O wystawieniu na sprzedaż posiadłości znajdującej się w Saint-Remy-les-Chevreuse informowaliśmy w poniedziałek za francuskim dziennikiem "Le Parisien". Dom Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre'a Curie został zbudowany w 1890 roku ma powierzchnię 120 metrów kwadratowych. Wystawiono go na sprzedaż za 790 tysięcy euro. Wymaga także remontu szacowanego na kwotę ok. 200 tys. euro. Posiadłość była zamieszkiwana przez naukowców w latach 1904-1906 - spędzali tam święta, weekendy oraz wakacje i odpoczywali od zgiełku miasta.
"Zleciłem działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest w kontakcie z polską ambasadą we Francji. To miejsce to część polskiej historii" - napisał premier Mateusz Morawiecki późnym wieczorem na Twitterze.
Kwestię zakupu skomentował również europoseł Jacek Saryusz-Wolski. "Polska winna kupić dom Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryźem i stworzyć tam muzeum poświęcone Wielkiej Polce, by nie żałować poniewczasie tak jak utraconej możliwości zakupu Hotelu Lambert w Paryżu" - napisał na Twitterze.
Inicjatywę poparł także dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski i ambasador Polski w Algierii Witold Spirydowicz. "Dom Państwa Curie to byłaby świetna okazja do promocji PL. Przypomnę, Hotel Lambert utracony. Pałacyk Paderewskiego zburzyli Szwajcarzy (znakomity dokument Szlachtycza o tym). Muzeum w Rapersvill zagrożone likwidacją" - napisał w mediach społecznościowych.
Dom o powierzchni 120 metrów kwadratowych w podparyskim departamencie Yvelines posiada duży ogród o powierzchni 900 metrów kwadratowych, znajduje się również w niewielkiej odległości (ok. 600 m) od stacji kolejki RER.
W trzypoziomowej posiadłości znajdują się trzy sypialnie, trzy toalety, otwarta jadalnia z kominkiem, salon oraz zamknięta kuchnia z dostępem do piwnicy. Z ogłoszenia wynika, że strych z powodzeniem może zostać przekształcony w apartament. W piwnicy jest także kotłownia, pralnia oraz warsztat.
Maria Skłodowska-Curie to dwukrotna laureatka nagrody Nobla. Po raz pierwszy nagrodzono ją razem z mężem Pierre'm Curie i Henrim Becquerelem w 1903 roku w dziedzinie fizyki za badania nad promieniotwórczością. W 1911 roku Polka zdobyła także nagrodę z chemii za odkrycie dwóch pierwiastków - polonu i radu. Jest jedną z czterech osób, w tym jedyną kobietą, które otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż raz.
Piotr Curie zmarł w wypadku samochodowym w 1906 roku. W maju tego samego roku Maria Skłodowska-Curie objęła po mężu stanowisko profesorskie w katedrze fizyki na Sorbonie. Tym samym stała się pierwszą profesorką na uczelni.