Małgorzata Minta: Dlaczego zdecydowaliście się oferować potrzebującym technologię, a nie bardziej "zwyczajne" przedmioty?
Ewa Wojkowska, Toshihiro Nakamura: Przekazywanie pieniędzy lub artykułów takich, jak ubrania, tylko wzmacniają status quo sektora pomocowego. Te technologie znacząco poprawiają produktywność socjoekonomiczną i mogą rozwiązywać problem tzw. pułapki ubóstwa, czyli sytuację, gdy koszty podjęcia pracy, czynią jej podjęcie nieopłacalnym.
Dla przykładu - dzięki lampkom LED, zasilanych bateriami słonecznymi, rodzina wydaje mniej na naftę. Z kolei dzięki Q-Drumowi, kobiety nie muszą poświęcać tak dużo czasu na zaopatrzenie domu w wodę.
Skąd bierzecie wynalazki prezentowane na stronie Kopernika? Gdzie ich szukacie?
Na początku, gdy dopiero rozpoczynaliśmy działalność, sami prowadziliśmy rekonesans i sprawdzaliśmy, co jest dostępne na rynku. Gdy Kopernik stał się bardziej znany, producenci sami zaczęli się do nas zgłaszać. Korzystamy też z pomocy grupy "technology spotterów" - ochotników, którzy interesują się technologią i wyszukują nowe, interesujące produkty. Tym, co jest niezwykle istotne, jest pewność, że rozwiązanie, jakie prezentujemy na stronie Kopernika jest efektywne i ma rację bytu w warunkach krajów rozwijających się.
Dlatego też prosimy, by każdy "poszukiwacz technologii", gdy już się z nią zapozna i ją wypróbuje, ocenił jej użyteczność i dostarczył nam informacji zwrotnych o produkcie, jaki otrzymał. Te opinie są potem publikowane na naszej stronie, by każdy miał do nich dostęp.
Aby dane rozwiązanie pojawiło się w Koperniku musi spełniać kilka warunków: wpisywać się w jedną z sześciu kategorii technologii (zdrowie, rolnictwo, edukacja, woda i higiena, energia i środowisko, techniki komputerowe/technologie mobilne), być tania, być stosowna do używania w warunkach kraju rozwijających się, posiadać przejrzysta politykę zwrotu i wymiany.
Czy prezentowane przez Kopernika wynalazki powstają w krajach rozwijających się, czy na Zachodzie?
I jedno i drugie. Dla przykładu, dwa najpopularniejsze modele lamp na baterie słoneczne zaprojektowano w USA i Australii, a są one produkowane w Chinach. Najpopularniejsza kuchenka to dzieło wynalazcy z Indonezji i tam też odbywa się produkcja urządzeń. Niektóre z urządzeń do oczyszczania wody zostały wymyślone w Europie, a niektóre w Indiach.
Który wynalazek jest Waszym ulubionym? A który cieszy się największa popularnością.
Lubimy wszystkie technologie prezentowane na naszej stronie. Jak dotąd największa popularnością cieszą się lampiony na baterie słoneczne, energooszczędne kuchenki do gotowania oraz urządzenia do oczyszczania wody.
Przeczytaj więcej o fundacji Kopernik , zobacz zdjęcia wynalazków zwalczających ubóstwo
Toshihiro Nakamura - porzucił karierę w korporacji na rzecz pracy w ONZ. Przez dziesięć lat pracował przy projektach związanych m.in. z reformami politycznymi oraz odbudową po katastrofach naturalnych. Współzałożyciel i prezes Kopernika
Ewa Wojkowska - Polka wychowana w Australii. Pracowała dla lokalnych organizacji pozarządowych, ONZ i Banku Światowego, prowadząc projekty w takich krajach jak Wschodni Timor, Sierra Leone i Tajlandia. Współzałożycielka i dyrektor operacyjny Kopernika.