15 lat temu te produkty nawet nie istniały, a dziś wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich życia

Oto 10 dowodów, jak szybko zmienia się świat dzisiejszych technologii. Dziś wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez tych rzeczy i aż trudno uwierzyć, że jeszcze 15 lat temu nie istniały.

Facebook

Stworzony w 2004 roku przez Marka Zuckerberga portal  społecznościowy, który dla wielu jest żelaznym punktem każdego dnia. Dziś ma już 1,79 mld użytkowników, korzysta więc z niego  co czwarty mieszkaniec Ziemi (w tym 8 na 10 Amerykanów).  Codziennie używa go ponad 1 mld ludzi. W Polsce aktywne konto ma  ok. 15 mln osób.

Siłą Facebooka jest m.in. to, że przestał być jedynie serwisem do  nawiązywania znajomości czy utrzymywania kontaktu. Jest też  źródłem informacji, platformą do transmisji wideo na żywo czy  miejscem szukania pracy.

iPhone i iPad

iPhone to smartfon firmy Apple. Jego pierwszy model 2G  zaprezentowany został w 2007 roku. Dziś w sprzedaży jest wersja 7  Plus, która ujrzała światło dzienne 7 września 2016. Urządzenie nie jest tanie. Za iPhone 7 Plus z wyświetlaczem o  przekątnej 5,5 cala i pamięcią 256 GB zapłacimy 5 tys. zł. W lipcu 2016 sprzedano miliardową sztukę iPhone'a.

iPad to tablet Apple, który zaprojektowany został przed iPhonem, jednak premierę miał trzy lata po nim, 3 kwietnia 2010. Za iPada Pro  12,9 cala/256 GB zapłacimy w sklepie Apple 5 599 zł.

Polski YouTube jest pełen ciekawych treści Polski YouTube jest pełen ciekawych treści Fot. Rego Korosi/Flickr

YouTube

3 YouTube Założony w lutym 2005 roku serwis internetowy, umożliwiający  bezpłatne umieszczanie i odtwarzanie filmów powstał w małym  mieszkaniu mieszczącym się nad pizzerią i japońską restauracją. Jego  twórcami są byli pracownicy PayPal Chad Hurley, Steve Chen i Jawed  Karim.

Od 2006 roku serwis jest własnością Google, który za przejęcie  zapłacił 1,65 miliarda dolarów.

YouTube ma ok. 1 miliard aktywnych użytkowników, dziennie notuje 4 mld odsłon.

W grudniu 2016 YouTube odwiedziło w Polsce niemal 20 mln realnych użytkowników (czyli 72,5 proc. wszystkich polskich internautów),  którzy wykonali w nich 1,06 mld odsłon

UBer UBer SERGIO PEREZ/REUTERS

Uber

Amerykańska firma, która zainaugurowała działalność w marcu 2009.  Oferuje ona "społecznościowe" usługi przewozu osób za  pośrednictwem odpowiedniej aplikacji na smartfony.

W sierpniu 2014 spółka rozpoczęła działalność w Polsce, dziś z aplikacji Uber aktywnie korzysta kilka tysięcy polskich kierowców.

Kierowcy Ubera nie są licencjonowanymi taksówkarzami i nie jeżdżą  oznakowanymi pojazdami, stąd krytyka zawodowych taksówkarzy, którzy zarzucają firmie głównie kwestię braku licencji oraz  odprowadzania należnych podatków.

Twitter Twitter ERIC THAYER / REUTERS / REUTERS

Twitter

To serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania  założony 21 marca 2006 roku. Zarejestrowany użytkownik Twittera  może wysyłać i odczytywać tweety, czyli krótkie wiadomości tekstowe o długości maksymalnie 140 znaków.

Twitter jest często wykorzystywany przez osoby publiczne, w tym  m.in. przez polityków, dyplomatów, publicystów i dziennikarzy. Ma około 317 mln aktywnych użytkowników.

Replika pokoju Van Gogha w Chicago na AirBnB Replika pokoju Van Gogha w Chicago na AirBnB AirBnB

Airbnb

"Air bead and breakfast" to działający od 2008 roku serwis, który  zmienił branżę turystyczną. Umożliwia on wynajmowanie mieszkań  bezpośrednio od ich właścicieli (peer-to-peer). Stworzony przez trójkę młodych ludzi, m.in. Nathana Blecharczyka, którego rodzina pochodzi  z Polski, jest przykładem nowego trendu, określanego mianem  "sharing economy" (ekonomii dzielenia się).

Od 2012 Airbnb działa w Polsce. Ma ok. 100 mln użytkowników.  Osiągnął wartość 30 mld dolarów.

Spotify Spotify flickr.com

Spotify

Złożony w październiku 2008 roku w Szwecji serwis, za  pośrednictwem którego użytkownicy zyskują dostęp do utworów muzycznych. Jego twórcami byli Martin Lorentzon oraz Daniel Ek, który jest jednym z najbogatszych Szwedów, wcześniej był szefem uTorrent.

Wielką zaletą Spotify jest dostęp do milionów utworów muzycznych  dzięki wykupieniu miesięcznego abonamentu. Biblioteka serwisu  obejmuje ponad 30 mln utworów, konto premium kosztuje 19,99 zł  miesięcznie.

Spotify ma ponad 100 mln użytkowników, w tym ponad 40 mln  płatnych subskrybentów.

Android Android fot. Public domain

Android

Stworzony przez Google system operacyjny przeznaczony dla  telefonów komórkowych, smartfonów, tabletów i notebooków. Jego pierwsze wydanie ujrzało światło dzienne 21 października 2008.

Pierwszym telefonem z zainstalowanym systemem operacyjnym Android był HTC Dream, który w Polsce pojawił się pod marką Era G1 i był sprzedawany przez sieć telekomunikacyjną Era (dziś T-Mobile) od  lutego 2009 roku. Zaraz po jego inauguracji specjaliści twierdzili, że to  najgorszy smartfon roku i wieszczyli upadek Androida.

System szybko się jednak rozprzestrzenił. Udział Androida w  światowym rynku smartfonów wyniósł w 2016 roku 87,5 proc.

Dropbox Dropbox fot. dropbox.com

Dropbox

Usługa wystartowała we wrześniu 2008, polega na udostępnieniu  przestrzeni dyskowej na serwerach firmy Dropbox. Z oferowanych  przez nią usług przechowywania plików i danych na wirtualnych  dyskach w chmurze korzysta dziś ok. 500 mln osób.

Konto Dropbox Basic jest bezpłatne i pozwala na zagospodarowanie 2  GB przestrzeni w chmurze. Płatna subskrypcja, obejmująca 1 TB  miejsca i dodatkowe funkcje, kosztuje w Polsce 9,99 euro miesięcznie.

Komunikator WhatsApp Komunikator WhatsApp Merlijn Hoek/Flickr.com

WhatsApp

Przeznaczony na smartfony komunikator internetowy, założony w  roku 2009 przez dwóch byłych pracowników Yahoo - Briana Actona i  Jana Kouma. Rynki podbił niesłychaną prostotą. By z niego korzystać,  potrzebujemy jedynie dostępu do internetu i numeru telefonu.

Na początku 2014 roku komunikator kupił Facebook, wydał nań 19  mld dolarów. Spółka Zuckerberga utrzymuje więc dwa równoległe  komunikatory - Messengera i WhatsApp. Aplikacji WhatsApp używa dziś ponad miliard osób w 180 krajach.

Więcej o: