Kim jest zatrzymany w Londynie Julian Assange? Oto człowiek stojący za aferą WikiLeaks

Brytyjska policja aresztowała Juliana Assange'a, redaktora naczelnego WikiLeaks. Było to możliwe dzięki zniesieniu prawa azylu nadanego Assange'owi przez Ekwador. Współtwórca WikiLeaks został wyprowadzony z ambasady, w której przebywał od siedmiu lat, a jego zdjęcie z długą siwą brodą i wyrazem twarzy odstającym od wizerunku młodego prowokatora szokuje. Kim jest Juliana Assange i dlaczego został aresztowany?
Julian Assange Julian Assange Domena publiczna

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych aktywistów internetowych

Dla swoich zwolenników Julian Assange jest wytrwałym zwolennikiem walki o prawdę i jawność w polityce. Krytycy widzą w nim szukającego poklasku wichrzyciela, który upublicznił ogromne ilości wrażliwych i niebezpiecznych informacji.

Współzałożyciel WikiLeaks oraz kontrowersyjny aktywista internetowy urodził się w 1971 r. w Townsville w Australii. Niewiele wiadomo o jego dzieciństwie i młodości, choć wszystko wskazuje na to, że było burzliwe. Rodzice Assange'a prowadzili obwoźny teatr, więc nie był on przywiązany do żadnego miejsca. W wieku 18 lat został ojcem.

Wikileaks Assange Arrested Wikileaks Assange Arrested Fot. Akira Suemori / AP Photo

Hakerski epizod w młodości

Fascynacja internetem i konflikty z prawem towarzyszyły życiu Assange'a na długo przed tym, gdy powstało WikiLeaks. W 1995 r., kiedy miał 24 lata, razem z przyjacielem został oskarżony o szereg przestępstw hakerskich. Młody Australijczyk został skazany przez sąd. Nie został jednak uwięziony, zapłacił karę finansową i pozostał na wolności pod warunkiem, że swojego przestępstwa nie powtórzy. 

Wikileaks Assange Arrested Wikileaks Assange Arrested Fot. Kirsty Wigglesworth / AP Photo

Kariera naukowa

Po tym epizodzie Assange oddał się karierze naukowej. Przez trzy lata badał ruchy sprzeciwu i działalność hakerów w internecie. Wraz z Suelette Dreyfus napisał wówczas książkę pt. "Underground" (pol. "Podziemie").

Assange interesował się również kwestiami etyki, sprawiedliwości oraz jawności polityki. Po opublikowaniu książki zajmował się fizyką i matematyką na Uniwersytecie w Melbourne.

Wikileaks Assange Arrested Wikileaks Assange Arrested Fot. Kirsty Wigglesworth / AP Photo

Założenie WikiLeaks

W 2006 r. Assange wraz z grupą współpracowników z różnych miejsc na całym świecie założył WikiLeaks -  witrynę internetową, która umożliwia anonimowe publikowanie rządowych i korporacyjnych dokumentów. W zamierzeniu miała ona być wykorzystywana przez tzw. "sygnalistów", tzn. osoby chcące ujawniać działania niezgodne z prawem.

Operatorzy serwisu utrzymują, że wyśledzenie, skąd pochodzą wpisy w portalu, jest niemożliwe, w związku z czym ich osoby ujawniające dokumenty nie ponoszą ryzyka związanego z ujawnianiem takich informacji.

Po powstaniu WikiLeaks Assange zaczął prowadzić "nomadyczny" tryb życia: przemieszczał się pomiędzy różnymi lokacjami, z których operowała witryna.

Przemówienie Assange'a w Londynie Przemówienie Assange'a w Londynie Domena publiczna

Międzynarodowy skandal

O WikiLeaks i jego założycielu po raz pierwszy stało się głośno, kiedy w 2010 r. w serwisie opublikowano 90 tys. wojskowych dokumentów o wojnie w Afganistanie. Dokumenty zawierały m.in. raporty dot. walk i incydentów z udziałem wojsk koalicji w całym kraju i ukazywały realne straty cywilne nieznane dotąd wśród opinii publicznej.

Wkrótce opublikowane zostały również materiały związane z wojną w Iraku, jak również depesze dyplomatyczne amerykańskich ambasad. To wówczas wybuchł skandal na światową skalę.

W 2010 r. szereg amerykańskich instytucji finansowych uniemożliwiło przekazywanie środków na WikiLeaks, więc serwis zaczął wówczas walczyć o przetrwanie.

Britain Assange Britain Assange Fot. Matt Dunham / AP Photo

Oskarżenia o napaść seksualną i prawna batalia

Wkrótce potem Assange został zatrzymany z powodu rzekomych napaści seksualnych, których miał się dopuścić w Szwecji. Mężczyzna oskarżenia uważał za bezpodstawne i oświadczył, że poznane podczas seminarium w Szwecji kobiety, z którymi uprawiał seks, wyraziły zgodę na stosunek.

Szwecja zażądała ekstradycji Assange'a. Rozpoczęła się batalia prawna. W 2012 roku brytyjski sąd oddalił wniosek Szwedów o ekstradycję. Na redaktorze WikiLeaks wciąż ciążą jednak zarzuty dot. rzekomego gwałtu, ponieważ na mocy szwedzkiego prawa nie uległy one przedawnieniu.

Mężczyzna zwrócił się o pomoc do ówczesnego prezydenta Ekwadoru Rafaela Correa, z którym łączyły go "przekonania dotyczące wolności słowa". W 2012 r. uzyskał od Ekwadoru prawo azylu i odtąd przebywał w ambasadzie tego kraju w Londynie.

Aresztowanie Juliana Assange'a Aresztowanie Juliana Assange'a SkyNews / Twitter / @SkyNews

Aresztowania w Londynie

W czwartek londyńska Metropolitan Police przekazała, że 47-letni mężczyzna został zatrzymany przez policję. Trafił do aresztu w centrum Londynu i ma w niedalekiej przyszłości stanąć przed sądem.

Po godz. 13.30 czasu polskiego Metropolitan Police poinformowała, że Juliana Assange'a aresztowano w związku z nakazem ekstradycji w imieniu władz Stanów Zjednoczonych.

Więcej o: