Mózg rapera. Naukowcy na tropie twórczości

Skanowanie mózgów artystów w trakcie rapowania pozwoliło odkryć nowe struktury mózgu odpowiedzialne za improwizację i twórczość

Dr Siyuan Liu z amerykańskiego National Istitute of Deafness and Other Communication Disorders przebadał tuzin artystów hip-hopowych, którzy przynajmniej od 5 lat uprawiają freestyle, czyli improwizują na żywo.

Wbrew nazwie instytucji prowadzącej badania, z muzykami było wszystko w porządku. Celem eksperymentu było badanie struktur mózgu odpowiedzialnych za język i komunikację. W pracy opublikowanej dzisiaj w magazynie "Scientific Reports" opisują dość zaskakujące wyniki swoich badań.

Raperów proszono o wykonanie dwóch utworów - improwizację do rytmicznej muzyki oraz (dla porównania) rapowanie tekstu dobrze przećwiczonego. W tym czasie rejestrowano aktywność ich mózgów.

Okazuje się, że freestyle uruchamia w mózgu obszary odpowiedzialne za motywację, a wyłącza obszary, które pełną zwykle rolę nadzorczą i kontrolną , które w codziennym życiu ograniczają nam nieco swobodę formułowania myśli i wygłaszania dowolnych rzeczy. Ponadto, improwizujący muzycy mieli zwiększoną aktywność w obszarach odpowiedzialnych za język, emocje i motorykę. Innymi słowy, wygląda na to, że tego rodzaju twórczość aktywuje w mózgu specyficzną sieć czterech kluczowych obszarów , o której badacze dotychczas nie wiedzieli.

Naukowcy planują dalsze eksperymenty na nowoodkrytej sieci, które mogą przynieść więcej odpowiedzi na temat ludzkiej kreatywności.

Badania nad obszarami mózgu odpowiedzialnymi za mowę dają oczywiste korzyści - szansę na opracowanie terapii rozmaitych zaburzeń i pomoc wielu ludziom uskarżającym się na problemy w komunikowaniu. Co nam przyniosą badania nad twórczością?

Być może to samo - pigułkę "na wzmocnienie twórczości". Lata treningu i - rzecz jasna - talent pozwalają artystom wkraczającym na scenę na przełączenie mózgu w odpowiedni tryb. Wyłączenie obszarów ograniczających kreatywność i aktywację tych, które pompują w nas energię i wyzwalają lawinę nieszablonowych skojarzeń.

Nieszablonowych skojarzeń potrzebują nie tylko twórcy hip-hopu.

Skoro trwają intensywne prace nad nieiwazyjnymi technikami oddziaływania na wybrane obszary mózgu (np. z użyciem pola magnetycznego), odkrycie tajemnic ludzkiej twórczości może mieć poważne skutki.

Niedługo management w dużych korporacjach będzie odbywał narady w gustownych hełmach, przełączających mózgi dyrektorów kreatywnych w tryb kreatywny, a dyrektorów finansowych w tryb... bardziej odpowiedni dla tej funkcji.

Więcej o: