Polska chce kupić F-35 od USA. To jeden z najgroźniejszych myśliwców, ale konkurencja nie śpi

Polska zamierza kupić 32 myśliwce piątej generacji Lockheed Martin F-35 Lightning II. Nowe samoloty dla naszych sił powietrznych będą kosztować według wstępnych szacunków ok. 17 mld złotych i staną się ich flagowym sprzętem. F-35 są dziś uznawane za najlepsze myśliwce na świecie, ale mają groźnych konkurentów. Oto subiektywne zestawienie pięciu najpotężniejszych samolotów bojowych, które są dziś w użytku.
APTOPIX Trump APTOPIX Trump Fot. Alex Brandon / AP Photo

Polska na zakupach w USA

Ostatnia wizyta Andrzeja Dudy w USA potwierdziła, że rządzący praktycznie zdecydowali już, który z bojowych samolotów wesprze Siły Powietrzne naszego kraju. We wtorek szef MON Mariusz Błaszczak zapoznał się z możliwościami bojowymi F-35, a pod koniec maja wysłał w ich sprawie zapytanie ofertowe.

To jeden z najwspanialszych myśliwców bojowych na świecie

- chwalił się w tym tygodniu prezydent USA Donald Trump.

Polska zadeklarowała, że zakupi 32 egzemplarze tego samolotu i wyda na to prawdopodobnie przynajmniej 17 mld zł. Czy amerykańskie myśliwce faktycznie są warte wyłożenia takich pieniędzy?

Postanowiliśmy zestawić F-35 z kilkoma najlepszymi samolotami bojowymi na świecie. Bazowaliśmy na zestawieniu, którego podjął się branżowy serwis Aviationcv.com. W pierwszej piątce najwspanialszych maszyn znalazły się po dwie konstrukcje z USA i Chin, a także jedna z Rosji.

F-22 Raptor F-22 Raptor fot. U.S. Air Force / domena publiczna

5) Lockheed Martin F-22 Raptor (USA)

Na piątym miejscu zestawienia znalazł się myśliwiec przewagi powietrznej F-22 Raptor. Został stworzony przez amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin przy wsparciu Boeinga. Samolot zbudowany został w liczbie niespełna 190 egzemplarzach w latach 1997-2011, kiedy zakończono jego produkcję.

Podobnie jak F-35 został zaprojektowany w technologii stealth, dzięki której samolot jest niemal "niewidzialny" dla radarów wroga. F-22 od ma jednak nieco bardziej rozbudowane właściwości stealth od F-35 i jest od niego droższy. Szacuje się, że koszt budowy jednego egzemplarza F-22 mógł wynosić od 150 do nawet 350 mln dolarów, jednak USA nigdy nie zdecydowała się na sprzedaż tego myśliwca żadnemu innemu krajowi.

Shenyang FC-31 Shenyang FC-31 fot. ??2 / Wikimedia / CC BY-SA 4.0

4) Shenyang FC-31 (Chiny)

Shenyang FC-31 to drugi myśliwiec piątej generacji, który zostanie włączony do chińskich sił powietrznych. Zostanie, bo jak na razie projekt wciąż jest w fazie prototypu i nie wiadomo jeszcze, kiedy Shenyang J-31 rozpocznie czynną służbę.

O specyfikacji myśliwca z Państwa Środka jak na razie nie ma zbyt wiele informacji. Pewne jest, że Shenyang J-31 będzie myśliwcem z jednoosobową załogą (podobnie jak F-35) i powinien być nieco mniej zaawansowany od swojego starszego brata, czyli Chengdu J-20. Mimo wszystko samolot został wykonany w technologii stealth i również będzie jedną z najbardziej zaawansowanych maszyn na świecie. Niektórzy eksperci szacują nawet, że FC-31 może być równie niebezpieczny, jak amerykańskie myśliwce.

Chengdu J-20 Chengdu J-20 fot. Alert5 / Wikimedia / CC BY-SA 4.0

3) Chengdu J-20 (Chiny)

Chengdu J-20 to wspomniany wyżej starszy brat FC-31. Jest dziś najsilniejszym samolotem bojowym w chińskich siłach powietrznych. Jego pierwszy lot odbył się w 2011 roku, ale konstruktorzy borykali się z wieloma problemami, m.in. ze sterowaniem.

Po kilku lotach zdecydowano się poprawić m.in. elementy zapewniające odpowiednią aerodynamikę i stabilizatory lotu, a także zastosowano nową, bardziej zaawansowaną powłokę stealth. Chengdu J-20 został włączony w szeregi chińskich sił powietrznych w 2017 roku (jednak w liczbie zaledwie kilku egzemplarzy), a na początku 2018 roku Chińczycy poinformowali o pełnej gotowości samolotu.

Sukhoi T-5 Sukhoi T-5 fot. Maxim Maksimov / Wikimedia / CC BY-SA 3.0

2) Sukhoi Su-57 (Rosja)

F-35 ma wielu konkurentów, a jeden z nich pochodzi z Rosji. Sukhoi Su-57 uważany jest dziś za drugi najgroźniejszy samolot myśliwski świata.

Dwusilnikowy samolot opracowany przez firmę Sukhoi jest dziś najbardziej zaawansowanym rosyjskim myśliwcem. Podobnie jak inne samoloty w zestawieniu ma powłokę stealth utrudniającą namierzenie, nie może jednak lądować pionowo.

Przetarg na nowe samoloty rozpisano w 2002 roku, a osiem lat później pierwsza maszyna wzbiła się w powietrze. Dostawy pierwszych maszyn zaplanowano na 2019 rok, ale już rok wcześniej Su-57 został wychwycony przez dziennikarzy w akcji w Syrii. Co ciekawe, Rosjanie poinformowali w 2018 roku o rezygnacji z masowej produkcji samolotu. Prawdopodobnie złożyli zamówienia na kilkanaście sztuk, skupiając się na mniejszych, ale też mniej zaawansowanych technologicznie myśliwcach Su-35.

F-35A Lightning II F-35A Lightning II fot. MSgt John Nimmo Sr. / public domain

1) Lockheed Martin F-35 Lightning II (USA)

Pierwszym na liście Aviationcv.com jest oczywiście F-35 Lightning II, myśliwiec wielozadaniowy piątej generacji produkowany od 2006 roku przez amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin. Ten niewielki jednomiejscowy samolot uznawany jest obecnie za najbardziej zaawansowany myśliwiec świata. Przejmuje tę rolę od wspomnianego wcześniej F-22 Raptor, zastępując jednocześnie nieco przestarzałe już F-16.

W F-35, jak przystało na jeden z najbardziej nowoczesnych myśliwców, wykorzystano technologie mające kamuflować samolot przed radarami wroga. Samolot przydaje się przede wszystkim w misjach bliskiego wsparcia, ale świetnie nadaje się także do typowej walki w powietrzu i bombardowania celów. Występuje w trzech głównych wersjach - dwie bardziej zaawansowane (F-35B i F-35C) mają możliwość lądowania pionowego.

Koszt całego programu budowy F-35 jest niewiarygodnie wysoki. Szacuje się, że rozwój projektu może kosztować amerykańskich podatników nawet kilkaset miliardów dolarów. Trzeba też zaznaczyć, że F-35 powstawał przy niewielkim wparciu finansowym kilku krajów sojuszniczych, m.in. Wielkiej Brytanii.

Koszt zakupu jednego F-35 Lightning II wynosi dziś z kolei 80 mln dolarów (304 mln zł). To jednak dopiero wierzchołek góry lodowej, bo wydatków jest znacznie więcej. Za 32 samoloty tego typu Polska wyda szacunkowo ok. 17 mld zł, ale połowa tej kwoty to koszty uzbrojenia, wyposażenia do obsługi, infrastruktury, szkoleń pilotów itd. Godzina lotu F-35 będzie kosztować nas kolejne 35 tys. dolarów (133 tys. zł).

Więcej o: