Tylko połowa mikro i małych firm w Polsce ma strony internetowe. Dlaczego?

Ponad 55 proc. mikrofirm obsługuje klientów przez internet z wykorzystaniem poczty elektronicznej, to aż ponad połowa nie ma własnej strony internetowej, a tylko około 12 proc. korzysta z chmury - wynika z najnowszego raportu Interaktywmnie.com, branżowego portalu o marketingu internetowym.

Najczęściej wykorzystywanymi technologiami przez mikro, małe i średnie firmy są: poczta elektroniczna (55,2 proc. firm), e-faktury (42,5 proc.) oraz oprogramowanie do zarządzania zasobami firmy (41,1 proc.).  Tylko połowa mikro i małych firm ma strony internetowe.

Cały raport w pdf można pobrać tutaj: https://interaktywnie.com/download/198-raport-interaktywnie-com-projektowanie-stron-internetowych-2018

W opracowaniu czytamy, że wciąż stosunkowo mało przedsiębiorstw stawia na mobilność, dlatego wersje stron internetowych dostosowane do otwierania na smartfonach czy tabletach nadal cieszą się małą popularnością (tylko 15,2 proc. firm). Większość przedsiębiorstw nie dostrzega również potencjału portali społecznościowych (69,1 proc.), a to tam teraz najczęściej można spotkać ich klientów.

Tymczasem wartość polskiego e-handlu to już ok. 40 miliardów złotych, a będzie jeszcze więcej. W internecie kupujemy już wszystko - od perfum po meble, ale konkurencja jest ogromna i niełatwo przebić się z ofertą.

 Wizytówka internetowa, a portal sprzedażowy

Firmy, które nie prowadzą działalności stricte internetowej, powinny zainwestować w swoją wizytówkę w sieci, czyli po prostu w stronę przedsiębiorstwa. Te, których biznes ma się skupiać na aktywności w sieci, mogą albo stworzyć witrynę korporacyjną w osobnej domenie, albo specjalną zakładkę, na przykład w swoim e-sklepie. Zasady dotyczące obu rozwiązań będą w wielu przypadkach spójne.

Osobna witryna internetowa firmy to podstawa promocji w sieci. Zakładka korporacyjna w witrynie sprzedażowej to uwiarygodnienie przedsiębiorstwa, budowanie wizerunku oraz relacji z klientami, mediami i partnerami.

Strona WWW, w najbardziej okrojonej wersji, stanowi wizytówkę firmy, a w najbardziej rozbudowanej – umożliwia zakup online produktów przedsiębiorstwa albo zamówienie usług. Pozwala też nawiązać pierwszy kontakt z firmą klientom, dziennikarzom, partnerom handlowym i inwestorom. Jej zawartość często wpływa na decyzję o zakupie produktu czy podjęciu współpracy. Jest to w praktyce jedyne miejsce, w którym możemy napisać o sobie, co tylko chcemy, dlatego trzeba dobrze je wykorzystać. Nie musi mieć skomplikowanych rozwiązań graficznych − wystarczy, że zawiera wszystkie niezbędne informacje, a także jest schludna i czytelna.

Firma nie musi ograniczać się do jednej witryny internetowej. Przykładowo deweloper może prowadzić stronę korporacyjną zawierającą standardowe informacje o firmie, a dodatkowo dla każdej inwestycji tworzyć osobne witryny, na których znajdą się choćby informacje o lokalizacji osiedla i postępach w budowie, lista mieszkań, wizualizacje i dane kontaktowe dla klientów. Taka strategia daje szersze możliwości promowania produktów.

Ile kosztuje wdrożenie strony internetowej?

Wdrożenie strony internetowej może kosztować od kilkuset złotych do nawet kilkuset tysięcy. Wszystko zależy od zakresu jej funkcjonalności, systemu CMS, jakości grafiki, a przede wszystkim od tego, kto otrzyma zlecenie.

W wersji minimalnej witrynę firmową można uruchomić samemu. Warunkiem jest posiadanie pewnej wiedzy o funkcjonowaniu stron internetowych, ale nie musi to być tajemna wiedza informatyczna. Nie trzeba być programistą, żeby samodzielnie (i bezkosztowo) zainstalować system Wordpress na serwerze – ten bezpłatny program do pisania blogów doskonale nadaje się także do stworzenia wizytówki firmy w internecie.

Oprócz CMS-a potrzebny jest jeszcze layout, czyli warstwa graficzna strony internetowej. Aby zminimalizować koszty, można zainstalować jeden z darmowych szablonów oferowanych przez gotowe systemy, w szczególności Wordpress. Można też zdecydować się na zakup grafiki za niewielkie pieniądze.

Małe firmy i graficy pracujący na własny rachunek oferują w internecie gotowe layouty wraz z pakietem instalacyjnym − do wyboru są tysiące layoutów. Jednym z najpopularniejszych serwisów, na którym wystawia się gotowe szablony przeznaczone do sprzedaży, jest Templatemonster.com – tu szablon do Wordpressa kosztuje około stu dolarów. Na taki layout kupujący nie ma wyłączności, może go wdrożyć więcej osób, ale szansa, że użytkownik w internecie trafi na inną stronę z identycznym layoutem, jest znikoma.

Jeśli zależy nam na tym, żeby layout strony firmowej był unikatowy, a CMS dostosowany do potrzeb firmy, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Wykonanie witryny można zamówić albo u wolnego strzelca, albo w agencji interaktywnej, czyli firmie specjalizującej się w marketingu internetowym i tworzeniu serwisów WWW. Najtańsze firmy reklamują się produkcją stron za tysiąc złotych. Za tę cenę nie można jednak spodziewać się bardzo dobrej jakości.

Koszt strony będzie zawsze pochodną tego, co chcemy na niej mieć. Jeśli decydujemy się na stronę statyczną lub witrynę z prostym CMS-em do wprowadzania informacji prasowych, to jej cena nie będzie wygórowana. Koszty wzrosną przy zaawansowanej grafice, na przykład skomplikowanych elementach we Flashu. Drogie są też niestandardowe funkcjonalności, na przykład „wirtualny spacer” po siedzibie firmy.

Różnice w wycenie konkretnego zamówienia mogą być ogromne.

Więcej w raporcie Interaktywnie.com, który jest do pobrania tutaj: https://interaktywnie.com/download/198-raport-interaktywnie-com-projektowanie-stron-internetowych-2018