Nowe chipy do odczytywania genomu. Gordon Moore przetestował je na sobie

Odczytywanie genów jest coraz tańsze. Dzisiejszy numer ?Nature? opisuje kolejną obiecującą technologię masowo równoległego sekwencjonowania DNA.

Odczytanie pierwszego kompletnego ludzkiego genomu zajęło naukowcom wiele lat i pochłonęło miliardy dolarów. Dziś odczytanie kompletu genów jednego człowieka kosztuje kilka tysięcy dolarów, a niebawem cena zejdzie poniżej tysiąca . Ułatwi to wykrywanie wielu chorób i opracowywanie indywidualnej terapii dla konkretnego pacjenta.

Zespół dra Jonathana Rothberga z amerykańskiej firmy Ion Torrent Systems opublikował w "Nature" opis nowej architektury obwodów scalonych, które pozwalają na szybkie i tanie odczytywanie DNA.

Tradycyjne metody badania genów opierają się na optycznym rozpoznawaniu poszczególnych zasad składających się na kod genetyczny. Zespół Rothberga zrezygnował z takiego podejścia na rzecz chipów, które bezpośrednio rozpoznają jony wodoru w próbce i na tej podstawie odczytują kod.

Tranzystorowe czujniki wydrukowane przemysłowymi metodami na półprzewodnikowym układzie scalonym są w stanie równocześnie rozpoznać ponad milion reakcji. A układy te można wyprodukować również w większych wersjach.

Przeczytaj też: Prawo Moore'a. Samospełniająca się przepowiednia?

W ramach testów nowej technologii, uczeni zbadali genomy trzech szczepów bakterii, oraz genom człowieka. Człowiekiem tym był Gordon Moore, współzałożyciel Intela i autor słynnego Prawa Moore'a - dotyczącego przecież tranzystorów.

W jego przypadku badacze użyli aż tysiąca układów scalonych, ale zapowiadają że niebawem do jednego badania posłuży jeden chip. Dostępne dziś przemysłowe metody produkcji obwodów scalonych pozwalają na duży optymizm.

- Możemy wyprodukować chip zawierający miliard sensorów - umożliwiający tanie i rutynowe sekwencjonowanie ludzkiego genomu - zapowiada naukowiec.

W myśl Prawa Moore'a, konkurencja nie śpi. Tym bardziej, że dr Jonathan Rothberg - wynalazca masowo równoległego senwencjonowania - założył wcześniej spółkę 454 Life Sciences, z którą w 2007 jako pierwszy zsekwencjonował indywidualny genom jednej osoby (Jamesa Watsona, współodkrywcy DNA). Obecnie firma należy do Roche i wspólnie z IBM równie intensywnie pracuje nad tanimi i szybkimi metodami odczytywania kodu genetycznego.

Zobacz, jak to działa:

 
Więcej o: