Białoruskie linie lotnicze Belavia odwołują loty do Wielkiej Brytanii, Francji i na Litwę

Białoruskie linie lotnicze Belavia przekazały, że od 25 maja do 30 października 2021 r. loty do Londynu i Paryża zostały wstrzymane. Z kolei od 24 maja do 26 czerwca zawieszono loty do Wilna. Decyzja linii ma związek z wprowadzeniem zakazu lotów na Białoruś przez Wielką Brytanię, Francję oraz Litwę. Rejsy na Białoruś zawiesił także LOT.

"W związku z decyzją rządów Wielkiej Brytanii i Francji o zakazie lotów Belavia do/z Wielkiej Brytanii i Francji jesteśmy zmuszeni do odwołania lotów do Londynu i Paryża od 25 maja do 30 października" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez linie Belavia. Pasażerowie mogą zwrócić bilety lub zmienić datę wyjazdu.

W poniedziałek białoruskie linie lotnicze przekazały, że "w związku z decyzją Rządu Republiki Litewskiej o zawieszeniu lotów Belavia do/z litewskich lotnisk jesteśmy zmuszeni odwołać loty do Wilna od 25 maja 2021 r. [...] do 26 czerwca 2021 r.".

Zobacz wideo W jaki sposób białoruski myśliwiec mógł zmusić pilotów Ryanaira do lądowania? Wyjaśnia rosyjski ekspert

Unia Europejska zakazała lotów nad Białorusią

W poniedziałek podczas szczytu przywódców państw Unii Europejskiej podjęto decyzję o wprowadzeniu zakazu lotów dla białoruskich linii lotniczych przez przestrzeń powietrzną krajów należących do UE oraz uniemożliwienie im dostępu do portów lotniczych znajdujących się w granicach Unii Europejskiej.

Dodatkowo wezwano unijne linie lotnicze do tego, aby przestały latać tranzytem nad Białorusią. Unia wezwała także do szybkiego śledztwa Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) ws. niedzielnego zmuszenia do lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair, lecącego z Aten do Wilna z powodu rzekomego ładunku wybuchowego, który miał znajdować się w samolocie. Kiedy samolot władował w Mińsku zatrzymano Ramana Pratasewicza - byłego współredaktora kanału NEXTA oraz jego partnerka - obywatelkę Rosji Sofię Sapiegę.

Samolot Ryanair, który w niedzielę zmuszono do lądowania w MińskuIATA potępia wymuszenie lądowania samolotu w Mińsku. "To niedopuszczalne"

Jak już wcześniej pisaliśmy na next.gazeta.pl, że linie lotnicze Lufthansa, Air France, KLM, oraz PLL LOT zawiesiły loty nad Białorusią. - LOT zawiesił połączenia do Mińska i wyznaczył alternatywne trasy dla lotów odbywających się nad terytorium Białorusi - przekazała we wtorek rano rzecznik polskich linii lotniczych LOT Krzysztof Moczulski. Połączenie lotnicze z Białorusią zawiesiła także Ukraina. "Od 00.00 26 maja Ukraina wstrzymuje połączenia lotnicze z Białorusią" - napisał ukraiński premier Denys Szmyhal we wtorek (22 maja) w komunikatorze Telegram. 

Więcej o: