Pożyczył 500 zł, ma zwrócić 112 tysięcy. Odsetki wierzyciela rosły o 1440 proc. rocznie

Dłużnik pożyczył 500 złotych, teraz ma oddać 112 tysięcy. W sprawie interweniował ministra Michał Wójcik, który poinformował, że wystąpił do Prokuratora Generalnego o rozważenie skargi nadzwyczajnej w sprawie wierzyciela.

Odsetki dłużnika rosły o 1440 proc. rocznie, a każdego dnia dług powiększał się o kolejne 20 złotych.

Sprawią dłużnika zajął się minister

"Na moim stole leżą dokumenty. Zawarto umowę pożyczki na kwotę 500 złotych. Odsetki wynosiły 1440 proc. rocznie! Dziś zaległość wynosi 112 tysięcy złotych. W tej sprawie wystąpiłem już do Prokuratora Generalnego o rozważenie skargi nadzwyczajnej" - napisał na Twitterze minister w KPRM Michał Wójcik.

Do Wójcika trafiły dokumenty dotyczące umowy zlecenia z firmą o pośrednictwo finansowe, a, jak podaje portal Onet.pl, wynagrodzenie miało wynosić 500 zł wraz z odsetkami w wysokości 20 złotych za każdy dzień zwłoki. Umowę zawarto 21 marca 2006 roku. Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Bytomiu, 28 sierpnia tego samego roku sąd wydał nakaz zapłaty, a wyrok uprawomocnił się 16 września, ponieważ nie został zaskarżony.

Zbigniew Ziobro, prezes Solidarnej Polski Jest skarga Ziobry ws. nauczycielki, która zdjęła krzyż w szkole. "Szykany"

Wyegzekwowano ponad 51 tys.

- Obecnie toczy się w tej sprawie trzecie postępowanie egzekucyjne, poprzednie dwa zakończyły się częściowym wyegzekwowaniem zadłużenia ze względu na dalszą bezskuteczność egzekucji - powiedział dla PAP-u minister. Poinformował również, że wyegzekwowano 51 tys. 903 zł 11 gr ze 111 tys. 546 zł 82 gr, z których 500 zł to należność główna, 4 tys. 119 zł to koszty postępowań egzekucyjnych, pozostałą kwotę stanowią odsetki. - Skarga nadzwyczajna powinna zostać złożona do 3 kwietnia 2021 r. - poinformował minister.

Zobacz wideo Konieczny o mandatach: Nawet za czasów PRL-u istniały kolegia ds. wykroczeń
Więcej o: