Stary smartfon pozwoli ci zaoszczędzić kilkaset złotych. Oto 14 urządzeń, które może zastąpić

Kamera monitoringu z czujnikiem ruchu
Kamera monitoringu wyposażona w moduł WiFi kosztuje 150-200 złotych. Smartfon w idealny sposób może zastąpić takie urządzenie. Ponadto będzie przesyłał obraz nie tylko za pośrednictwem sieci Wifi, ale i przez sieć komórkową.
Wystarczy zainstalować bezpłatną aplikację Alfred. Ma ona wbudowaną funkcję czujnika ruchu - wysyła powiadomienia, jeśli w obserwowanym kadrze pojawi się jakaś osoba, albo przedmiot. Twórcy aplikacji potwierdzili nam, że jej wymagania nie są duże - wystarczy Android w wersji 2.3.
Alfred świetnie nadaje się do monitorowania pokoju dziecka, garażu, biura, działki. Można ją też wykorzystywać w plenerze - trzeba jedynie zaopatrzyć się w dobrą ładowarkę solarną.
Transmisję na żywo można śledzić w drugim smartfonie albo za pomocą aplikacji Alfred, albo wchodząc na stronę alfred.computer z komputera lub tabletu.
Używanie smartfona jako kamery ma swoje wady - kąt widzenia jest niezbyt duży, a urządzenia nie sposób obracać.

Rejestrator samochodowy - nie daj sobie wmówić mandatu
Kolejne urządzenie, które smartfon może zastąpić to rejestrator samochodowy. Najtańsze urządzenia tego typu kosztują ok. 100 złotych. Niezbyt nowy smartfon będzie w stanie nagrywać równie dobrze jak tańsze rejestratory.
W sklepie Play dostępnych jest sporo aplikacji pozwalających rejestrować jazdę samochodem. Jedną z najpopularniejszych jest DailyRoads Voyager. W razie nagłego hamowania, stłuczki czy wypadku samodzielnie zachowa nagranie w postaci osobnego pliku. Umożliwia też ciągłe rejestrowanie drogi - działa w tle.

Smartfon jak skaner - sam "wyprasuje" twoje dokumenty
Smartfon świetnie sprawdza się w roli prostego skanera dokumentów. Te najczęściej dziś są dostępne w postaci urządzeń wielofunkcyjnych - kosztują ok. 150-200 złotych.
Aplikacje takie jak Microsoft Office Lens pozwolą na automatyczne "wyprasowanie" skanowanych, a w zasadzie fotografowanych dokumentów. Algorytmy same ustawią odpowiednią perspektywę, wyostrzą obraz, poprawią kontrast. Przy dobrej jakości potrafią nawet rozpoznać tekst.
Równie wygodnym narzędziem jest CamScanner - aplikacja pozwala zarządzać skanowanymi dokumentami i wysyłać je w postaci plików PDF.

Elektroniczna niania
Przychodzi moment, w którym niemowlak trafia do swojego pokoju. Rodzice nie mogą być równie czujni przez całą dobę, dlatego warto czasami korzystać z elektronicznej niani. Urządzenie, które kosztuje nawet kilkaset złotych, da się jednak zastąpić aplikacją.
Baby Monitor by Annie zapewnia, według producenta, wysoką czułość audio pozwalającą usłyszeć szmer, kaszel nie mówiąc o płaczu. Sprawi też, że dziecko usłyszy kojący głos matki. Czasami to wystarczy, by zapewnić dziecku spokój.

Poziomica - gdy ściany i podłogi są nierówne
Smartfony mogą zastąpić narzędzia majsterkowicza (te starsze nawet młotek). Za sprawą aplikacji Narzędzia DIY - złota rączka urządzenie zalegające w szafie stanie się poziomicą, miarką, albo kątomierzem. Za pomocą aplikacji można wypoziomować pralkę, lodówkę. Pomoże też w równym powieszeniu obrazu. Pozwala też... wykryć metalowe przewody w ścianie!

Modem/Router LTE/3G
Czasami zdarza się, że chcemy użyć telefonu jako punktu dostępowego do sieci. Najtańszy mobilny router LTE kosztuje ok. 120-150 złotych. Czy smartfon może pełnić taką funkcję? Oczywiście - w Androidzie są nawet odpowiednie ustawienia, które pozwalają włączyć hotspot jednym dotknięciem. W tym samym celu można też wykorzystać aplikacje, np. Wi-Fi hotspot. Możemy określić rodzaj dostępu - zabezpieczony lub otwarty, określić maksymalną ilość połączonych urządzeń.

Czytnik ebooków
Tanie smartfony (również tablety) z powodzeniem pozwalają czytać książki w postaci elektronicznej. A także kupować je w księgarniach i przechowywać na smartfonie - dokładnie w taki sposób, jak robią to normalne czytniki.
Aplikacja eReader Prestigio: Czytelnik obsługuje całą masę formatów: epub, epub3, fb2, fb2.zip, mobi, pdf, html, doc, rtf, txt oraz PDF. Ma wszelkie zalety normalnego czytnika: pozwala zmieniać wielkość czcionki, zaznaczać ulubione fragmenty, dzielić się nimi ze znajomymi. eRader pozwala też odczytać tekst głosowo. Zastępuje urządzenie warte ok. 150-200 złotych.

Telefon stacjonarny - bez podpisywania umowy
Dziś telefony stacjonarne to zdecydowana nisza, wszyscy używają numerów komórkowych. Może się jednak zdarzyć, że numer stacjonarny jest bardziej pożądany - na przykład w firmie, w fundacji, w biurze. Smartfon może go zastąpić dzięki aplikacjom obsługującym telefonię VOiP.
Zoiper współpracuje z polskimi operatorami takimi jak Halonet czy FCN. Wystarczy założyć konto, wybrać strefę numeracyjną oraz numer i użyć danych konta w aplikacji. Usługa działa w trybie "pre-paid" - nie trzeba zatem "wiązać się" umową.

Pilot do telewizora - koniec domowych wojen
Odwieczną wojnę o władzę nad telewizorem może rozwiązać darmowa aplikacja. Trzeba oczywiście dysponować odpowiednio nowoczesnym urządzeniem. Liczne modele Samsunga i LG pozwalają na sterowanie smartfonem. Wystarczy pobrać darmową aplikację.
Dostępne są zarówno te dedykowane poszczególnym markom, jak i uniwersalne, sterujące wszystkimi urządzeniami, które da się podłączyć do internetu. Aplikacja pozwala zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych - tyle bowiem kosztuje "fizyczny" pilot do telewizora.

Nawigacja, która ostrzega przed patrolem
Smartfon sprawdza się doskonale w roli nawigacji samochodowej. Wybór jest tutaj ogromny, my chcemy zwrócić uwagę na dwie aplikacje. Mapy Here, stworzone niegdyś dla Nokii, mają wielki atut: są dostępne offline. Będą zatem działać bez dostępu do internetu. Są dokładne, a sama nawigacja działa płynnie - potwierdzą to użytkownicy smartfonów z serii Lumia. Przed przejęciem Nokii przez Microsoft to właśnie mapy Here były dostępne na tych urządzeniach.
Drugą aplikacją wartą uwagi jest Yanosik. Przydaje się, bo to połączenie nawigacji z serwisem społecznościowym. Informacje o wypadkach, utrudnieniach, a nawet patrolach drogowych są wprowadzane przez innych użytkowników. Aplikacja pomaga w unikaniu nieoczekiwanych sytuacji na drodze.
Stary smartfon w roli nawigacji pozwala zaoszczędzić 100-200 złotych.

Konsola do gier
To oczywiste, że smartfon pozwala na instalowanie gier. Czy może się jednak stać konsolą? Zastąpić urządzenie, w którym gry już się znajdują, kosztujące ok. 40 złotych? Oczywiście. Wystarczy zainstalować aplikację taką jak 101-in-1 Games i cieszyć się grubo ponad setką tytułów.
Młodszym graczom spodoba się aplikacja Kizi, która umożliwia dostęp do ponad setki gier, wśród których znajdują się m.in. tytuły Disneya.

Pulsometr - trenuj i dbaj o zdrowie
Smartfon może się przydać w mniej codziennych sytuacjach. Potrafi... zbadać nasz puls. Specjalna aplikacja, np. Unikalny Pulsometr, wymaga od nas jedynie, byśmy przyłożyli palec do aparatu. Wbudowana lampa błyskowa go podświetli, a algorytmy zmierzą różnice w jasności obrazu naszych naczyń krwionośnych. Na tej podstawie oszacują puls. Najtańszy pulsometr kosztuje ok. 50 złotych.

Serwer plików - media center
Nasi czytelnicy pamiętają zapewne czasy, w których kupowano osobne komputery, by te pełniły rolę domowego serwera przechowującego pliki multimedialne. Media Center pozwalał odtworzyć filmy z wakacji, płytę DVD, pliki przesłane z komputera.
Dziś rolę domowego serwera plików który stanie się centrum multimediów może pełnić stary smartfon lub tablet. Aplikacja Kodi pozwoli zarówno na odtwarzanie wszelkich filmów znajdujących się na urządzeniu czy w sieci domowej, jak i na ich rozsyłanie.

Walkie Talkie
Walkie-Talkie była kiedyś zabawką marzeń. Możliwość rozmawiania na odległość za pomocą radia to było naprawdę coś. Dziś Walkie-Talkie może zastąpić smartfon. Rozmowy przeprowadzane za pomocą aplikacji będą również prowadzone drogą radiową - przez bluetooth lub Wi-Fi.
Zanim więc wydamy na zabawkę w sklepie ok. 80 złotych może warto najpierw zainstalować bezpłatną aplikację i przekonać się, czy nasze dziecko lubi taką formę aktywności.
Smartfon zastępuje również inne urządzenia m.in. : aparat fotograficzny, kamerę, dyktafon, radio, kompas czy budzik. Jeśli znacie ciekawe zastosowania dla niepotrzebnych smartfonów prosimy o komentarze.