Festiwal Sektor 3.0 "Empowering creators" - jak technologie mogą wspierać twórców

Ponad 900 uczestników z 13 krajów, blisko 70 prelegentów - ekspertów z Polski i z zagranicy wzięło udział w kolejnej edycji Festiwalu 3.0 "Empowering creators", który odbył się 22 i 23 maja w Warszawie. Przyznano też nagrodę Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którą otrzymała Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Festiwal Sektor 3.0 co roku gromadzi setki entuzjastów nowych technologii i w teraz było podobnie. W wydarzeniu brali udział przedstawiciele organizacji społecznych, biznesu, administracji publicznej, nauki czy mediów. Na Festiwalu można było wziąć udział w wykładach, seminariach i warsztatach prowadzonych przez znane osoby.

Wszystko wskazuje na to, że następny potop zgotujemy sobie sami i to właśnie sztuczna inteligencja może nam pomóc w następstwach związanych ze zmianami klimatu

- mówił podczas prezentacji otwierającej w kontekście swojej zbliżającej się podróży po świecie z robotem Nao podróżnik Marek Kamiński.

Andrea Leitch z National Geographic zamknęła część główną wystąpieniem na temat roli historii w tworzeniu treści w Internecie:

W dzisiejszych czasach, dzięki temu jak rozwijają się technologie multimedialne, osoby nie mające możliwości podróżować mogą dzięki nim zwiedzać cały świat

Podobnie jak w poprzednich latach cześć główna wydarzenia odbyła się pierwszego dnia w Centrum Nauki Kopernik, z kolei gospodarzami drugiego  byli partnerzy Festiwalu, którzy w swych warszawskich siedzibach zorganizowali warsztaty dla uczestników.

W części seminaryjnej spotkania dla uczestników poprowadzili m.in.: Michał Jaworski z firmy Microsoft („Po pierwsze dane!”), Łukasz Pietrzyk z Google, dr Jan Zając wraz z panelistami – Ewą Krupą z Fundacji Orange, Michałem Polem z Onet.pl oraz Januszem Piechocińskim, byłym posłem PSL („Twitter: 280 znaków w słusznej sprawie”), Stevenem Pattersonem z MIT Media Lab („Jak to robią w MIT? Przepis na hackathon”) i Johnny Millerem z africanDONE („Pomysł na drona: africanDONE”).

Goście  Festiwalu mogli również wziąć udział w targach, gdzie swoją ofertę zaprezentowało kilkudziesięciu wystawców – wśród nich Google, SWPS, Microsoft, University of Naples, German Aerospace Center Centrum Nauki Experyment, czy Orange. Targi uzupełniła, specjalnie w tym celu zbudowana, strefa innowacji, w której swoje technologiczne osiągnięcia prezentowały polskie i zagraniczne uczelnie, w tym: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Częstochowska, czy National Taipei University of Technology z Tajwanu.

Klamrą podsumowującą dyskusje i warsztaty była debata o tym, jak technologie mogą wspierać innowacyjne pomysły, projekty i zespoły, poprowadzona przez dr. Michała Boniego, posła do Parlamentu Europejskiego z udziałem: prof. Samira Chatterjee (University of Southern California), Michała Jaworskiego (Microsoft), dr Anneken Reise (German Aerospace Center), i Marcosa Oliveiry (Meviro).

Festiwal rośnie. Przyciągamy coraz większą liczbę uczestników. Równie ważne jest także stale powiększające się grono krajowych i zagranicznych partnerów naszego wydarzenia. W tym roku warto tu wymienić firmy, uczelnie czy organizacje z USA (MIT Media Lab, National Geographic, University of Southern California), Tajwanu (National Taipei University of Technology), Korei Południowej (Seoul National University), RPA (africanDRONE) czy Brazylii (Meviro)

- mówi Dawid Szarański, dyrektor programu „Sektor 3.0”.  

 Podczas Festiwalu wręczona została także nagroda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w wysokości 40 000 zł. Otrzymała ją Sieć Obywatelska Watchdog Polska za aktywne i praktyczne wykorzystywanie nowych technologii w budowie społeczeństwa obywatelskiego.