Najgorzej oceniane linie lotnicze. Na liście największy przewoźnik działający w Polsce

Nowojorska firma AirHelp, pomagająca pasażerom dochodzić swoich praw, opublikowała doroczny ranking przewoźników lotniczych. Pod uwagę wzięto 72 linie lotnicze, które ocenione zostały w trzech kategoriach: punktualność, jakość obsługi i obsługa wniosków o odszkodowanie. Na pierwszych miejscach znalazły się takie linie, jak Qatar Airways i American Airlines, ale znacznie ciekawiej jest na końcu stawki. Przyjrzeliśmy się zatem przewoźnikom, którzy okupują miejsca od ósmego do pierwszego od końca.
Transavia.com Transavia.com Fot. Mathieu Marguer | Wikimedia Commons | CC BY-SA 2.0

8. Transavia

Transavia to holenderski przewoźnik z siedzibą w Amsterdamie. Linia posiada dość niewielką siatkę połączeń i operuje głównie w rejonie Morza Śródziemnego. W chwili obecnej obsługuje jedno połączenie z Polski - z Krakowa do Eindhoven w Holandii.

AirHelp przyznał linii Transavia łączną notę 5,84/10 punków, co pozwoliło na zajęcie 8. miejsca od końca. Punktualność została oceniona na 6,2 pkt, a jakość obsługi na 7,4 pkt. Serwis przyznał też 3,9 pkt w kategorii "obsługa wniosków o odszkodowanie".

Samolot linii LaudaMotion Samolot linii LaudaMotion LaudaMotion

7. Laudamotion

Laudamotion to tanie linie lotnicze, które w 2003 roku założył sam (zmarły w maju) Niki Lauda, austriacki przedsiębiorca, utytułowany kierowca wyścigowy i trzykrotny mistrz Formuły 1. Firmę w 2011 roku Lauda sprzedał niemieckiej linii Air Berlin, która w październiku 2017 roku zakończyła działalność. Gruntowną przemianę Laudamotion przeszła w sierpniu 2018 roku, kiedy to kolejny pakiet akcji linii zakupił największy przewoźnik w Europie - Ryanair (od tamtej pory kontroluje 75 proc akcji).

Dziś Laudamotion prężnie rozwija się pod skrzydłami Ryanaira i jest niejako jego bliźniaczym przewoźnikiem. Od pewnego czasu obie linie mają m.in. jednakowe zasady dotyczące bagażu, a bilety na rejsy Laudamotion można kupić przez stronę lub aplikację Ryanaira. Austriacka linia zachowała jednak własną flotę samolotów Airbusa i odrębne malowanie. Od października 2018 roku przewoźnik operuje na trasie Kraków - Wiedeń.

W rankingu Laudamotion zajęła 7. miejsce od końca. Specjalistom z AirHelp nie spodobała się punktualność linii - ocenili ją na 5,1 pkt. Dużo lepiej została jednak oceniona w kategorii obsługi wniosków o odszkodowanie. Przyznano jej 4,6 pkt, co jest najlepszym wynikiem wśród ośmiu najgorszych linii w zestawieniu. Za jakość obsługi na pokładach Laudamotion dostała notę 7,4 pkt.

Norwegian w Krakowie Norwegian w Krakowie fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

6. Norwegian

Norwegiana z pewnością nie trzeba nikomu przedstawiać. To pochodzący z Norwegii tani przewoźnik z bazą w Oslo-Gardermoen. W przeciwieństwie do Ryanaira, Wizz Aira czy Laudamotion Norwegian obsługuje również trasy długodystansowe. Lata z Europy do Ameryki Północnej, Południowej, Azji i Afryki. Na jednej z przykładowych długich tras z Londynu do Rio de Janeiro bilety można kupić za ok. 1600 zł w obie strony. Zważywszy na to, jak tanio można dostać się do stolicy Wielkiej Brytanii, to świetna opcja również dla mieszkańców Polski.

Norwegian w rankingu AirHelp zajął 6. miejsce z łączną notą 5,67/10 pkt. Wysokie oceny dostał w kategoriach punktualność i jakość obsługi - odpowiednio 7,0 i 7,8 pkt - ale nie najlepiej radzi sobie z obsługą wniosków o odszkodowanie (2,3 pkt).

Ryanair we Wrocławiu Ryanair we Wrocławiu Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta

5. Ryanair

W rankingu nie zabrakło największego przewoźnika w Europie i jednej z największych linii na świecie. Ryanair dominuje dziś w wielu krajach Starego Kontynentu, latając nie tylko do niemal każdego kraju w Europie, ale również na Wyspy Kanaryjskie, do Maroko, na Cypr, a także do Izraela i Jordanii. Ryanair to też obecnie największa linia lotnicza w Polsce. W 2018 roku przewiózł 11,6 mln pasażerów. Wyprzedza tym samym drugi LOT (10,5 mln) i trzeciego Wizz Aira (8,7 mln).

Ryanair jest jednak świetnie znany nie tylko ekstremalnie niskich cen, ale również - delikatnie mówiąc - nie najlepszego traktowania pasażerów, wielu skandali oraz "luźnego" podejścia do kwestii wypłacania odszkodowań. O dziwno jednak w tej ostatniej kategorii zanotował lepszy wynik od Norwegiana (3,5 pkt). Za punktualność lotów i jakość obsługi notuje już gorsze wyniki - odpowiednio 6,5 i 6,8 pkt. Łącznie zebrał 5,6 pkt.

Boeing 777 należący do Korean Air Boeing 777 należący do Korean Air Sergey Kustov/http://www.airliners.net/photo/Korean-Air/Boeing-777-2B5-ER/(CC BY-SA 3.0)

4. Korean Air

Obecność Korean Air wśród najgorzej ocenianych linii lotniczych świata może być dość zaskakująca. W końcu to największe linie lotnicze Korei Południowej z bazą w porcie Seul-Inczon. Linie oferują ogromną liczbę tras nie tylko do Azji i Oceanii, ale również do Ameryki Północnej i kilkunastu krajów Europy (ale nie do Polski). Zapewniają także wysoki standard podróży.

W rankingu AirHelp, Korean Air zajął miejsce tuż za podium najgorszych. Słaba ocena koreańskiego przewoźnika to zasługa bardzo złej noty za rozpatrywanie wniosków o odszkodowanie. Zaledwie 1,6 pkt to najgorsza ocena w całym rankingu obejmującym 72 przewoźników. Za punktualność Korean Air dostał z kolei 6,9 pkt, a jakość obsługi jest już na takim poziomie, na jakim mogliśmy się tego spodziewać (8,0 pkt). Łącznie dostał 5,49 pkt.

Kuwait Airways Kuwait Airways fot. 'Wo st 01/Wikipedia' / Wikimedia / CC BY-SA 3.0 DE

3. Kuwait Airways

Kuwait Airways to narodowe linie lotnicze Kuwejtu. Lata jedynie do kilku państw w Europie, jednak na liście nie ma Polski, stąd też jest w naszym kraju mało znany. Niektórzy znacznie lepiej mogą kojarzyć go z jednej z wizerunkowych afer z zeszłego roku. Linie odmówiły wtedy wpuszczenia na pokład Izraelczyka, który leciał z Frankfurtu do Bangkoku przez Kuwejt. Ostatecznie sąd winy przewoźnika się nie dopatrzył, bo kuwejckie prawo zabrania obywatelom Izraela przesiadania się w Kuwejcie.

Kuwait Airways zostały fatalnie ocenione za punktualność. Uzyskały notę 4,2 pkt, co mocno wpłynęło na miejsce na niechlubnym podium w tym rankingu. Szczęśliwie sytuacje uratowało to, że Kuwait Airways odpowiednio rozpatruje wnioski o odszkodowania za co dostał 4,2 pkt. Przewoźnik poradził sobie dobrze również w kategorii jakość obsługi (7,9 pkt). Razem dostał 5,40 pkt.

DLOKR DLOKR Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta

2. easyJet

Na drugim miejscu pod względem najgorzej ocenianych znalazł się znany i dość popularny w Polsce easyJet. Brytyjski przewoźnik jest dziś drugą największą (po Ryanairze) tanią linią lotniczą w Europie. Z jego usług często korzystają również polscy podróżni, bo linia lata z Krakowa do wielu miast Europy Zachodniej. Niedawno easyJet otworzył również trzy trasy z Warszawy (Berlin, Genewa i Bazylea), a także jedną z Gdańska (Berlin).

W rankingu AirHelp easyJet otrzymał łączną notę 5,29 pkt. Najgorszą ocenę dostał za obsługę wniosków o odszkodowanie. Nieco lepiej został oceniony za jakość obsługi (7,0 pkt) i punktualność 6,7 pkt).

Samolot Thomas Cook Airlines Samolot Thomas Cook Airlines fot. Shutterstock

1. Thomas Cook Airlines

Na pierwszym miejscu wśród najgorzej ocenianych znalazł się brytyjski czarterowy przewoźnik z siedzibą w Manchesterze. Linia ta lata do kilku krajów południowej Europy, ale również do USA i na Karaiby.

W rankingu AirHelp, Thomas Cook Airlines uzyskał najgorszą łączną notę 5,26/10 pkt. Słabe wyniki zanotował za punktualność (5,6 pkt) i obsługa odszkodowań (2,5 pkt), a nieco lepiej poszło mu w kategorii "jakość obsługi", gdzie zgarnął 7,6 pkt.

Warto jednak zaznaczyć, że w zestawieniu w ogóle nie wzięto pod uwagę tych najmniej znanych i niepopularnych przewoźników z Azji czy Afryki. Na liście zabrakło np. Air Koryo. Ta północnokoreańska linia była wielokrotnie "nagradzana" mianem najgorszej na wielu innych listach, a w rankingu Skytrax uzyskała tylko jedną gwiazdkę.

Czytaj też: Polska chce kupić F-35 od USA. To jeden z najgroźniejszych myśliwców, ale konkurencja nie śpi

Więcej o:
Komentarze (57)
Najgorzej oceniane linie lotnicze. Na liście największy przewoźnik działający w Polsce
Zaloguj się
 • ruski_serwer

  Oceniono 24 razy 22

  Nie bardzo rozumiem ideę porównywania linii regularnych z czarterowymi, zwłaszcza w kategorii punktualność.

 • vanlig

  Oceniono 33 razy 19

  Możecie psy wieszać na Ryanairze, ale dla mnie i dla wielu jest to okno na świat. Krytykujecie politykę cenową Ryanaira, ale nie zauważacie, że dla dzięki niej nawet bardzo niezamożny człowiek poleci za naprawdę niewielkie pieniądze mogąc dodatkowo zaoszczędzić rezygnując z dużego bagażu czy rezerwacji miejsc. Zwiedziłem kawał świata za naprawdę niewielkie pieniądze dzięki Ryanairowi.

 • robek680

  Oceniono 18 razy 14

  Artykuł sponsorowany przez Star Alliance

 • ks-t

  Oceniono 13 razy 11

  NIe podano kryteriów porównania. Ryanair jest punktualny i w Europie, wśród niskokosztoych linii jest najlepszy. Z obsługa nienajlepiej, ciągle starają się jakoś wydoić pasażerów. Ceny przyzwoite, czasami reelacyjne.

 • romangrzybek

  Oceniono 16 razy 10

  Czy zauważyliście że ocenia jakaś amerykańska firma a w zestawieniu są same europejskie i latające w Europie? Podejrzewam że niedługo w Europie zameldują się jakieś amerykańskie linie lotnicze.
  I tyle bym miał uwag co do rzetelności tego rankingu.

 • sluchaj_bej

  Oceniono 7 razy 7

  Za to w kategorii miejsca na nogi Ryan jest lepszy od niejednej regularnej linii. 10 lat temu nie pomyslalbym, ze to bedzie mozliwe, a jednak.

 • joankb

  Oceniono 17 razy 7

  Autobus w Krakowie na 20 minutowej trasie potrafi mieć 25 minut opóźnienia, albo nie pojechać wcale.
  Więcej ja Ryanem latam i latać będę.

 • marekggg

  Oceniono 6 razy 6

  jak chcesz latac tanio - no to masz. a jezeli chcesz latac drogo i wygodnie - tez sa opcje. a opoznienia maja wszyscy - i tanie linie, i te drogie.

 • le_szek

  Oceniono 5 razy 5

  "Transavia to holenderski przewoźnik z siedzibą w Amsterdamie. Linia posiada dość niewielką siatkę połączeń i operuje głównie w rejonie Morza Śródziemnego. W chwili obecnej obsługuje jedno połączenie z Polski - z Krakowa do Eindhoven w Holandii."
  Nie jedno, Transavia lata również na trasie AMS - KTW (Amsterdam Schiphol - Katowice Pyrzowice).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX