Konkurs University Rover Challenge to pięciobój: składa się z czterech konkurencji dla łazików i jednej dla zespołu konstruktorów. Na każde zadanie (poza prezentacją) jest z reguły około czterdziestu minut. Za każde można zdobyć do 100 punktów
Zadanie nr 1 - poszukiwanie zaginionego astronauty
Zespół otrzymuje informacje o ostatnim znanym położeniu astronauty w postaci wskazań GPS. Łazik ma wyruszyć mu na pomoc i dostarczyć pudełko imitujące "apteczkę". Wymóg to zbliżenie się do astronauty na odległość metra. Przy tym zadaniu ważna jest dobra optyka, ponieważ kolor skafandra kosmicznego potrafi zlać się z zacienioną glebą, na której leży astronauta. Astronautów może być od 2 do 5.
Zadanie nr 2 - poszukiwanie życia
Należy wysłać robota w kilka miejsc, gdzie zespoły spodziewają się znaleźć pewne gatunki bakterii, alg, czy porostów, wybrać z nich jedno najbardziej obiecujące, pobrać z niego próbkę, udokumentować fotograficznie, a po powrocie robota do bazy, przeprowadzić analizę zebranej próbki i przedstawić jej wyniki sędziom.
Poza samym badaniem łazik musi też sporządzić dokumentację miejsc, z których pobraliśmy próbkę (zdjęcie, wskazania GPS).
Zadanie nr 3 - nawigacja, rozpoznanie terenu
Pojazd ma pojechać na wyznaczone miejsce i odszukać na horyzoncie pewne markery (w postaci masztu z flagą), określić ich położenie (długość, szerokość geograficzna, wysokość npm) oraz odczytać znaki zapisane na tych flagach (o rozmiarze zaledwie milimetrów).
Wskazania GPS trzeba podać dla siedmiu, umieszczonych w terenie, tyczek z chorągiewkami. Znaczniki te umieszczone są około 800 m od robota i z takiej odległości należy wykonać obliczenia.
Zadanie nr 4 - inżynieryjne, naprawa urządzenia
Niektórzy twierdzą, że najbardziej wymagające. Polega ono na wykonaniu czynności manualnych przy panelu o wielkości 50x50 cm, według załączonej doń instrukcji. Panel udaje urządzenie wymagające naprawy.
Wszystkie operacje trzeba wykonać zdalnie, bazując wyłącznie na wizji robota oraz opanowaniu sterowania manipulatorem. Na panelu należy przełączyć różnego typu wyłączniki oraz - co najgorsze - wetknąć wtyczki do gniazdka. Są to wtyczki amerykańskie, charakteryzujące się inną konstrukcją oraz większym oporem wsuwu.
Zadanie nr 5 - prezentacja
Studenci muszą przedstawić siebie jako drużynę, opisać możliwości robota, rozwiązania w nim zastosowane, podział i organizację pracy zespołu.