeru i ma trwałość szacowaną na przynajmniej 20 lat.

1 dolar kanadyjski można wymienić obecnie na 2,95 zł.

Rand (RPA) Rand (RPA) fot. Nick Roux (WT-shared) / Wikimedia / CC BY-SA 3.0

Rand (RPA)

W zestawieniu najładniejszych banknotów nie mogło zabraknąć również wprowadzonej w 1961 roku oficjalnej waluty Republiki Południowej Afryki. Podobnie, jak w przypadku złotego w obiegu są banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 randów.

Do lat 90. tych używane były niezbyt ładne banknoty z podobizną Jana van Riebeecka (holenderskiego administratora kolonialnego). Później zastąpiono je banknotami przedstawiającymi zwierzęta Wielkiej Piątki - pięciu tradycyjnie uważanych za najgroźniejsze ssaków zamieszkujących Afrykę. W 2018 roku wyemitowano specjalną serię banknotów upamiętniających 100. rocznicę urodzin Nelsona Mandeli.

10 randów to obecnie ok. 2,6 zł.