Bez tej usługi internet wyglądałby zupełnie inaczej. Tak się zaczęła historia WWW

World Wide Web, znany najlepiej jako WWW to usługa, która zrewolucjonizowała internet. Dzięki niej wygodnie możemy skorzystać ze stron informacyjnych, sklepów czy bankowości online. WWW kończy dziś 30 lat i z tej okazji wspominamy, jak zaczęła się historia systemu, któremu tak wiele zawdzięczamy.
Historyczne logo WWW Historyczne logo WWW fot. domena publiczna

30 lat temu powstało WWW

12 marca 1989 roku - to właśnie ten dzień uznawany jest dziś za początek sieci World Wide Web (WWW), a dziś często utożsamiany z początkiem internetu per se. Dokładnie 30 lat temu brytyjski inżynier Tim Berners-Lee przedstawił wizję projektu systemu WWW, który później stał się miejscem dla miliardów stron www.

Do stworzenia WWW, jakie znamy Berners-Lee wykorzystał własne wcześniejsze projekty, takie jak ENQUIRE, język HTML i protokół HTTP. Jego praca stała się zalążkiem całego systemu WWW, który od niemal 30 lat działa w internecie.

Tim Berners-Lee w 2014 roku Tim Berners-Lee w 2014 roku fot. Paul Clarke / CC BY-SA 4.0 / wikimedia

World Wide Web dojrzewał powoli

Podwaliny pod WWW powstały znacznie wcześniej. Tim Berners-Lee oparł swój system na projekcie hipertekstowym ENQUIRE, który na własny użytek stworzył 9 lat wcześniej, gdy pracował w CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych). ENQUIRE, choć nie został opublikowany, dał podstawy do stworzenia WWW.

Po trzech latach przerwy (Berners-Lee pracował wtedy w brytyjskiej firmie Image Computer Systems) i ponownym zatrudnieniu w CERN Berners-Lee zajął się tworzeniem systemu dwukierunkowego wywoływania procedur. To dało początek używanemu dziś w sieci WWW protokołowi Hypertext Transfer Protocol (HTTP).

Komputer NeXT użyty przez Tima Bernersa-Lee w CERN Komputer NeXT użyty przez Tima Bernersa-Lee w CERN fot. Geni / CC BY-SA 4.0 / wikimedia

WWW wystartował już w latach 90.

W marcu 1989 roku Berners-Lee wraz z naukowcem Robertem Cailliau zaproponował w CERN stworzenie sieci WWW, która pomogłaby skatalogować i udostępniać dokumenty (pisane w języku HTML używanym do dziś) pomiędzy osobami pracującymi w różnych miejscach. Wtedy nie wiedzieli jeszcze, jak ważny dla ludzkości projekt tworzą.

Oficjalny projekt usługi World Wide Web opublikowali po prawie 20 miesiącach - 13 listopada 1990 roku, a sama usługa WWW została uruchomiona kilkadziesiąt dni po opublikowaniu projektu na komputerze NeXT, który posłużył za serwer.

Czytaj też: W 1990 roku wysłano pierwszego e-maila do Polski. Oto jak pojawił się u nas internet

Google świętuje 30-lecie standardu WWW Google świętuje 30-lecie standardu WWW fot. Google / screen

World Wide Web to nie Internet

Warto wiedzieć, że uruchomienie WWW nie było początkiem internetu. Ten istniał już wcześniej - dla przykładu pierwszego e-maila wysłano w 1971 roku. World Wide Web jest hipertekstowym (a więc połączonym siecią hiperłączy) systemem informacyjnym, a nie internetem, a więc siecią połączonych ze sobą komputerów.

Internet do lat 90. pozostawał usługą bardzo niszową. Dopiero uruchomienie i spopularyzowanie WWW sprawiło, że pojawiły się strony internetowe i przeglądarki, dzięki którym sieć mogła stać się bardziej przyjazna dla przeciętnego "Kowalskiego". Dlatego też powstanie WWW dziś kojarzy się z początkiem internetu, przynajmniej takiego, jaki dziś znamy.

Pierwsza strona WWW Pierwsza strona WWW fot. screen / info.cern.ch/

Na pierwszą stronę WWW musieliśmy poczekać

Pierwsze strona internetowa nie pojawiła się jednak od razu - trzeba było poczekać na nią do 30 kwietnia 1993 roku. CERN uwolnił wtedy standard WWW, a Tim Berners-Lee udostępnił stronę (http://info.cern.ch/) dla każdego zainteresowanego. Wciąż można zobaczyć ją pod oryginalnym adresem. Był to przełom dla rozwoju WWW i samego internetu. Od 1993 roku kolejne adresy w sieci wyrastały, jak grzyby po deszczu.

W 1995 roku powstała księgarnia internetowa amazon.com, która dziś jest największym sklepem internetowym świata. Trzy lata później Larry Page i Sergey Brin udostępnili wyszukiwarkę Google, która początkowo jeszcze w fazie beta działała pod adresem "google.stanford.edu". Kolejne lata to wysyp następnych, znanych dziś na całym świecie stron internetowych, jak wikipedia.com (2001), thefacebook.com (2004) czy youtube.com (2005).

Czytaj też: Oto, jak kiedyś wyglądały strony WWW

TheFacebook w 2004 roku TheFacebook w 2004 roku źródło: web.archive.org

Bez WWW Internet mogłoby wyglądać zupełnie inaczej

W 1994 roku po raz pierwszy dokonano zakupu online (zamówiono pizzę). W tym samym roku stworzono też pierwszy system bankowości internetowej. Zaledwie trzy lata później udostępniono standard sieci bezprzewodowej Wi-Fi, bez której nie wyobrażamy dziś sobie korzystania z komputerów i smartfonów. Już w 1998 roku pierwszy robak komputerowy napisany przez Roberta Morrisa sparaliżował kilka tysięcy maszyn podłączonych do światowej sieci obnażając jej słabość.

Powstanie WWW znacząco przyspieszyło rozwój sieci, która jest dziś nierozłącznym elementem życia. Otworzyło drogę do wielu wartych dziś miliardy dolarów rynków. Internet zdecydowanie ułatwił zdobywanie wiedzy, odkrył nowe możliwości rozrywki, ale też uzależnił od siebie sporą część ludzi. Jak wynika z raportu Cisco, bez internetu nie wyobraża sobie dziś życia prywatnego niemal 40 proc. mieszkańców regionu EMEA (Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki).

Czytaj też: Kiedyś zastępowała internet w Polsce, teraz czasy świetności ma już za sobą. Telegazeta działa już od 30 lat

Więcej o: