Od kiedy można rozliczyć PIT 2020? Do kiedy nasz pracodawca ma czas na dostarczenie formularza?

Zbliża się czas składania zeznań podatkowych za rok 2020. Od kiedy można złożyć formularz? Co jeśli nie otrzymaliśmy go jeszcze od naszego pracodawcy?

Jak co roku w pierwszym kwartale roku, nadchodzi czas wypełniania PIT-ów. Dzięki usłudze "Twój e-PIT" twoje zeznanie podatkowe zostanie przygotowane automatycznie - nie musisz wypełniać żadnych wniosków, wystarczy, że zalogujesz się do systemu pod adresem podatki.gov.pl. Kiedy możesz to zrobić? 

Zdjęcie ilustracyjnePIT 2021. Ulga na internet może przekroczyć nawet 1500 zł

PIT. Od kiedy można składać rozliczenie podatkowe za rok 2020?

Formularze będą dostępne na platformie Twój e-PIT od 15 lutego do 30 kwietnia i w tym czasie mamy obowiązek złożenia deklaracji podatkowej - czy to w formie papierowej, czy zdalnej. Data złożenia deklaracji ma wpływ na czas zwrotu nadpłaconego podatku. W przypadku rozliczenia online wynosi on 45 dni, natomiast jeśli rozliczamy się za pomocą deklaracji papierowej, na zwrot urząd będzie mieć 90 dni.  

Rozliczenie podatkówPIT 2021. Deklaracje podatkowe za 2020 rok dla emerytów i rencistów

Do kiedy pracodawca ma obowiązek dostarczyć PIT-11?

Każdy pracodawca - niezależnie od umowy, jaka łączyła go z pracownikiem w roku poprzednim - musi doręczyć mu PIT-11. Obowiązek ten upływa z końcem lutego kolejnego roku, natomiast jeszcze do końca stycznia pracodawca musi zgłosić deklarację do urzędu skarbowego. W tym roku czas na otrzymanie PIT-u z miejsca, w którym byliśmy zatrudnieni w roku 2020, upływa 1 marca, ponieważ 28 lutego wypada w niedzielę.

Jeżeli nie otrzymaliśmy PIT-u od pracodawcy, nie zwalnia nas to od złożenia rozliczenia w terminie do 30 kwietnia. W przypadku nieotrzymania formularza w terminie warto spróbować szybko wyjaśnić tę sprawę z przełożonym. Jeżeli jednak nie uda nam się uzyskać informacji, możemy to zgłosić do urzędu skarbowego.

Zobacz wideo Na co powinny być przeznaczone pieniądze z podatku od cukru?