TEDx - 18 minut na pomysł

Gdybyś miał 18 minut, o czym chciałbyś opowiedzieć kilkuset obcym osobom, a nawet kilku tysiącom oglądającym Cię w internecie? Co wybrać i jak zmieścić się w czasie? Takie zadanie mają przed sobą uczestnicy TEDxWarsaw - multidyscyplinarnej konferencji, podczas której można wysłuchac ultrakrótkich wykładów artystów, naukowców, ludzi biznesu i nowych technologii. Trzecia edycja TEDxWarsaw odbędzie się już 22 marca, pod patronatem magazynu Next

Na początku słowo wyjaśnienia czym jest TEDx. Zgodnie z oficjalną formułą, TEDx to oddolnie organizowane, lokalne wydarzenia, oparte na formule konferencji TED , które zostały spopularyzowane dzięki filmikom z wystąpieniami prelegentów. Podczas konferencji TED (obecnie odbywają się dwa razy w roku - na początku roku w Kalifornii, oraz latem, jako TEDGlobal, w Wielkiej Brytanii), na scenie pojawiają się zarówno osoby znane z pierwszych stron gazet, jak i ludzie mniej znani, zajmujący się na co dzień najróżniejszymi rzeczami - sztuką, nowymi technologiami, biznesem, walką o demokracje, biologią, magicznymi sztuczkami czy astrofizyką.

W ciągu ponad 20 letniej historii TED, na scenie pojawili się m.in. Richard Dawkins, Bill Gates, Bono, Jane Goodall czy Stephen Hawking. Choć wejściówki na konferencję zwykle (i mimo wysokiej ceny) rozchodzą się w błyskawicznym tempie, nagrania z wystąpieniami prelegentów są systematycznie publikowane na stronie TED.com, skąd wiralowo rozprzestrzeniają się po sieci.

W oparciu o formułę TED, od kilu lat organizowane są konferencje TEDx. TEDx właściwie może zrobić każdy i wszędzie - na uczeni, w ogrodzie sąsiadów, w sali koncertowej. Niektóre zbierają kilkanaście czy kilkadziesiąt osób, na innych publiczność liczona jest w setkach. TEDx odbywają się na całym świecie, od Amsterdam, przez Dubaj po Sydney. Pierwszy TEDx w Polsce odbył się w Warszawie w 2010 roku . W tym roku, już 22 marca, w warszawskim Multikino Złote Tarasy odbędzie się trzecia edycja wydarzenia pod hasłem "Inspire to be inspired". Patronat medialny nad TEDxWarsaw objął NEXT Gazeta.pl

Na scenie pojawią się m.in. Karolina Sulej, dziennikarka, Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, Ola Lazar - bloggerka kulinarna, założycielka Gastronauci.pl i Stoliczku.pl, Karol Wójcicki - astronom oraz Tom Bieling - designer i wynalazca. Występy prelegentów będzie można oglądać na żywo, w Multikinie lub za pośrednictwem internetu.

Już jutro zapraszamy na relację - w naszym serwisie dostępny będzie streaming z TEDxWarsaw

Więcej o: