Ziemia z Kosmosu. Co widać nad Wisłą?

W niepozornym budynku tuż przy Wiśle grupa naukowców obserwuje Ziemię. Z satelity oglądają pożary, śledzą rozwój miast, krę na Wiśle i uchodźców w Afryce. Next z wizytą w Centrum Badań Kosmicznych PAN

Do budynku Centrum Badań Kosmicznych PAN, w którym pracuje zespół GMES (Globalny Monitoring dla Środowiska i Bezpieczeństwa) nie tak łatwo dotrzeć. Choć istnieje spore prawdopodobieństwo, że niemal się o niego otarliście, szukając terakoty czy wanny w pawilonach na Bartyckiej.

Budynek - oddalony o może kilkaset metrów od bud z kafelkami - sam też jest niepozorny. Tuż przed wejściem odrapana antena satelitarna, w niektórych salach wciąż stoją krzesła rodem z lat 80. Ale to właśnie ten budynek, podczas zeszłorocznej powodzi, stał się centrum wsparcia dla służb ratunkowych . Co było też o tyle kłopotliwe, że stoi na terenie zalewowym. A serwerownię ma... w piwnicy.

Ale z satelity widać nie tylko wielką wodę. Poniżej cztery krótkie filmy-prezentacje geinformatyków, czym w owym skromnym budynku zajmuje się zespół GMES.

1. Śnieg i pożar okiem satelity. Do czego przydaje się taki monitoring

Jak z satelity można zobaczyć śnieg, pożar i krę na rzece - tłumaczy Andrzej Kotarba. I jak w ogóle satelita widzi krę?

2. Przepuszczalność granic: jak z satelity przewidzieć ścieżkę nielegalnego imigranta - projekt Limes

Łukasz Paluchowski o tym, jak na podstawie obrazów z satelity przewidzieć, którędy przez granicę będą się chcieli przedostać nielegalni imigranci.

3. Satelity, uchodźcy w Afryce i morfologia matematyczna

Małgorzata Jenerowicz: skąd satelita wie, gdzie stoi namiot a gdzie chatka w Darfurze. I po co to w ogóle uchodźców podglądać z kosmosu?

4. Jak się zmieniają granice miast i łąk - projekt Geoland

Sebastian Aleksandrowicz: jak z kosmosu obserwować rozwój miast. Ot, choćby Miasteczka Wilanów.