To nie film sci-fi. Flota królowej na niezwykłych zdjęciach z historycznego wydarzenia

Po latach przerwy brytyjska flota powoli wraca do ekskluzywnego klubu posiadaczy lotniskowców. W ostatnich tygodniach na pokładzie nowego okrętu HMS Queen Elizabeth zaczęły się testy maszyn F-35. W trakcie prób nocnych wykonano serię wyjątkowych zdjęć, które bardziej przypominają ujęcia z filmu science-fiction, niż z pokładu współczesnego okrętu.
Lądowanie F-35B na lotniskowcu HMS Queen Elizabeth Lądowanie F-35B na lotniskowcu HMS Queen Elizabeth Dane Wiedmann/Lockheed Martin

Wyjątkowo udana dokumentacja

Zdjęcia wykonano na przełomie września i października u wschodniego wybrzeża USA. Większość z nich jest autorstwa Dane Wiedmanna - fotografa koncernu Lockheed Martin produkującego F-35. Trafił na pokład HMS Queen Elizabeth, aby dokumentować historyczne pierwsze próby nowego samolotu na nowym lotniskowcu.

F-35B na pokładzie HMS Queen Elizabeth F-35B na pokładzie HMS Queen Elizabeth Dane Wiedmann/Lockheed Martin

Próby na największym brytyjskim okręcie

HMS Queen Elizabeth to największy okręt w historii Royal Navy. Gotowy do walki ma wypierać 66 tysięcy ton. Jego głównym uzbrojeniem ma być maksymalnie 36 samolotów F-35B i kilkanaście śmigłowców. W trakcie wykańczania jest jeszcze bliźniaczy HMS Prince of Wales. Oba okręty razem będą stanowić filar brytyjskiej floty przez najbliższe pół wieku.

F-35B na pokładzie HMS Queen Elizabeth F-35B na pokładzie HMS Queen Elizabeth Dane Wiedmann/Lockheed Martin

Sprawdzian na amerykańskich wodach

Nowy lotniskowiec formalnie przyjęto do służby w grudniu 2017 roku, osiem lat po rozpoczęciu budowy. Od tego czasu HMS Queen Elizabeth przechodzi próby i trwa szkolenie załogi. W sierpniu okręt przepłynął Atlantyk i zawinął do bazy US Navy w Norfolk. W oparciu o tą bazę trwają pierwsze próby z udziałem samolotów F-35B i trenowanie współpracy z amerykańską flotą.

F-35B na pokładzie HMS Queen Elizabeth F-35B na pokładzie HMS Queen Elizabeth LPhot Kyle Heller / Ministry of Defence

Wypożyczone F-35B

Brytyjczycy musieli w tym celu przepłynąć ocean, ponieważ na razie nie mają jeszcze dostępnych samolotów, których mogliby użyć do takich testów. Te widoczne na zdjęciach należą do wojska USA. Pilotuje je mieszanka pilotów amerykańskich, brytyjskich oraz cywilnych pilotów testowych.

F-35B na pokładzie HMS Queen Elizabeth F-35B na pokładzie HMS Queen Elizabeth Dane Wiedmann/Lockheed Martin

Trzeba czekać na własne samoloty

Brytyjczycy mają już formalnie kilkanaście F-35B, ale część z nich jest w bazach na terenie USA, gdzie służą do szkolenia pilotów. Dziewięć przeleciało w ostatnich miesiącach Atlantyk i w Wielkiej Brytanii służą do dalszych testów oraz szkolenia. Są to jednak maszyny Royal Air Force, czyli lotnictwa lądowego, nie Royal Navy. Nie osiągnęły formalnie gotowości bojowej.

F-35B podczas dziennych testów na HMS Queen Elizabeth F-35B podczas dziennych testów na HMS Queen Elizabeth Royal Navy

Nowa generacja

Brytyjczycy planują zakupić łącznie 138 F-35 w wersji B, czyli skróconego startu i lądowania. 48 ma trafić do floty. O F-35B pisaliśmy wcześniej w kontekście przeprowadzenia pierwszej akcji bojowej przez maszynę tego typu, należącą do Korpusu Piechoty Morskiej USA oraz niemal jednoczesnej pierwszej katastrofy tej maszyny. To następcy słynnych harrierów, które przez dekady były głównym samolotem brytyjskiego lotnictwa morskiego i stacjonowały na poprzednich lotniskowcach Royal Navy.

F-35B na pokładzie HMS Queen Elizabeth F-35B na pokładzie HMS Queen Elizabeth LPhot Kyle Heller / Ministry of Defence

Przerwa na osiem lat

Ze względu na wiek i koszty Brytyjczycy przedwcześnie wycofali ze służby wszystkie swoje starsze lotniskowce typu Invincible i stacjonujące na ich pokładach harriery. Zrobili to zanim pojawili się ich następcy w postaci jednostek typu Queen Elizabeth i samolotów F-35B. Ostatni z weteranów, HMS Ark Royal, został skreślony z listy okrętów brytyjskiej floty w 2011 roku.

F-35B nad HMS Queen Elizabeth F-35B nad HMS Queen Elizabeth Dave Wiedmann/Lockheed Martin

Królewska flota się wzmacnia

Royal Navy wraca więc właśnie do elitarnego klubu flot dysponujących lotniskowcami, z którego została wypisana siedem lat temu przez oszczędności budżetowe. Okręty typu Queen Elizabeth nie dorównają amerykańskim lotniskowcom atomowym czy francuskiemu Charles de Gaulle. Nie mają reaktorów jądrowych i katapult, umożliwiających między innymi używanie znacznie lepszych samolotów niż F-35B. Będą jednak trzecie na świecie, jeśli chodzi o rozmiary i możliwości. Brytyjczycy planują je wykorzystywać przez najbliższe pół wieku.

Nagranie F-35C podczas prób na lotniskowcu atomowym US Navy.

Komentarze (23)
F-35 na HMS Queen Elizabeth. Pierwsze testy samolotów na nowym lotniskowcu
Zaloguj się
 • kasasino

  Oceniono 9 razy 9

  "Znacznie lepszych samolotów niż F-35B"? To bardzo ciekawe stwierdzenie, ciekawe o jakie to modele wg autora chodzi? F35 to najnowocześniejszy i na razie jedyny samolot bojowy przeznaczony całkowicie do walki z przeciwnikami poza zasięgiem wzroku. Być może autorowi chodzi o F-22 ale to myśliwiec przewagi powietrznej o zupełnie innym przeznaczeniu. Podczas symulowanej walki sześciu F-16 z jednym F-35 jedynie ostatni z pilotów F-16 zdołał się w ogóle zorientować, że został namierzony. Więc jaki to samolot jest znacznie lepszy?

 • tzwpanstwopislamskie

  Oceniono 17 razy 7

  My mamy Wojska Obrony terytorialnej
  To ta formacja odstrasza wszystkich naszych wrogow
  Ona ma dzialanie silniejsze od 5tys bomb atomowych, 40tys polsko-ukrainskich helikopterow, 80 lotniskowcow typu QE, 12tys czolgow ostatniej generacji
  Jestem dumny z Pislamu i naszego Fuhrera
  Heil Jaroslaw

 • gj61

  Oceniono 12 razy 4

  A dokąd dopłynęła korweta Gawron? Dokąd odleciały nowe polskie śmigłowce? Wiadomo natomiast jak daleko i wysoko odleciała szajba Maciorewicza. W kosmos.

 • mer-llink

  Oceniono 5 razy 3

  Oj tam, oj tam, nie ma co sie jarać technologia.
  Najwazniejszy na wojnie jest duch.
  I dlatego WOT pod wodza Hetmana MAcerewicza i szfa sztabu Misiewicza pokonaja wszystkich.
  5 000 spasionych i pijanych parobasów pogoni kazdy lotniskowiec.
  - Ale to lotniskowiec sojuszniczy!
  - Nie szkodzi, tak dla naprzykładu mówimy. Ruski tez pogonimy.

 • justas32

  Oceniono 10 razy 2

  My za to mamy pachy Krystyny, rowa Jarosława i gacie Antoniego. Drżyjcie narody ...

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 10 razy 2

  To nie film sci-fi... Gdyby w Anglii zobaczyli dwudniowe wesele Martyniuka to powiedzieli by że widzieli sci-fi.

 • starszy-65

  Oceniono 1 raz 1

  Czym Anglicy się chwalą???, my to mamy flotę pod patronatem PiS i Macierewicza a nasze korwety już rozpędzają się do 16 węzłów.

 • Ignacy Padarewski

  Oceniono 3 razy 1

  a tym czasem my mamy mi2 i nowa flotę samolotów vipowskich żeby nasi krezusi mogli szybko uciekać jak. wojna się zacznie

 • polaczki-egoisci

  Oceniono 9 razy 1

  Polactwo ma 40 F-16, w tym 20 popsutych.
  Putin drzy- ze smiechu.
  Za to jest mocno trzymana kielbasa zwyczajna za 500 od pisostwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX