To chyba jedna z najbardziej znanych pozycji na liście. Wybudowany w stanie Kentucky w Stanach Zjednoczonych Fort Knox to pilnie strzeżona baza Armii USA. Zajmuje teren o powierzchni ponad 400 km kw., a więc niewiele mniejszy od Warszawy i stale pilnowany jest przez tysiące żołnierzy.
Najbardziej znanym budynkiem w Fort Knox jest United States Bullion Depository (na zdjęciu), czyli drugi największy skarbiec złota w USA. Dostępu do zlokalizowanych pod budynkiem ponad 4500 ton złotego kruszcu chronią 22-tonowe pancerne drzwi. Szyfr do skarbca składa się z 10 części i przydzielony jest 10 pracownikom. Każdy z nich zna jedynie swoją część kodu.
Cheyenne Mountain Complex to ogromny bunkier zbudowany we wnętrzu góry Cheyenne Mountain w centralnej części stanu Kolorado. Powstał jeszcze w latach 60., a więc w czasie Zimnej Wojny, jednak z powodzeniem (po wielu unowocześnieniach) służy do dziś.
Obecnie znajduje się tu centrum dowodzenia amerykańsko-kanadyjskiego Dowództwa Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej. Schron przykryty jest ponad 600 metrami granitowej skały. Ma przetrwać najcięższe starcia z wrogiem i wytrzymać katastrofy naturalne, jak trzęsienia ziemi.
Wejść do centralnej części bunkru chronią potężne 25-tonowe drzwi, zdolne wytrzymać eksplozję jądrową o sile nawet 30 megaton. Wewnątrz zainstalowane są także systemy oczyszczające powietrze po wybuchu.
Nie tylko złoto jest pilnie strzeżonym dobrem. Kolejnym na liście miejscem jest Globalny Bank Nasion znajdujący się na norweskiej wyspie Spitsbergen w Arktyce, 1100 km od Bieguna Północnego.
W tym miejscu składowane są miliony nasion roślin jadalnych z całego świata. Bank ma ocalić nasiona roślin podczas globalnej klęski żywiołowej lub katastrofalnych w skutkach działań człowieka.
Skarbiec umieszczony został pod głęboko powierzchnią ziemi w wiecznej zmarzlinie. Jest odpowiednio zabezpieczony przed ewentualnymi próbami kradzieży i kataklizmami. Wewnątrz stale utrzymuje się ujemna temperatura, która pozwala nasionom przetrwać setki lat bez ingerencji człowieka.
Amerykańska baza wojskowa, znana pod nazwą 'Area 51' była do niedawna jednym z najbardziej tajemniczych miejsc na Ziemi. Wybudowana w 1951 roku na potrzeby CIA, nad brzegiem wyschniętego jeziora Groom w Nevadzie przez lata była utrzymywana w ścisłej tajemnicy. Aż do 2001 roku rząd USA twierdził, że Strefa 51 nie istnieje. Prawdę ujawniło CIA dopiero w 2013 roku.
To nie tylko bardzo tajemnicze, ale także niedostępne miejsce. Wstęp do bazy utrudniony jest przez ukształtowanie terenu i żołnierzy stale patrolujących okolicę. Zamknięta przestrzeń powietrzna wokół tego miejsca jest prawdopodobnie najlepiej strzeżonym obszarem w USA.
Możliwe, że Strefa 51 służy jako miejsce testów nowoczesnych technologii, również tych przejętych od innych krajów. Tajemniczość miejsca sprzyjała powstawaniu wielu teorii spiskowych. Według najpopularniejszej z nich, baza w rzeczywistości jest miejscem badań nad pozaziemskimi formami życia.
Tajne, albo właściwie 'Prywatne' Archiwa Watykanu to archiwum wszelkich aktów wydanych przez Kościół od IX wieku. Zbiory kryją najważniejsze fakty na temat papieży i Państwa Kościelnego, a także innych krajów.
Do dziś przetrwało 85 km półek z bardzo starymi i niezwykle cennymi dokumentami. Dostęp do miejsca, gdzie są składowane ma tylko jeden urzędnik po uzyskaniu zezwolenia.
Najważniejsze decyzje dotyczące zbiorów podejmuje jednak sam papież. Przykładowo, w 2002 roku Jan Paweł II upublicznił niektóre dokumenty ukryte w archiwum w celu przerwania spekulacji na temat rzekomych powiązań Watykanu z III Rzeszą.
Do niektórych akt może mieć wgląd także niewielka wyselekcjonowana grupa naukowców, ujawniając uprzednio cel badań. Pomieszczenia, w których trzymane są archiwa, nie są dostępne dla turystów, a wejście do nich jest niemal niemożliwe.
Nowojorski Bank Rezerwy Federalnej jest zdecydowanie największym z dwunastu obiektów składających się na System Rezerwy Federalnej USA. Zlokalizowany jest w Nowym Jorku na południu Manhattanu, niedaleko Wall Street.
24 metry pod budynkiem banku przy ulicy Liberty Street i jednocześnie 15 metrów pod poziomem oceanu wbudowano duży skarbiec stale pilnowany przez uzbrojone służby.
To właśnie tam znajduje się tam ok. 7 tys. ton złota w postaci setek tysięcy sztabek. Tym samym jest to największe repozytorium złotego kruszcu na świecie, pod tym względem wyprzedza więc wymieniony wcześniej Fort Knox.
Zdecydowana większość kruszcu należy do banków centralnych wielu państw z całego świata, które chcą zabezpieczyć swoje rezerwy. Jedynie niewielka część jest własnością USA.
Kiedyś tętniący życiem kurort Famagusta położony nad wschodnim wybrzeżem Cypru i jego prestiżowa dzielnica Warosia była ulubionym miejscem wypoczynku wielu gwiazd kina. Dzięki wpływom z turystyki miejsce bardzo szybko się rozwijało, a w Warosii powstawało coraz więcej luksusowych hoteli.
Wszystko skończyło się w 1974 roku podczas inwazji tureckiej na Cypr. Najazd Turków zakończył się podziałem wyspy i proklamowaniem nieuznawanej Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Famagusta znalazła się po stronie tureckiej, a Warosię w ciągu kilku godzin opuścili wszyscy mieszkańcy i turyści zostawiając na miejscu cały dobytek.
Luksusowa dzielnica znalazła się na obszarze zamkniętym i została otoczona drutem kolczastym, a od 43 lat popada w ruinę. Wstęp do niej jest całkowicie zakazany, a teren stale kontrolowany przez żołnierzy. Każda próba wtargnięcia do Warosii może zakończyć się śmiercią, bo żołnierze nie wahają się korzystać z ostrej amunicji.
Na liście najpilniej strzeżonych miejsc na świecie znalazło się także Royal Air Force Menwith Hill w North Yorkshire w Wielkiej Brytanii. Zbudowana w 1954 roku baza brytyjskich sił powietrznych podczas Zimnej Wojny była wykorzystywana do przechwytywania komunikatów ZSRR.
Do dziś pozostaje największą elektroniczną stacją monitorującą na świecie. Oficjalnie działa jako baza wojskowa Wielkiej Brytanii, jednak jej cześć pracuje prawdopodobnie na potrzeby globalnej sieci wywiadu elektronicznego ECHELON zarządzanego przez amerykańską agencję NSA.