Jak ładujesz baterię w swoim smartfonie? To ma znaczenie. Oto triki na wydłużenie jej żywotności

Większość nowych smartfonów nie ma już wymiennych baterii. Dlatego powinniśmy dbać o kondycję ogniw i nie narażać ich na nadmierne zużycie. Bateria odpłaci nam dłuższą żywotnością. Oto kilka wskazówek, jak poprawnie ładować smartfon.
Etapy ładowania baterii litowo-jonowej Etapy ładowania baterii litowo-jonowej fot. batteryuniversity.com

Częściej i krócej

Krótkie i regularne cykle ładowania mogą mieć zbawienny wpływ na żywotność baterii litowo-jonowych. Oczywiście nie trzeba już dbać o pełne ładowanie i rozładowywanie ogniw, zwane również formatowaniem. To zaszłość związana ze stosowaniem poprzedniej generacji baterii kwasowo-ołowiowych. Zachowanie możliwie najdłużej dobrej kondycji baterii ma związek ze zmniejszeniem woltażu w ogniwach.

Według serwisu edukacyjnego Battery University, najlepszym scenariuszem byłoby uzupełnianie poziomu baterii po spadku poziomu naładowania o 10-20 proc. To oczywiście mało praktyczne rozwiązanie. Wystarczy, że uzupełnimy energię po zużyciu mniej więcej połowy. Liczba cykli ładowania podwaja się ze spadkiem napięcia o dziesiątą część volta. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Cadex Electronics.

Ładowanie baterii smartfonu Ładowanie baterii smartfonu fot. Pixabay

Najlepiej od 30 do 80 proc.

Druga wskazówka związana z wydłużeniem życia baterii ma związek ze wspomnianym wcześniej napięciem ogniwa przy wyższym stanie naładowania. Po przekroczeniu pewnego poziomu naładowania baterii narażamy ogniwa na większy stres związany ze stałym, aczkolwiek wysokim woltażem. Dodatkowo utrzymywanie wysokiego poziomu naładowania może powodować szybszą degradację litu, co prowadzi do utraty stabilności baterii.

Oczywiście w bateriach litowo-jonowych nie występuje zjawisko przeładowania. Pilnują tego stosowne kontrolery. W idealnej sytuacji telefon powinien zatrzymać ładowanie po napełnieniu baterii, ewentualnie używać niskiego napięcia do uzupełnienia energii. W rzeczywistości testy wykazują jednak, że tak się nie dzieje, a co pewien czas smartfon czerpie z gniazdka od 200 do nawet 500 mA, aby zachować pełne naładowanie.

Huawei P20 Pro Huawei P20 Pro fot. Bartłomiej Pawlak

Temperatura jest ważna

Dla ogniw baterii litowo-jonowych optymalna temperatura (w okolicach 25 - 30 stopni Celsjusza) ma ogromne znaczenie. Przy niej powinny zachować w okolicach 80 proc. swojej pojemności po pierwszym roku używania i to nawet przy założeniu, że będą ładowane od 0 do 100 proc. Wystarczy jednak wzrost temperatury środowiska o 10 stopni i po roku możemy się spodziewać już tylko 65 proc. pierwotnej pojemności baterii.

Najgorszym z możliwych scenariuszy jest trzymanie smartfonu stale podłączonego do zasilania w nasłonecznionym miejscu. Stąd nie polecamy chowania ładującego się urządzenia pod poduszkę lub trzymania w lecie w nagrzanym aucie stale podpiętego do źródła energii elektrycznej. Swoją cegiełkę dokłada również technologia szybkiego ładowania, przy których smartfony traktowane prądem o wyższym natężeniu i napięciu mogą się grzać.

Więcej o:
Komentarze (35)
Jak wydłużyć życie baterii w smartfonie - poradnik lipiec 2018
Zaloguj się
 • e.olsen

  Oceniono 21 razy 11

  > To zaszłość związana ze stosowaniem poprzedniej generacji baterii kwasowo-ołowiowych.

  Taaaa... Taka wstawka świadczy niewątpliwie o wysokim stopniu profesjonalizmu dziennikarza i pozwala traktować jego rady równie poważnie...

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 24 razy 8

  Już na samym początku rzekomo edukacyjnego artykułu autor zrobił z siebie pośmiewisko: "ładowanie i rozładowywanie ogniw, zwane również formatowaniem." Tyle, że akumulatory się FORMUJE. Formatować można dokument w edytorze tekstu.

 • e-misio

  Oceniono 28 razy 6

  czyli kiedyś wystarczyło porzadnie rozładowac a potem do konca naładowac i tyle
  a dzisiaj trzeba jak ze sraczką biegać i co chwile doładowywac po troche
  i to wg geniusza co napisal ten artykul jest udogodnienie i ulatwienie

 • Marek Ignacy

  Oceniono 5 razy 5

  Czy autor uważa, że producenci smartfonów o tym nie wiedzą? Mój Mi Max żąda ładowania już od 20 % a tak naprawdę jest to dużo więcej. Ładuje do 100% co wcale nie jest jednoznaczne z osiągnięciem maksymalnej pojemności baterii.

 • xezaq

  Oceniono 2 razy 2

  "zaszłość związana ze stosowaniem poprzedniej generacji baterii kwasowo-ołowiowych"

  Gdzie te kwasiaki były? W smartfonach?? :D
  Strzeżcie się wszyscy porad od tego ignoranta, jak nie chcecie obudzić się z ręką w nocniku.

 • wajego

  0

  Ale oczywiście wiecie, że wymiana niewymiennej baterii to najczęściej dwie minuty roboty? Jak sam sobie nie poradzisz, to każdy serwis zrobi za dwie dychy. Plus pięć za nową baterię.

 • fotd

  0

  "woltaż", a cóż to za określenie ?

 • admo70

  0

  Znowu ten sam durny artykuł. Kto to pisał i na jakie zlecenie. Prawie same brednie. Formatować to sobie możecie dysk twardy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX