Crowdsourcing dla nauki

Działa. I to jak!

Naukowcy z HBS, London Business School oraz z Harvard Medical School opublikowali właśnie na łamach "Nature Biotechnology" artykuł o... konkursie internetowym.

Ekonomiści i medycy z prestiżowych uczelni chcieli sprawdzić, czy internauci pomogą w rozwiązaniu poważnych i niezwykle złożonych zagadnień naukowych. Wzięli na warsztat geny, które odpowiadają za wytwarzanie przeciwciał i receptorów w komórkach układu odpornościowego. W grę wchodzi mnóstwo rodzajów przeciwciał i receptorów, bo nasze organizmy nieustannie walczą z olbrzymią liczbą rozmaitych zagrożeń. Naukowcy potrzebują więc dobrych algorytmów do badania genów odpowiadających za siły obronne naszego organizmu.

- Bardzo poważnie myślimy o poprawie efektywności w badaniach naukowych - mówi prof. Karim Lakhani z Harvard Business School. - W tradycyjnym modelu pracy, przyrodnik który potrzebuje przeanalizować duże ilości danych, zatrudnia postdoca, aby znalazł odpowiednie rozwiązanie, a to spokojnie może zająć ponad rok.

Naukowcy zwrócili się więc do firmy TopCoder , która organizuje prestiżowe konkursy dla informatyków z całego świata. Na stronie firmy zarejestrowanych jest już ponad 460 tysięcy programistów, którzy biorą udział w internetowych konkursach i rywalizują ze sobą, opracowując najlepsze rozwiązania złożonych zadań.

Naukowcy przeformułowali zadanie z genetyki tak, by zrozumiał je ktoś bez biologicznego wykształcenia. Problem był przecież informatyczny. Rzucili informatykom wyzwanie : napiszcie program, który będzie miał parametry lepsze o rząd wielkości od rozwiązań, które już znamy.

Konkurs kosztował 6000 dolarów i trwał dwa tygodnie. 122 osoby wzięły w nim udział, nadsyłając 654 rozwiązania i demonstrując aż 89 różnych podejść do zagadnienia. Wśród nadesłanych propozycji, badacze znaleźli aż 16 algorytmów, które były dokładniejsze od rozwiązania stosowanego dotychczas przez naukowców (algorytmu BLAST, firmowanego przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia). Niektóre z najlepszych algorytmów były aż 1000 razy szybsze od znanych dotąd!

- Pokazujemy, że w określonych sytuacjach istnieją platformy i społeczności, które pomogą rozwiązać problemy naukowców lepiej, taniej i szybciej - dodaje Lakhmi.

Więcej o: