Legenda powraca. Oto 6 rzeczy, które musisz wiedzieć o PlayStation Classic [TEST KONSOLI RETRO]

Firmy technologiczne lubią "grać" na naszej nostalgii, czego dowodem są kolejne retro konsole. Tym razem traf padł na - nie bójmy się użyć tego słowa - kultowego "szaraka", czyli PlayStation. Czy odświeżona konsola Sony to dobry pomysł na świąteczny prezent? A może to zwykły skok na kasę? Pora się o tym przekonać.
PlayStation Classic PlayStation Classic fot. DM

PlayStation Classic prezentuje się świetnie

PlayStation Classic jest wiernym odwzorowaniem oryginalnego 'szaraka'. Oczywiście w skali mikro. Sony zadbało nawet o takie detale jak przyciski (RESET, OPEN i POWER), zaślepki na Memory Card, czy kultowe logo PlayStation. Są również charakterstyczne 'ząbki' na bokach obudowy urządzenia oraz wiele innych smaczków, które z pewnością docenią fani PSX.

Konsola jest o 45 proc. mniejsza od  pierwowzoru (149 mm x 33 mm x 105 mm) i jest także niesamowicie lekka (170 gram). Uprzedzam pytania o klapkę na płyty: Niestety nie możemy jej otworzyć, bo nie ma  płyt, które moglibyśmy włożyć do 'napędu'. Wciśnięcie przycisku OPEN powoduje natomiast wirtualną zmianę płyty w czasie gry, o czym jeszcze napiszę.

Z przodu konsoli znalazły się wejścia na dwa pady. To porty USB, choć starają się imitować tradycyjne porty z PSX-a. Z tyłu znajdziemy wyjście HDMI, za pośrednictwem którego podłączymy konsolę do telewizora lub monitora. Obok niego znalazł się port microUSB do zasilania. Niestety w zestawie zabrakło zasilacza. Możemy więc skorzystać z niepotrzebnej ładowarki do telefonu lub podłączyć konsolę kablem USB pod telewizor czy... PlayStation 4.

PlayStation Classic PlayStation Classic fot. DM

Pad dobrze leży w dłoni, ale... to nie DualShock

W zestawie znalazły się dwa pady. Punkt dla Sony. W przeciwieństwie do konsoli, kontrolery nie zostały zminiaturyzowane. To w zasadzie wierne repliki oryginalnych padów do PSX-a. Są bardzo wygodne, dobrze leżą w dłoni, ale jeśli w ostatnich latach przyzwyczailiście się do DualShocków, to początkowo może przeżyć - nomen omen - szok z powodu braku analogów.

Muszę trochę ponarzekać na długość kabli do padów. Być może w 1995 roku 1,5 metra było wystarczające, bo siadaliśmy wówczas niemal z nosem przyklejonym do ekranu telewizora. Dziś telewizory są znacznie większe i - w trosce o wzrok - trochę się od nich oddaliliśmy.

PlayStation Classic PlayStation Classic fot. DM

Menu konsoli jest proste, przejrzyste i... nowe

Po wciśnięciu przycisku POWER powita nas oryginalne logo PlayStation oraz niepowtarzalna melodia, którą pamięta każdy posiadacz PSX-a. Po kilku sekundach konsola przenosi nas do bardzo prostego i przejrzystego menu, które jednak nie przypomina już tego z 'szaraka'.

Menu działa na zasadzie karuzeli, z poziomu której możemy wybrać jedną z 20 dostępnych gier. Każda z gier posiada swoją wirtualną kartę pamięci z 15 slotami zapisu. Co ciekawe, Sony zadbało również o opcję szybkiego zapisu. Wystarczy wcisnąć przycisk RESET, a konsola zapisze stan gry i przeniesie nas do menu głównego. Proste i bardzo intuicyjne.

W przypadku gier, które w oryginale korzystały z kilku płyt, możemy skorzystać z wirtualnej zmiany płyty. To także bardzo proste. Gdy gra dojdzie do momentu, w którym zostaniemy poproszeni o włożenie nowej płyty, wciskamy przycisk OPEN i... po prostu gramy dalej.

Menu ustawień nie jest szczególnie rozbudowane. Możemy  włączyć lub wyłączyć wygaszacz ekranu, zmienić język konsoli (brak języka polskiego), zmienić ustawienia oszczędzania energii, jak również przywrócić konsolę do ustawień fabrycznych.

PlayStation Classic PlayStation Classic fot. DM

Baza gier trochę mnie rozczarowała

Niestety Sony nie zintegrowało konsoli z usługą PlayStation Network. Oznacza to, że mamy dostęp jedynie do zamkniętego katalogu 20 preinstalowanych gier. Firma zaznaczyła też, że nie zamierza rozbudowywać tego katalogu w przyszłości. To kiepska wiadomość.

Nie zrozumcie mnie źle. PlayStation Classic dysponuje kilkoma perełkami. Znajdziemy tu m.in. 'Tekkena 3', 'Metal Gear Solid', 'Raymana'', 'Resident Evil' czy 'Final Fantasy VII'.

Kilku kultowych produkcji na PSX-a jednak zabrakło. Mogę tu wspomnieć choćby o takich tytułach, jak 'Spyro', 'Crash Bandicoot', 'Gran Turismo 2' czy 'Tony Hawk's Pro Skater 2'. Oczywiście Sony nie pominęło ich z czystej złośliwości, a raczej z powodów licencyjnych.

Tak prezentuje się pełen katalog gier na PlayStation Classic:

 • 'Battle Arena Toshinden'
 • 'Cool Boarders 2'
 • 'Destruction Derby'
 • 'Final Fantasy VII'
 • 'Grand Theft Auto'
 • 'Intelligent Qube'
 • 'Jumping Flash!'
 • 'Metal Gear Solid'
 • 'Mr. Driller'
 • 'Oddworld: Abe's Oddysee'
 • 'Rayman'
 • 'Resident Evil Director's Cut'
 • 'Revelations: Persona'
 • 'Ridge Racer Type 4'
 • 'Super Puzzle Fighter II Turbo'
 • 'Syphon Filter'
 • 'Tekken 3'
 • 'Tom Clancy's Rainbow Six'
 • 'Twisted Metal'
 • 'Wild Arms'
PlayStation Classic PlayStation Classic fot. DM

Gra się przyjemnie, ale... nie oczekujcie fajerwerków

Sama rozgrywka jest przyjemna i nostalgiczna, a tak powinna przecież wyglądać zabawa z konsolą retro. Oczywiście wiele zależy tu od gier. Są takie produkcje, które zestarzały się z klasą ('Tekken 3', 'Rayman', 'Oddworld: Abe's Oddysee'), ale są również takie, które budzą dziś jedynie uśmiech politowania. 'Metal Gear Solid' i 'Resident Evil' były świetnymi grami, ale moje wspomnienia o tych tytułach nijak mają się do tego, co zobaczyłem po 20 latach.

PS Classic to fajna zabawka i mały wehikuł czasu, ale nie oczekujcie, że dostarczy wam takiej  frajdy, jak w latach 90-tych. Warto o tym pamiętać, nim wyciągniemy z kieszeni...

PlayStation Classic PlayStation Classic fot. DM

Cena jest nieco zbyt wygórowana

...449 zł. No właśnie, 4,5 stówki to całkiem spora sumka jak za zwykły emulator w ładnym opakowaniu. Oczywiście nasze wspomnienia i tęsknota za tym, co było to uczucia, które trudno przeliczyć na pieniądze. To dlatego jedni wydają duże pieniądze na gramofony i winyle, a drudzy kupują stare komiksy za cenę, za którą można dostać dobry zegarek.

Dlatego, jeśli jesteście fanami PlayStation i dysponujecie nadmiarem gotówki, to biegnicie czym prędzej do sklepu. Jeśli jednak z PSX nie łączą was żadne szczególne wspomnienia, to być może warto przeznaczyć te pieniądze na inny cel.

PlayStation Classic PlayStation Classic fot. DM

Podsumowanie

PlayStation Classic - NA TAK

+ kapitalne wykonanie i dbałość o detale

+ dwa kontrolery

+ łatwa konfiguracja

+ przyjazne menu

+ autozapis w grach

+ 'Tekken 3' i kilka innych 'perełek'

+ wracają wspomnienia

PlayStation Classic - NA NIE

- brak zasilacza w zestawie

- zamknięta lista 20 gier

- krótkie kable do kontrolerów

Więcej o: