Lepsza pamięć do komputera kwantowego

Kubity mogą przetrwać sekundę w temperaturze pokojowej. To bardzo długo!

Kubit (bit kwantowy) to specyficzna jednostka informacji. Zwyczajne bity w zwyczajnych komputerach przyjmują wartość zero lub jeden. I właśnie na ciągach zer i jedynek pracuje cała współczesna elektronika. Komputery kwantowe pracują natomiast na czymś o wiele bardziej zwariowanym, bo kubity przyjmują różne wartości równocześnie i podlegają dziwnym prawom mechaniki kwantowej. Dziwnym, ale użytecznym.

Prace nad superpotężnymi maszynami obliczeniowymi trwają, a naukowcy muszą pokonać jeszcze wiele trudności. W magazynie "Science" opublikowano doniesienie o przezwyciężeniu jednej z nich. Dzięki syntezie specjalnie dostosowanych diamentów, udało się zbudować pamięć dla komputera kwantowego, która nie wymaga chłodzenia do kosmicznie niskich temperatur. Diamenty praktycznie nie miały skaz, z wyjątkiem specjalnie zaprojektowanych miejsc o ściśle określonych własnościach magnetycznych. Diamentowa pamięć kwantowa utrzymuje informację przez ponad sekundę w temperaturze pokojowej. Nowa technologia przyda się nie tylko do obliczeń.

- Pokazaliśmy, że kwantowa pamięć może przechować pojedynczy kubit w czasie mierzonym w sekundach i w temperaturze pokojowej. To niezwykle ekscytujące osiągnięcie - komentuje prof. Mikhal Lukin, fizyk z Uniwersytetu Harvarda (USA). - To odkrycie może któregoś dnia doprowadzić do przełomu w dziedzinie komunikacji i obliczeń kwantowych, ale w bardzo już niedalekiej przyszłości może umożliwić również opracowanie nowych, przełomowych technologii czujników kwantowych - dodaje badacz. - Będzie można z ich pomocą obserwować pola magnetyczne w nano-skali i badać procesy chemiczne i biologiczne, których teraz nie potrafimy podglądać.

Więcej o: