Google zebrał hasła wyszukiwane przez Polaków w 2018 roku i pogrupował je według pięciu kategorii. Zacznijmy od "Wydarzeń", których w ostatnich 12 miesiącach nie brakowało.
W tej kategorii nie ma też zaskoczeń. Na pierwszym miejscu znalazły się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018, które od połowy czerwca, przez miesiąc rozpalały serca kibiców. Polskich zdecydowanie krócej, niż francuskich i chorwackich, jednak mundial i tak wybił się na 1. miejsce w Google.
Dalej, na pozycji 2. znalazły się Wybory Samorządowe 2018, a pierwszą trójkę zamyka Eurowizja 2018. Tuż za podium mamy za to Egzamin gimnazjalny 2018 i Mistrzostwa świata w siatkówce 2018.
W 2018 roku Polacy próbowali dowiedzieć się więcej na temat szwedzkiego DJ-a "Avicii", który popełnił samobójstwo podczas urlopu w Omanie. To hasło zajęło w polskim Google 1. miejsce.
Wyprzedziło tym samym Tomasza Mackiewicza (2.), którego tragiczną wyprawę na Nanga Parbat obserwowała w styczniu niemal cała Polska i Korę Jackowską (3.), która zmarła w lipcu 2018 roku. Polacy byli również ciekawi informacji na temat nowej księżnej brytyjskiej Meghan Marklel (4.) oraz Alfiego Evansa (5.).
W połowie roku bardzo głośno było na temat rozporządzenia o ochronie danych, popularnie zwanego RODO. Zrodziło wiele kontrowersyjnych sytuacji w urzędach czy szpitalach, dla wielu osób było też niezrozumiałe. Nie dziwi więc, że 1. miejsce w tej kategorii zajęło hasło "Co to jest RODO?".
Tylko nieco rzadziej polscy internauci zastanawiali się "Co to jest niepodległość?" (2.) i "Co to jest RRSO?" (3.). Dalej, na 4. i 5. miejscu mamy odpowiednio hasła "Co to jest habryka?" i "Co to jest alert RCB?".
Najpopularniejszym tytułem filmu w polskim Google został "Kler". Dzieło Wojciecha Smarzowskiego zostało najbardziej kasowym polskim filmem ostatnich lat i sprowadziło do kin kilka milionów widzów.
"Klerowi" miejsca musiały ustąpić nawet amerykańskie produkcje "Bohemian Rhapsody" (miejsce 2.) i "Nowe oblicze Greya" (miejsce 4.). Na 3. i 5. pozycji znalazły się dwa kolejne polskie filmy, "Planeta Singli 2" i "Kobiety mafii".
W kategorii "Ile...?" aż dwa z pięciu najczęściej wpisywanych haseł pochodzą z programu telewizyjnego "Milionerzy". O to "Ile palców ma koń?" (miejsce 1.) i "Ile skrzydeł ma motyl?" (miejsce 4.) pytał Hubert Urbański uczestników teleturnieju w 2018 roku.
Poza tym Polacy zastanawiali się "Ile zebrał WOŚP?" (2.), "Ile do wakacji?" (3.) i "Ile zarabia radny?" (5.).
Google podaje też zestawienie dziesięciu najpopularniejszych haseł w Polsce w 2018 roku bez podziału na kategorie. Oto pełna lista: