Otrzymałeś w prezencie smartfona? Oto najlepsze darmowe aplikacje na dobry początek

Otrzymałeś w prezencie smartfona z Androidem i gubisz się w gąszczu aplikacji dostępnych w sklepie Google Play? Przychodzimy z pomocą. Oto 11 darmowych aplikacji, które zdecydowanie warto zainstalować na swoim urządzeniu.
SwiftKey SwiftKey fot. SwiftKey

SwiftKey

SwiftKey Keyboard to inteligentna klawiatura ekranowa, dzięki której pisanie SMS-ów, maili i innych wiadomości staje się prostsze, szybsze i zdecydowanie bardziej intuicyjne. Aplikacja zawiera funkcje autokorekty i podpowiadania słowa w ponad 60 językach - oczywiście jest wśród nich język polski.  Możemy wybierać z ponad 30 motywów i układów klawiatury dostosowanych do różnych rodzajów i rozmiarów mobilnych urządzeń z Androidem.

Cała magia SwiftKey polega na tym, że klawiatura "uczy się" naszego stylu pisania i bardzo często podpowiada słowa, których chcemy użyć. Kij ma jednak dwa końce. Korzystając z aplikacji, niemal automatycznie dajemy jej dostęp do wszystkich informacji, które wprowadzamy do naszego smartfona. Osoby, którym zależy na zachowaniu prywatności swojej korespondencji powinny więc dobrze zastanowić się przed wciśnięciem przycisku "Zainstaluj".

Pobierz z Google Play

Snapseed Snapseed fot. Snapseed

Snapseed

Snapseed to jedna z najlepszych aplikacji do mobilnej edycji zdjęć oraz nakładania na nie efektów i filtrów. Została stworzona przez firmę Nik Software, która następnie trafiła w ręce Google'a.

Aplikacja jest bardzo intuicyjna, a przy tym posiada szereg funkcji, które zadowolą bardziej zaawansowanych użytkowników. Możemy zdecydować się na automatyczną korektę zdjęć lub samodzielnie zdecydować o takich parametrach jak kontrast, nasycenia, balansu bieli czy jasność.

Świetnie prezentują się również gotowe filtry i efekty, dzięki którym nasze zdjęcia będą jeszcze bardziej efektowne. Przyznam szczerze, że filtry Snapseed przypadły mi do gustu zdecydowanie bardziej niż te, które są dostępne choćby w popularnym Instagramie.

Pobierz z Google Play

Microsoft Outlook Microsoft Outlook fot. Microsoft

Microsoft Outlook

To zaskakujące, że autorem jednego z najlepszych klientów pocztowych na smartfony z Androidem i iOS jest... Microsoft. Takie są jednak fakty. Gdy zainstalujesz na swoim telefonie aplikację giganta z Redmond, to nie powrócisz już do Gmaila. W zasadzie, jedynym godnym rywalem dla mobilnego Outlooka jest obecnie Skitch, którego niestety nie znajdziemy w sklepie Google Play.

Intuicyjna obsługa, przejrzysty design, integracja z wieloma usługami sieciowymi (Gmail, OneDrive, Google Drive, Dropbox, iCloud, Office 365 etc.), wbudowany kalendarz i świetny system zarządzania załącznikami. Zalety Outlooka można wymieniać dalej  Dobrze sprawdza się również priorytetowa skrzynka odbiorcza, która dokładnie selekcjonuje najważniejsze dla nas maile.

Pobierz z Google Play

VLC VLC fot. VLC

VLC

VLC to prawdziwy multimedialny kombajn, który doskonale poradzi sobie z obsługą większości formatów audio i wideo. To jedna z pierwszych aplikacji, którą powinniśmy zainstalować na naszym smartfonie z Androidem. Domyślne odtwarzacze oferowane przez producentów są bowiem - delikatnie rzecz ujmując - dość ubogie.

VLC obsługuje formaty MKV, MP4, AVI, MOV, Ogg, FLAC, TS, M2TS, Wv oraz AAC. Wszystkie kodeki są domyślnie zainstalowane. Nie trzeba więc zagłębiać się w odmęty internetu, w poszukiwaniu odpowiedniej wtyczki. Dodatkową zaletą aplikacji jest obsługa napisów. Odtwarzacz VLC jest całkowicie darmowy i nie wyświetla żadnych reklam. Czy można chcieć czegoś więcej?

Pobierz z Google Play

WhatsApp WhatsApp fot. WhatsApp

WhatsApp

Powiedzmy to otwarcie: WhatsApp nie jest tak dobrą aplikacją jak 2-3 lata temu. Gdy komunikator trafił w ręce Facebooka, to właściciel zaczął eksperymenty z nowymi funkcjami, które nie do końca wychodzą mu na dobre. Co więcej wokół WhatsAppa pojawiło się sporo kontrowersji związanych z przekazaniem w ręce Facebooka danych dotyczących użytkowników tego komunikatora.

Nie zmienia to faktu, że WhatsApp wciąż pozostaje jednym z najbardziej prostych i intuicyjnych komunikatorów internetowych na rynku. Szczególnie w momencie, gdy Facebook Messenger coraz bardziej upodabnia się do Snapchata, czym zniechęca do siebie starszych użytkowników.

Jedną z niewielu nowych funkcji WhatsAppa, którą przyjąłem z niekrytą satysfakcją, jest pełne szyfrowanie danych (end-to-end encryption) wprowadzone w tym roku. To kolejny powód, dla którego wciąż korzystam z tej aplikacji.

Pobierz z Google Play

Mindly Mindly fot. Mindly

Mindly

Każdy, kto miał okazje oglądać znakomitego "Sherlocka" z Benedictem Cumberbatchem (lub po prostu interesuje się psychologią), zna pojęcie "pałacu pamięci" (tudzież "pałacu umysłu"). Korzystając z naszej wyobraźni, możemy umieścić symbol informacji, którą chcemy zapamiętać, w znanym nam miejscu.

Aplikacja Mindly również tworzy "pałac pamięci", ale nie w naszym umyśle, ale na ekranie smartfona. Mówiąc poetycko, Mindly pomoże nam uporządkować nasz wewnętrzny wszechświat. Nadać strukturę myślom, schwytać pomysły, zaplanować przemówienie czy sporządzić notatki.

Aplikacja posiada bardzo przejrzysty i intuicyjny interfejs użytkownika oraz minimalistyczną oprawę graficzną. Bez dodatkowych wyjaśnień - z Mindly po prostu trzeba skorzystać.

Pobierz z Google Play

Jakdojade.pl Jakdojade.pl fot. Jakdojade

Jakdojade.pl

Tej aplikacji nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To mobilna wersja niezwykle popularnego serwisu Jakdojade.pl, czyli najlepszej i najdokładniejszej wyszukiwarki połączeń transportem publicznym w Polsce. Otrzymujemy dostęp do szczegółowych rozkładów jazdy autobusów, tramwajów czy też szybkiej kolei miejskiej w większości dużych polskich miast.

Jakdojade.pl jest już dostępne m.in. w Warszawie, Lublinie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi, Rzeszowie, Białymstoku i kilkunastu innych miastach.

Rozkłady zapisanych przez nas przystanków są również dostępne w trybie offline.

Pobierz z Google Play

Prisma Prisma fot. Prisma

Prisma

Prisma to aplikacja, która zmienia fotografie w prawdziwe dzieła sztuki. Jej algorytmy sprawią, że zrobione przez nas zdjęcia, mogą wyglądać jak obrazy Muncha czy Chagalla. Kilkadziesiąt filtrów i udane efekty końcowe sprawiły, że Prisma była jedną najpopularniejszych aplikacji w 2016 roku.

Jednocześnie aplikacja wzbudziła pewne kontrowersje. Okazało się, że korzystając z Prismy, przekazujemy jej twórcom pokaźną dawkę informacji na temat naszej sieciowej aktywności. Sęk w tym, że podobną politykę prywatności stosują też inne firmy, z których aplikacji bardzo chętnie korzystamy. Mimo wszystko, przed zainstalowaniem Prismy, warto sprawdzić jakie uprawnienia jej przekazujemy. Zresztą, warto to robić przed instalacją jakiejkolwiek aplikacji.

Pobierz z Google Play

Clean Master Clean Master fot. Clean Master

Clean Master

Android ma wiele zalet, które zdecydowały o jego sukcesie. Jak każdy mobilny system operacyjny, ma jednak również swoje wady. Każdy użytkownik smartfona z OS-em Google'a zaobserwował, że po kilku miesiącach korzystania z urządzenia ma ono tendencję do "przycinania". System uruchamia się dłużej, aplikacje reagują wolniej na nasze polecenia, a my zastanawiamy się, jak to możliwe że smartfon z 3-4 GB pamięci RAM działa wolniej niż sprzęt sprzed 2-3 lat.

Wówczas naszą jedyną szansą jest całkowity reset urządzenia lub skorzystania z aplikacji Clean Master, która oczyści nasz system z "śmieci" - niechcianych plików i pozostałości po usuniętych aplikacjach. Jednocześnie Clean Master optymalizuje pamięć RAM, dzięki czemu aplikacje uruchamiają się szybciej. CM oferuje również całkiem przydatny manager plików. Alternatywą dla Clean Mastera jest równie popularny CCleaner.

Pobierz z Google Play

Clou Clou fot. Clou

Clou

Clou to jedna z najlepszych magazynowych aplikacji dla Androida. Jest prosta, intuicyjna i bardzo przejrzysta. Codziennie otrzymujemy dostęp do kilku interesujących artykułów z różnych dziedzin - od polityki, przez historię, a skończywszy na sporcie i nowych technologiach.

Aplikacja pozwala nam na zmianę kroju i wielkości czcionki, jak również na uruchomienie trybu nocnego. Co ważne, lektura poszczególnych artykułów jest możliwa także w trybie offline.

Pobierz z Google Play

Booking.com Booking.com fot. Booking.com

Booking

Aplikacja pozwoli nam w kilka chwil znaleźć i zarezerwować miejsce w hotelu, motelu, hostelu lub innym obiekcie noclegowym. Możemy wybierać z setek tysięcy ofert z całego świata. Aplikacja posiada rozbudowaną wyszukiwarkę z filtrami, które pozwolą dopasować ofertę do naszych potrzeb.

Zaletą Booking.com są również mapy offline udostępniane przy każdej rezerwacji. Dzięki nim, bez problemu trafimy do naszego hotelu, nawet gdy nie posiadamy dostępu do internetu. Booking oferuje także interesujące darmowe przewodniki dla poszczególnych miast z zaznaczonymi lokalizacjami obiektów turystycznych, restauracji oraz innych miejsc, które warto zobaczyć.

Pobierz z Google Play

Więcej o: