Nowa, precyzyjna terapia dla mózgu

Optogenetyka to dziedzina łącząca optykę i genetykę. Co można uzyskać z tak dziwnego połączenia? Bardzo wiele

Sterowanie zachowaniem małpy za pomocą impulsów świetlnych - na tym polegał eksperyment opisany w magazynie "Current Biology" .

- Jako pierwsi udowadniamy, że optogenetyka może zmieniac zachowania małp - cieszy się prof. Wim Vanduffel z Katolickiego Uniwersytetu w belgijskim Leuven, pracujący równocześnie na Harvardzie.

Naukowcy z jego zespołu wprowadzili do neuronów zwierzęcia nowe geny, pochodzące od mikroorganizmów, dzięki którym komórki mózgowe stały się wrażliwe na impulsy świetlne. Tego typu proces przeprowadza się np. za pomocą specjalnie przygotowanego wirusa, który atakuje wybrany rodzaj komórek i wkleja odpowiedni kod w odpowiednie miejsce. Tak zmodyfikowanym organizmem można sterować, a w każdym razie - zmieniać jego zachowanie. W opisanym eksperymencie udało się wpłynąć na określone obszary mózgu, żeby lekko zmodyfikować ruchy gałek ocznych. Dzięki skanom fMRI autorzy pracy upewnili się, że pobudzenie wybranych komórek nerwowych uruchomiło aktywność kolejnych sieci w mózgu i doprowadziło do zaplanowanego rezultatu w zachowaniu zwierzęcia.

Naukowcy nie mogą doczekać się podobnych badań na ludziach.

Podejrzane? Technologie opracowywane w ten sposób mogą mieć olbrzymie znaczenie terapeutyczne, zwłaszcza w przypadku uzależnień i wielu chorób psychicznych. Farmaceutyki, które łykamy (w nadmiarze zresztą) też często działają na mózg. W przypadku leczenia np. stanów lękowych, właśnie tak mają przecież działać. Optogenetyka może dostarczyć lekarzom całej gamy elastycznych narzędzi do leczenia za pomocą zmian nastroju, łagodzenia lęku, likwidowania natręctw, niepożądanych nawyków i nałogów. Nowa technologia jest bardzo precyzyjna.

- Piękno optogenetyki polega na tym, że - inaczej niż w innych metodach - można wpływać na aktywność bardzo precyzyjnie wybranych typów komórek, bez zakłócania pracy pozostałych - podkreśla belgijski naukowiec.

Pstryk, i działa.

Więcej o: