Artysta z Izraela tworzy interaktywne obrazy wykonane z nietypowych luster. Sterują nimi algorytmy

Daniel Rozin, artysta urodzony w Jeruzalem, na co dzień pracujący w Nowym Jorku, udowodnił, że połączenie nowoczesnej technologii i sztuki może przynieść olśniewające rezultaty. Stworzone przez niego interaktywne lustra wykonane są z przeróżnych materiałów. Do interakcji z widzem używają platformy Arduino.
Interaktywna instalacja artystyczna, którą stworzył Daniel Rozin Interaktywna instalacja artystyczna, którą stworzył Daniel Rozin tomislav medak/ Flickr (CC 2.0)

Interaktywne lustro

Obrazy, będące jednocześnie lustrami, które tworzy Daniel Rozin, artysta działający w Nowym Jorku, mają niesamowitą właściwość. Są interaktywne. Reagują na widza, który pojawia się w pobliżu. Mogą działać niczym ekran i "wyświetlać" przechwytywany przez kamerę obraz. Albo działać niczym lustro, które odbija rzeczywistość w nieco zakrzywionym zwierciadle. 

Rozin udowodnił, że połączenie nowoczesnej technologii i sztuki może przynieść olśniewające rezultaty. 

Instalacja Daniela Rozina Instalacja Daniela Rozina www.kayherschelmann.de KAY HERSCHELMANN / Ars Technica (Flicrk CC 2.0)

Setki ruchomych płytek

instalacje Rozina są jednocześnie dziełem artystycznym i technologicznym. Każdy z obrazów składa się bowiem z setek ruchomych płytek. Wykonane są z różnego rodzaju materiałów - zazwyczaj jest to drewno, ale artysta sięga po inne rozwiązania takie jak fragmenty luster czy poruszające się figurki, karty kredytowe, śmieci. 

via GIPHY

Instalacja artystyczna Daniela Rozina Instalacja artystyczna Daniela Rozina fot. Katie K (Flickr CC 2.0)

Interaktywna mozaika

Obrazy tworzone przez Rozina czasami zdają się "bawić się" z widzem. Może on obserwować rzucany przez siebie zniekształcony cień, własne ruchy wykonane z niewielkim opóźnieniem przekształcone przez nieregularną mozaikę płytek sterowanych za pomocą komputerów. 

Instalacja artystyczna, którą stworzył Danny Rozin Instalacja artystyczna, którą stworzył Danny Rozin Fot. Ars Technica (Flickr CC 2.0)

Algorytmy sercem sztuki

Interaktywne dzieła Rozina nie mogłyby działać bez serca, które stanowi platforma programistyczna Arduino. Umożliwia programowanie i sterowanie mikrokontrolerów - to właśnie niewielkie silniki poruszają "pikselami", które tworzą widziany przez odbiorcę obraz.

Instalacja Daniela Rozina Instalacja Daniela Rozina Fot. Markus Tacker (Flickr CC 2.0)

Artysta, rzemieślnik, programista

Daniel Rozin w wywiadzie udzielonym The Wired stwierdza, że pracuje nad każdym etapem swojego dzieła. Ręcznie wycina i szlifuje poszczególne elementy interaktywnych "luster", składa panele, w których osadzone są miniaturowe siłowniki poruszające każdym "pikselem" instalacji. Rozin sam programuje platformę Andruino, przekładając ruch rejestrowany przez kamerę na odpowiednie ustawienie kontrolerów. 

Instalacja Danniela Rozina Instalacja Danniela Rozina Fot. Meganne (Flickr CC 2.0)

Przestrzeń, kolory, ruch

Dzieła Rozina charakteryzuje przestrzenność, charakterystyczna kolorystyka i nieodłączne wykorzystywanie ruchu, który tworzy hipnotyczne wzory na interaktywnym "płótnie" złożonych z setek poruszających się elementów. 

Więcej o: