Ładowanie smartfona przez całą noc zniszczy baterię? 7 najgłupszych mitów na temat technologii

Serwis HighSpeedInternet.com pokusił się o przeprowadzenie ciekawej ankiety. Zapytał swoich użytkowników o kilka popularnych mitów na temat technologii. Okazuje się, że mnóstwo osób wciąż wierzy w technologiczne 'legendy', które nie mają żadnego potwierdzenia w faktach.
Jaki smartfon do nagrywania filmów? Jaki smartfon do nagrywania filmów? fot. unsplash

"Smartfony, które mają więcej megapikseli, robią lepsze zdjęcia" - w ten mit wierzy 86 proc. osób

To jeden z najbardziej znanych mitów, który wciąż jest powtarzany. Potwierdzają to również wyniki ankiety, w której aż 86 proc. osób uznało to stwierdzenie za prawdziwe.

Tymczasem to zwykła bzdura. Większa liczba megapikseli nie gwarantuje nam wcale lepszej jakości zdjęć. W rzeczywistości jest w zasadzie odwrotnie. Finalna fotografia będzie miała większą rozdzielczość, ale będzie też m.in. mocniej "zanieczyszczona" cyfrowy szumem.

Dlatego też bardziej niż na liczbie megapikseli należy skupić się na innych parametrach - przede wszystkim wielkości samego piksela i maksymalnym możliwym otwarciu przysłony (im mniejsza wartość, tym jaśniejszy obiektyw).

Czytaj też: Robisz słabe zdjęcia smartfonem? Kilka trików jak poprawić ich jakość

Ładowanie smartfonu Ładowanie smartfonu fot. Shutterstock

"Ładowanie telefonu przez noc może zniszczyć baterię" - w ten mit wierzy 52 proc. osób

Ponad połowa ankietowanych uważa, że podłączenie telefonu do ładowania na całą noc możę zniszczyć akumulator. Ten mit najprawdopodobniej wziął się z problemu przeładowania, który faktycznie mógł dotykać część urządzeń elektronicznych, ale nie dziś, a kilkanaście lat temu.

W smartfonach i innych sprzedawanych obecnie urządzeniach procesem ładowania zarządza elektronika, która po naładowaniu przestaje pobierać prąd. Choć regularne ładowanie od 0 do 100 proc. nie jest dla ogniwa obojętne, to nie doprowadzi do jego zniszczenia w jedną noc.

Przewóz leków samolotem jest ściśle regulowany przez prawo Przewóz leków samolotem jest ściśle regulowany przez prawo Shutterstock

"Lotniskowe maszyny rentgenowskie mogą wyczyścić pamięć" - w ten mit wierzy 31 proc. osób

31 proc. osób jest przekonanych, że promieniowanie rengenowskie wykorzystywane w maszynach do skanowania bagażu w czasie lotniskowej kontroli bezpieczeństwa wymazuje dane zapisane w pamięci smartfonów i laptopów.

Promieniowanie X faktycznie może uszkodzić np. używane dawniej rolki filmowe, ale nie ma żadnego wpływu na nowoczesną elektronikę. Jeśli chodzi zaś o mechaniczne dyski HDD, to do wymazania z nich danych byłby potrzebny bardzo silny magnes.

Już na pierwszy rzut oka ta teoria wydaje się wyssana z palca. Gdyby było tak naprawdę, po każdej podróży musielibyśmy od nowa instalować system operacyjny w laptopie i wgrywać wszystkie potrzebne dane. Koszmarny scenariusz dla tych, którzy często latają.

Jak wybrać laptop na studia? Jak wybrać laptop na studia? fot. unsplash

"Komputer musi był wyłączany co noc, aby pracować poprawnie" - w ten mit wierzy 30 proc. osób

Wbrew obawom wielu osób nie ma potrzeby, aby wyłączać komputer na noc. Nie wpłynie to w żaden sposób na jego działanie. Zamiast tego wystarczy zamknąć klapę w laptopie lub aktywować tryb uśpienia na komputerze stacjonarnym. W trybie czuwania zużywa on minimalną ilość prądu. Oszczędności wynikające z wyłączenia sprzętu będą minimalne.

Osobnym tematem jest oczywiście konieczność wyłączenia i ponownego włączenia naszego komputera po zainstalowaniu kluczowych aktualizacji aplikacji lub systemu operacyjnego.

Sprzedaż komputerów osobistych wzrosła pierwszy raz od sześciu lat Sprzedaż komputerów osobistych wzrosła pierwszy raz od sześciu lat Fot. Unsplash

"MacBooki nie mogą złapać wirusa" - w ten mit wierzy 17 proc. osób

Chyba żaden producent elektroniki nie ma tak łatwego życia jak Apple. Choć firmie założonej przez Steve'a Jobsa i Steve'a Wozniaka nigdy nie udało się stworzyć urządzenia całkowicie odpornego na wirusy, to wiele osób uważa, że MacBooka po prostu nie da się zawirusować.

To oczywiście kompletna bzdura, bo choć z wielu powodów MacBooki są bardziej bezpieczne od "Windowsów", nie są w 100 proc. odporne na działanie złośliwego oprogramowania.

Komputery Apple rzadziej padaja ofiarą ataków również dlatego, że sprzętów z systemem od Microsoftu jest po prostu więcej (ponad 86 proc. wszystkich komputerów). A hakerzy najchętniej piszą złośliwe oprogramowanie pod najpopularniejszy system operacyjny.

Bardzo podobnie sytuacja wygląda z system Android i iOS.

Smartfon - ładowanie baterii Smartfon - ładowanie baterii fot. Pixabay (CC0)

"Telefon możesz ładować tylko wtedy, gdy jest rozładowany" - w ten mit wierzy 17 proc. osób

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby ładować baterię smartfona przy poziomie naładowania 20, 50 czy 80 procent. Niezależnie od tego, w ilu procentach akumulator jest naładowany, telefon możemy jeszcze podładować (oczywiście nie wtedy, gdy doszliśmy do 100 proc.).

Prawdopodobnie mit wziął się z dawnego procesu formatowania baterii, który polegał na trzykrotnym rozładowaniu jej do 0 procent, a następnie naładowaniu do 100 proc. Takie zalecenie miało sens lata temu. Dziś używa się innych rodzajów akumulatorów, które zdecydowanie gorzej znoszą rozładowywanie do zera. Dlatego baterię lepiej podładowywać.

Więcej o tym, jak dbać o baterię w smartfonie, znajdziesz w TYM miejscu.

Dyski zewnętrze w okazyjnych cenach Dyski zewnętrze w okazyjnych cenach fot. pexels

"Usuniętych plików nie da się odzyskać" - w ten mit wierzy 12 proc. osób

Zastanawiający byłby sens istnienia programów do odzyskiwania danych, gdyby plików raz skasowanych nie można byłoby odzyskać. A jednak aplikacji takich jest całkiem sporo i zazwyczaj odzyskują zdecydowaną większość nienadpisanych danych.

No właśnie, aby całkowicie pozbyć się danych z dysku HDD, trzeba byłoby dokładnie nadpisać każdy z tysięcy plików ciągiem zer i jedynek. Do przeprowadzenia takiej operacji również służą specjalne programy.

Alternatywną metodą zniszczenia danych byłoby potraktowanie talerza dysku profesjonalnym rozmagnesowywaczem. Obie czynności mogą jednak nie sprawdzić się przy nowoczesnych pamięciach flash ze względu na ich zupełnie odmienną konstrukcję.

Więcej o:
Komentarze (64)
Promieniowanie rentgenowskie czyści pamięć? Oto, 7 mitów na temat technologii, w które wierzy wielu internautów
Zaloguj się
 • pivit

  Oceniono 27 razy 19

  Kiedy w końcu do k***y nędzy odporne na wiedzę gimbusy po etnografii zrozumieją różnicę między technologią a techniką?

 • dziurowice

  Oceniono 31 razy 19

  Nie ma czegoś takiego jak "formatowanie baterii". Jest FORMOWANIE.
  Zapamiętaj autorze.
  Tym prostym określeniem odróżnisz dyletanta od fachowca.

 • azazel-pazuzu

  Oceniono 29 razy 13

  Ta ankieta była chyba przeprowadzana wśród Amerykanów i wyborców PiS.

 • rycerz_mowiacy_ni_ni

  Oceniono 24 razy 12

  Ja prdl,przecież Wy o tych mitach,pisaliscie w innych artykułach, że to prawda. :D

 • twzelnik

  Oceniono 10 razy 8

  1. Liczba megapikseli jest jednym z czynników wpływających na jakość zdjęcia, to żaden mit. Oczywiście wiele megapikseli przy kiepskiej optyce niewiele da.

  2. Ładowanie telefonu - w sumie prawda. Im częściej eksploatujemy akumulator, tym bardziej się on zużywa. Dlatego telefon mocno eksploatowany będzie mieć gorszą baterię od aparatu używanego sporadycznie. Nie znaczy to jednak, żeby nie ładować baterii w nocy...

  3. Lotniskowe maszyny mogą zawierać coś oprócz rentgena. Nie wiemy co zawierają. Kiedyś w niemieckich kolejach były składane stoliki z silnym magnesem, które niszczyły dyski laptopów.
  Sam rentgen nie zniszczy zapisu na HDD, czy flashu, ale uważać warto.

  4. Restart komputera z systemem Windows jest nadal wskazany. Czy co noc? To zależy jak i do czego się go używa. Można też restartować w dzień ;-)))

  5. Macki miały wirusy "od zawsze". OD zawsze też było ich stosunkowo niewiele. Tu tradycyjnie polecam Linuxa - darmowy (software), a 99% nie działa.

  6. Mit o doładowywaniu wymyślili chyba sami autorzy. Przynajmniej tak sformułowany. Owszem, kiedyś baterie do laptopów (nie smartfonów) były inne i dobrze im robiło rozładowanie do minimum przed ponownym naładowaniem. To było dawno.

  7. Skutecznie usuniętych plików nie da się odzyskać. Pliki skasowane poprzez wrzucenie ich do kosza nie są skutecznie usunięte. W ten sposób nie usunęliśmy ich treści. Nota bene treści się nie usuwa, ją się nadpisuje.

  Wiem, też się dałem podpuścić do skomentowania celowo źle napisanego artykułu.

 • yuraathor

  Oceniono 10 razy 6

  na początku lat 90 byłem monterem TV SAT ludzie oczekiwali że zamontuję im jakiś bajer, który na żywo bedzie tłumaczył te niemieckie programy. wiara w istnienie takiego urządzenia była powszechna

 • nanorobot

  Oceniono 13 razy 5

  Najgłupsze to jest nazywanie techniki "technologią", bo jakiś kretyn kiedyś zobaczył "technology" i uznał, że to znaczy technologia ...

 • hopsiupbec

  Oceniono 3 razy 3

  "W trybie czuwania zużywa on minimalną ilość prądu. Oszczędności wynikające z wyłączenia sprzętu będą minimalne."

  Ale będą, zwłaszcza, że gmerają coś przy cenach prądu. W skali roku może dać większe oszczędności.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX