Przełom w produkcji chipów fotonicznych. Komputery przyspieszą do c

Udało się pokonać jedną z poważniejszych przeszkód w rozwoju fotoniki. Komputery w tej technologii będą liczyć z prędkością światła. Dosłownie

Jednokierunkowe przewody, którymi mogą płynąć impulsy świetlne, skonstruowali naukowcy z Kalifornii. Donoszą o tym na łamach dzisiejszego numeru "Science" .

Dziś fotony są nośnikiem informacji w światłowodach. Dzięki temu można szybko przesyłać dużo danych. Naukowcy od dawna chcą również zbudować komputery używające do obliczeń światła (fotonów) zamiast prądu elektrycznego (elektronów). Dzisiejszy numer "Science" przynosi dwie ciekawe prace, które mogą ten cel przybliżyć.

Dr Haruka Tanji-Suzuki z MIT opisuje, jak można pracować z dosłownie pojedynczymi fotonami. To duże osiągnięcie, bo ta cząstka elementarna to naprawdę drobinka. Jest kwantem promieniowania elektromagnetycznego (np. światła) i nie ma nawet masy spoczynkowej. Dzięki badaniom naukowca z Bostonu, komputery fotoniczne będą miały dużą przewagę nad tradycyjną elektroniką - nawet gdyby inżynierom udało się zejść do impulsów elektrycznych zredukowanych do pojedynczego elektronu (są już takie tranzystory). Fotony są bowiem szybsze.

Poważnym problemem w budowie chipów fotonicznych jest to, że światło może się odbić. Odbita fala interferuje wówczas z kolejnymi impulsami i może je w ten sposób zakłócić.

Zespół naukowców z Caltech i Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego ogłosił opracowanie światłowodów jednokierunkowych.

- To odkrycie pomoże zrealizować wizję połączenia elektroniki z fotoniką i stworzenia skalowalnych, wydajnych energetycznie i tanich technologii. Będą one miały olbrzymi wpływ na systemy informatyczne takie jak superkomputery, Internet i centra danych - komentuje prof. Yeshaiahu "Shaya" Fainman z UC San Diego. - Komputery będą mogły przetwarzać o wiele więcej danych, z większą prędkością i po niższych kosztach. Zyskają wszyscy - przemysł, rząd i konsumenci kochający gadżety - podkreśla naukowiec.

Przeczytaj w Next także o spintronice i komputerach kwantowych !

Więcej o: