14. emerytura. Kiedy emeryci i renciści otrzymają "czternastki"?

14. emerytura zostanie wypłacona na podstawie ustawy, którą 8 marca podpisał prezydent Andrzej Duda. Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej wyjaśnił, kiedy będą wypłacane "czternastki".
Zobacz wideo Czy programy socjalne są zagrożone przez koronawirusa?

14. emerytura zostanie przyznana niemal wszystkim emerytom i rencistom. Większość seniorów otrzyma pełne świadczenie w wysokości 1250,88 zł brutto, a wobec pozostałych będzie stosowany mechanizm złotówka za złotówkę.

Stanisław Szwed: 14. emeryturę otrzyma 95 proc. emerytów i rencistów

W rozmowie z TVP Info, Stanisław Szwed powiedział, że 8 milionów emerytów otrzyma pełną 14. emeryturę, natomiast jednorazowe świadczenie zostanie pomniejszone w przypadku 1,1 miliona seniorów. Ustawa przewiduje próg podatkowy w wysokości 2900 zł brutto.

Czy będzie waloryzacja świadczenia 500+? Wiceminister Stanisław Szwed komentuje Będzie waloryzacja świadczenia 500+? Wiceminister Stanisław Szwed komentuje

Zasada złotówka za złotówkę oznacza, że jeśli świadczeniobiorca pobiera emeryturę w wysokości np. 3000 zł brutto to 14. emerytura zostanie pomniejszona o kwotę 100 zł.

Kiedy będą wypłacane 13. i 14. emerytury?

14. emerytura zostanie wypłacona po raz pierwszy w 2021 roku. Dodatkowe jednorazowe świadczenie trafi do seniorów w listopadzie. W przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, seniorzy otrzymają "czternastkę" w grudniu 2021 roku.

Na Opolszczyźnie wypłacono już ponad 30 mln zł postojowego. Z roku na rok coraz mniej rencistów. Najbardziej zyskuje na tym ZUS

Natomiast 13. emerytury będą w tym roku wypłacane po raz trzeci. W programie "Money. To się liczy" Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego wyjaśnił, że "trzynastki" będą wypłacane w kwietniu wraz z kwietniową emeryturą. To oznacza, że świadczenie może wpłynąć 5., 6., 10., 15., 20. lub 25. dnia kwietnia.

Więcej o: