Rząd zapowiada kolejne luzowanie obostrzeń. Niedzielski podał datę. "Przywracanie aktywności na wakacje"

Rząd planuje luzowanie kolejnych obostrzeń. Adam Niedzielski zapowiedział, że "większość aktywności" zostanie przywrócona jeszcze na wakacje. Zapewnił, że kolejne informacje dotyczące luzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa zostaną ogłoszone na przełomie maja i czerwca.

- Najprawdopodobniej na przełomie maja i czerwca poinformujemy o kolejnych krokach względem luzowania reguł bezpieczeństwa. Na dziś nie widzę przeszkód, by nie były to kolejne zmiany, czyli luzowanie reżimu sanitarnego w wielu miejscach i przywracanie działalności. Wiele osób sugeruje przyśpieszenie, ale w tym zakresie wolimy być ostrożni - powiedział Adam Niedzielski w rozmowie z portalem WP.pl. 

Zobacz wideo Szczepienia w zakładach pracy opóźnione? Witucki: Pod koniec maja to będzie szczepienie "niedobitków"

Adam Niedzielski o luzowaniu obostrzeń: O ile nie będzie złych sygnałów dotyczących zakażeń, to kolejne kroki w luzowaniu są coraz bliżej

Polityk dodał, że spadek liczby zakażeń "jest w tej chwili bardzo dynamiczny, a przecież nie tak dawno wprowadziliśmy dość znaczne luzowanie obostrzeń". - To pozwala być optymistycznym w przypadku kolejnych tygodni i miesięcy. Mamy przekonanie, że z każdym dniem ta naturalna bariera jest coraz większa i coraz lepiej działa. Nie oznacza to jednak, że dziś świętujemy i kończymy cały proces - wyjaśnił.

Adam NiedzielskiNiedzielski o kontrolach w szpitalach, dziennikarz zripostował. "Kromka chleba z masłem to nie catering"

Adam Niedzielski przyznał, że największym czynnikiem ryzyka zwiększającym ryzyko kolejnej fali zakażeń są nowe mutacje. Jednak według niego, "jeżeli proces szczepień będzie trwał dalej z dobrymi efektami, to nie powinniśmy jesienią wracać do reżimu sanitarnego". - Jeżeli sytuacja epidemiczna się nie pogorszy, to po 5 czerwca będziemy przywracać aktywność wszędzie tam, gdzie jest jeszcze ograniczona. Kierunek jest jeden, o ile nie będzie złych sygnałów dotyczących zakażeń, to kolejne kroki w luzowaniu są coraz bliżej - zapewniał.

Minister zdrowia podkreślił jednak, że mimo luzowania obostrzeń najpewniej utrzymany zostanie obowiązek noszenia maseczek wewnątrz pomieszczeń wspólnych (na przykład w sklepach czy w bankach) oraz wszędzie tam, gdzie nie można zachować bezpiecznego dystansu.

Luzowanie obostrzeń komentował też w programie "Tłit" Wirtualnej Polski rzecznik rządu Piotr Müller.

W tej chwili pracujemy nad takim katalogiem, który można byłoby nieco zmodyfikować. Dzisiaj będę też dyskusje w tym zakresie. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie będzie można jakieś ruchy wykonać. To nie będą duże ruchy, ale mimo wszystko tam, gdzie to jest tylko możliwe, gdzie szukamy tej przestrzeni, to ją wykorzystujemy - powiedział przywołując decyzję rządu, która o tydzień przyspieszyła otwarcie m.in. kin. Myślę, że też w innych obszarach są możliwe pewne modyfikacje 

- powiedział.

Luzowanie obostrzeń rozpoczęło się na początku maja. Jako pierwsze zostały otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne, galerie sztuki oraz muzea (obowiązuje limit osób). Od 8 maja ponownie zaczęły także działać hotele (z maksymalnym obłożeniem do 50 procent). Od 15 maja zniesiono nakaz noszenia maseczek ochronnych na świeżym powietrzu, wznowiono także działalność ogródków restauracyjnych. Od końca maja restauracje będą mogły gościć klientów także w środku - będzie obowiązywał limit gości. W opublikowanym 6 maja rozporządzeniu czytamy, że kluby nocne i dyskoteki pozostają zamknięte co najmniej do 5 czerwca. Zamknięte są również punkty związane z hazardem.

Ogromne kolejki do szczepienia bez rejestracji przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim.Szczepienia na COVID-19. Wznowienie dostaw Johnson & Johnson

Więcej o: