CPK i obawy mieszkańców gminy Bolesław. Ich domy zostaną wyburzone, aby powstały tory?

Mieszkańcy gminy Bolesław (woj. małopolska) z przerażeniem patrzą na mapy dotyczącą planów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Z pierwszych projektów wynika, że w ich miejscu zamieszkania będzie trzeba wyburzyć wiele domów, aby możliwa była budowa nowych linii kolejowych.

Zakończył się pierwszy etap prac planistycznych związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ich efektem jest Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji CPK, zawierające mapy budowy przebiegów korytarzy kolejowych. Niektóre z nich wzbudziły wątpliwości mieszkańców gminy Bolesław, którzy boją się, że ich domy zostaną wyburzone.

>>> CPK w 2027 roku? "Wariant optymistyczny, ale nie wyssany z palca"

Zobacz wideo

Gmina Bolesław. Czy 70 domów trzeba będzie wyburzyć, a drogi staną się nieprzejezdne?

Z wstępnych planów wynika, że przez gminę Bolesław będą przebiegać dwie linie kolejowe, a w konsekwencji rozbiórce poddanych zostanie ok. 70 domów - wyliczył jeden z czytelników "Gazety Krakowskiej". Z jego analiz wynika, że w mniejszym lub większym stopniu poszkodowanych zostanie prawie 30 procent mieszkańców gminy. Mieszkańcy Bolesławia boją się także, że nowe korytarze kolejowe sparaliżują ruch na lokalnych drogach, bo będą je przecinać w co najmniej dziewięciu miejscach. Wyliczają, że biorąc pod uwagę planowaną częstotliwość kursu pociągów, rogatki na drogach będą częściej zamknięte niż otwarte.

Sprawą zaniepokojony jest także wójt gminy Krzysztof Dudziński. Samorządowiec jest oburzony planami CPK i twierdzi, że nikt nie konsultował powstałych planów z jego urzędem.

- To są niedorzeczne plany. Mam wrażenie, że projektant nie wie, co robi. (...) Nie wzięto pod uwagę, że to w dużej części tereny kopalniane i po byłych kopalniach, nawet nie do końca przebadane - powiedział Dudziński w rozmowie z "GK".

Gmina Bolesław zaprasza swoich mieszkańców na spotkanie informacyjne dotyczące planowanych budów i konsultacji społecznych związanych z projektem. Odbędzie się ono w Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej w Bolesławiu w środę 26 lutego o godzinie 17. 

Mapa dotycząca Gminy Bolesław dotycząca przebiegu planowanych tras nr 111 i 113Mapa dotycząca Gminy Bolesław dotycząca przebiegu planowanych tras nr 111 i 113 Fot. gminaboleslaw.pl

Budowa CPK. Trwają konsultacje społeczne. Jak zgłosić uwagi do projektu?

Ze strony Centralnego Portu Komunikacyjnego dowiadujemy się, że od 10 lutego do 10 marca włącznie trwają konsultacje społeczne związane z planami budowy. Każdy zainteresowany może zgłaszać uwagi do korytarzy nowych linii kolejowych i tras drogowych planowanych w ramach inwestycji. Można to zrobić za pomocą formularza internetowego na stronie konsultacje.cpk.pl, za pośrednictwem poczty lub osobiście. 

"Chcemy, żeby mieszkańcy mieli bezpośredni wpływ na nasze inwestycje, np. na to, w jaki sposób zaprojektujemy przyszłe linie kolejowe CPK. Dlatego każda ze zgłoszonych uwag zostanie sprawdzona przez specjalistów w sposób drobiazgowy. W ten sposób dowiemy się, które z zaproponowanych zmian są merytorycznie uzasadnione i zostaną wprowadzone w życie" - mówił Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK. 

Więcej o:
Komentarze (5)
CPK i obawy mieszkańców gminy Bolesław. Ich domy zostaną wyburzone, aby powstały tory?
Zaloguj się
 • An Skowrońska

  Oceniono 5 razy 3

  No ale jak mówi Marcin Horała (co się zesr...), to jest wspaniale, a będzie Luksusowo ... NIC .. ... je
  NIE UMIEJĄ. NA NICZYM SIĘ NIE ZNAJĄ OPRÔCZ MIESZANIA DRĄŻENIA, KŁAMANIA I OSZUKIWANIA. No i rozdawania na potrzeby wygrania... A zadowoleni z siebie.... O kur. a.... TO SĄ ELYTY OBECNE, RZĄDZĄCE. Polską A te nasze polskie stado baranów... Kupują. Kupują i całują prawie w d...

 • mikrobyznesmen

  0

  === nowe korytarze kolejowe sparaliżują ruch na lokalnych drogach, bo będą je przecinać w co najmniej dziewięciu miejscach. Wyliczają, że biorąc pod uwagę planowaną częstotliwość kursu pociągów, rogatki na drogach będą częściej zamknięte niż otwarte. ===

  "Rogatki"? To bezkolizyjnych wiaduktów i tuneli dla pociągów na tych liniach nie przewiduje się??

 • Michal Mroczek

  Oceniono 2 razy 0

  Przecież tych gmin będą dziesiątki. Pod Warszawą Legionowo, Wieliszew, Nieporęt już zapowiedziały protesty. Cymbaly tak już mają, że jak się dorwa do władzy to w pewnym momencie zaczną strzelać sobie w stopę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX