Transport szybszy niż dźwięk, podwodny samochód i życie w Matriksie. Oto najciekawsze pomysły Elona Muska

Miliarder Elon Musk to jeden z założycieli firm PayPal, Tesla Motors oraz twórca Space X. Musk jest wizjonerem i niejednokrotnie prezentował już swoje futurystyczne pomysły. Niektóre najprawdopodobniej uda się zrealizować, inne wydają się zupełnie nierealne. Zobaczcie najciekawsze z nich.
Samolot Samolot Pexels, licencja: 0

Pomysły Elona Muska - Samolot, który startuje i ląduje pionowo

Musk na początku tego roku zapowiedział, że poważnie zastanawia się nad budową samolotu (oczywiście z napędem elektrycznym), który mógłby startować i lądować pionowo. To kolejny pomysł na ułatwienie i obniżenie kosztów. "Myślałem nad elektrycznym samolotem wertykalnego startu i lądowania już od jakiegoś czasu. Wydaje mi się, że mam coś, co zbliża nas do tego projektu. To niezwykle kusząca perspektywa" - mówił niedawno nie zdradzając szczegółów.

Eliminuje to problem lądowania na pasie startowym w trudno dostępnym terenie, jednak jest bardzo trudne w realizacji. Już w latach 70-tych pojawiały się podobne pomysły, których nikomu nie udało się zrealizować. Problemem może okazać się także waga akumulatorów potrzebnych do napędzenia maszyny. Być może to właśnie Musk jest osobą zdolną dokonać rewolucji w lotnictwie.

Zobacz też: Przeleciał 43 tys. kilometrów bez kropli paliwa. Samolot przyszłości zakończył lot dookoła świata

Romania Auto Show Romania Auto Show Vadim Ghirda (AP Photo/Vadim Ghirda)

Pomysły Elona Muska - Samochód sam będzie na siebie zarabiać

Musk ogłosił ostatnio światu swój najnowszy sposób, w jaki zamierza konkurować z Uberem. Przy okazji pozwoli posiadaczom samochodów Tesli na tym zarobić. Chodzi o pomysł opierający się na car-sharingu. Wiele osób używa swojego samochodu tylko przez kilkadziesiąt minut dziennie, a przez pozostałą część dnia stoi on bezczynnie. Ci zatem, którzy akurat potrzebują samochodu, mogą go wynająć za pomocą aplikacji na smartfona. Auto oczywiście samodzielnie zaparkuje pod wskazanym adresem i dowiezie potrzebującą transportu osobę na miejsce. Właściciel samochodu nie będzie w cały proces w ogóle zaangażowany, jednak trafią do niego pieniądze z wynajmu.

Pozwoli to co prawda znacznie obniżyć koszty posiadania pojazdu, jednak rodzi wiele pytań. Chociażby o kwestie dbania o pożyczony samochód czy zabezpieczenia przed kradzieżą.

Statek SpaceX Dragon Statek SpaceX Dragon fot. Flickr/SpaceX

Pomysły Elona Muska - Kolonizacja Marsa

Elon Musk od wielu lat mówi o podboju Marsa. Jego zdaniem, pierwsi ludzie pojawią się na Czerwonej Planecie jeszcze przed 2025 rokiem. Będzie to możliwe m.in. dzięki rakietom Falcon 9, które będzie można wykorzystywać wielokrotnie minimalizując tym sposobem, koszty podróży w kosmos. Elon Musk choć przyznaje, że pierwsze podróże na Marsa będą bardzo niebezpieczne, już mówi o tym, aby na Marsie ustanowić demokrację bezpośrednią i usprawnić system prawny.

"Myślę, że [na Marsie - red.] znoszenie praw powinno być znacznie łatwiejsze niż tworzenie nowych. Byłoby to dobre, choćby dlatego, że obowiązujące dziś prawa mogą istnieć w nieskończoność, dopóki nie zostaną zniesione".

Elon Musk prezentuje solarne dachówki Tesli Elon Musk prezentuje solarne dachówki Tesli źrodło: Tesla

Pomysły Elona Muska - To dachówka czy panele słoneczne?

Musk jest zdania, że panele fotowoltaiczne powinny być bardziej atrakcyjne wizualnie. Kilka dni temu zaprezentował panele słoneczne, które wyglądają jak dachówka. Nie wyróżniają się one na tle tradycyjnych dachów, a jednocześnie zapewniają ekologiczny prąd, którym moglibyśmy zasilić dom lub naładować... samochód elektryczny. Tesla planuje także sprzedawać panele w zestawie z baterią domową Powerwall, o której szerzej pisaliśmy tutaj.

Earns Tesla Motors Earns Tesla Motors Richard Vogel (AP Photo/Richard Vogel)

Pomysły Elona Muska - Autonomiczne, w pełni elektryczne samochody

Musk jest wielkim zwolennikiem m.in. elektrycznych samochodów. Trudno się dziwić, Tesla Motors (Musk jest prezesem i jednym z założycieli tej firmy) produkuje w pełni elektryczne pojazdy od momentu jej powstania w 2003 roku. Tesla w ostatnich latach odnosi duże sukcesy, ale to jej nie wystarcza. Już w przyszłym roku firma zamierza pokazać elektryczne autobusy i ciężarówki, które docelowo mają być w pełni autonomiczne. Ma to znacznie zmniejszyć koszty transportu miejskiego i przewożenia towarów.

Tesla Model S (FL 2016) Tesla Model S (FL 2016) fot. Tesla

Pomysły Elona Muska -Odebrać prawa jazdy kierowcom

Musk pomyślał także o rynku konsumenckim. Samochody osobowe Tesli już w przyszłym roku mają być w pełnie autonomiczne. W tej chwili, w sprzedaży są już auta wyposażone jedynie w funkcje autopilota, który wspomaga kierowcę w prowadzeniu pojazdu, jednak nie wyręcza go całkowicie.

Szef Tesli twierdzi nawet, że za 20 lat - gdy na drogach będzie już bardzo wiele samochodów autonomicznych - kierowcom, nazwijmy ich tradycyjnymi, powinno się zabierać prawa jazdy, aby nie powodowali wypadków.

"To zbyt niebezpieczne. Nie można pozwolić człowiekowi, aby zasiadał za sterami dwutonowej maszyny śmierci."

Lotus Esprit użyty w filmie Lotus Esprit użyty w filmie fot. Karen Roe from Bury St Edmunds, Suffolk, UK / Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Pomysły Elona Muska - Podwodny samochód od Bonda

W 2013 roku Elon Musk wylicytował na aukcji samochód wykorzystany w jednym z filmów o Jamesie Bondzie - "Szpieg, który mnie kochał". To auto, które po wjechaniu do wody, może zmienić się w łódź podwodną. Musk przyznał, że zamierza go trochę poprawić, ponieważ auto nie jeździ po drogach. Być może zatem za kilka lat zobaczymy pierwszy pływający samochód od Tesli.

Kadr z filmu fot. kadr z filmu "Szpieg, który mnie kochał" (1977) / reż. Lewis Gilbert

Hyperloop może zrewolucjonizować transport Hyperloop może zrewolucjonizować transport Fot. JumpStartFund/Elon Musk

Pomysły Elona Muska - Szybciej niż samolotem - niezwykły Hyperloop

Już ponad trzy lata temu Szef Space X pokazał światu koncepcję, wg. której mielibyśmy przemieszczać się z ogromną prędkością na dystansach maksymalnie 1500 km. Hydroloop to niewielkie wagony, które przemieszczałyby się na poduszce powietrznej w tunelach o mocno obniżonym ciśnieniu. Minimalizując opór powietrza można rozpędzić pojazd do prędkości dźwięku, czyli ok. 1225 km/h. Czas podróży pomiędzy, w miarę blisko położonymi miastami zmalałby zatem z kilku godzin do kilkunastu minut. Podróż np. z Gdańska do Krakowa trwałaby 35 minut.

Matrix Matrix fot. Gamaliel Espinoza Macedo/Flickr/CC BY-NC 2.0)

Pomysły Elona Muska - Żyjemy w Matriksie

Na koniec mamy pewną ciekawostkę. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że Elon Musk nie wyklucza, że wszyscy żyjemy w komputerowej symulacji prawdziwego świata.

"Szanse na to, że NIE jesteśmy częścią komputerowej symulacji są jak jeden do miliardów".

Szef Tesli twierdzi, że rozwój technologii pędzi w takim tempie, że nawet jeśli zwolni tysiąckrotnie, to i tak będziemy rozwijać się z niezwykłą prędkością, aż do momentu, w którym nie odróżnimy już gier od rzeczywistości. Tak więc szansa na to, że znajdujemy się dziś w "rzeczywistości bazowej" jest jak jeden do miliardów.

Więcej o: