Zerowy PIT dla młodych już od 1 sierpnia. Sejm przyjął ustawę

Sejm przyjął ustawę wprowadzającą zerowy PIT dla osób do 26. roku życia. Za głosowało 419 posłów, przeciw było 4, nikt nie wstrzymał się od głosu. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 sierpnia 2019 roku.
Zobacz wideo

Z zerowego PIT-u dla młodych mogą skorzystać osoby, które nie ukończyły 26. roku życia. To nie jedyny wymóg, jaki muszą spełniać beneficjenci rządowego programu. Chcąc skorzystać z ulgi musimy wykazać się nie tylko odpowiednim wiekiem. Mogą z niej skorzystać osoby osiągające przychody na podstawie umowy o pracę lub zlecenie. Ulga nie dotyczy pracowników zatrudnionych na umowie o dzieło.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 sierpnia 2019 r. i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 r. Ulgą objęte będą przychody z pracy oraz z umów zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. Wyjątkiem będzie rok 2019 - limit zwolnienia w tym roku będzie wynosił 35 636,67 zł (czyli 5/12 limitu rocznego) ze względu na to, że zerowy PIT dla młodych będzie tylko obowiązywać przez pięć miesięcy: od sierpnia (kiedy ustawa wejdzie w życie) do grudnia (kiedy skończy się rok podatkowy).

Młodzi zyskają już w tym roku - ale w kieszeni poczują to dopiero w styczniu. Do końca 2019 r. zaliczki na podatek dochodowy będą odprowadzane tak jak do tej pory. Wyjątek będzie stanowiła sytuacja, gdy pracownik złoży u pracodawcy wniosek o niepobieranie zaliczek na podatek.

Od 2020 r. zwolnienie młodych osób z podatku PIT będzie już automatycznie uwzględnione przy wyliczaniu zaliczek na podatek, a więc wyższe będą dochody "na rękę".

Samorządy niezadowolone

Młodzi pracownicy zyskają sporo - w zależności od pensji od 1,3 tys. do 6 tys. zł rocznie. To, co pozostanie w kieszeniach zatrudnionych, nie wpłynie do budżetu centralnego, ani do samorządów. I to właśnie z tego powodu część lokalnych władz mocno protestuje przeciwko nowym przepisom. Jak podaje portal PIT.pl, w tym roku koszt uszczuplenia wpływów z podatku wyniesie 400 mln zł, a w przyszłym przekroczy miliard.

Największe polskie miasta domagają się od rządu rekompensat - podaje z kolei Radio ZET, dodając, że sama Warszawa stracić może na tym 140 mln zł. Władze stolicy już skierowały pismo do premiera.