Mackenzie Scott, była żona Jeffa Bezosa, przekazała 2,7 mld dol. organizacjom pozarządowym

Mackenzie Scott, była żona Jeffa Bezosa, założyciela Amazona, przekazała 2,7 mld dolarów różnym organizacjom charytatywnym. Scott poinformowała, że pieniądze otrzymali ci, "którzy byli historycznie niedofinansowani i przeoczeni".

Mackenzie Scott jest jedną z najbogatszych kobiet na świecie, a duża część jej majątku jest wynikiem rozwodu, który wzięła z Bezosem w 2019 roku. Kobieta otrzymała 25 proc. udziałów męża w firmie Amazon, czyli 4 proc. akcji firmy. 

Zobacz wideo "Tysiąc złotych rocznie mniej w portfelu". Kto straci na zmianach w fotowoltaice?

Mackenzie Scott: Byłoby lepiej, gdyby nieproporcjonalne bogactwo nie było skoncentrowane w małej liczbie rąk

Jak donosi BBC, Mackenzie Scott napisała na swoim blogu, że przekazała 2,7 mld dolarów 286 organizacjom zajmującym się nierównością rasową, sztuką i edukacją. W poście podkreśliła, że chce przekazać pieniądze tym, "którzy byli historycznie niedofinansowani i przeoczeni".

Płaca minimalna. Rząd i związki mają różne propozycje. 'To jak przeciąganie zgniłej liny' (zdjęcie ilustracyjne) Ile wyniesie płaca minimalna w 2020 r.? Związki chcą wyższej podwyżki niż rząd

Dodała także, że razem ze swoim obecnym mężem oraz zespołem badaczy decyduje, komu przekazać darowizny. "W tym wysiłku kierujemy się pokornym przekonaniem, że byłoby lepiej, gdyby nieproporcjonalne bogactwo nie było w posiadaniu tak nielicznego grona osób" - wyjaśniła Scott.

Filantropka często wpiera organizacje pozarządowe, o czym informuje na swoim blogu, np. w grudniu ubiegłego roku napisała, że w ciągu czterech miesięcy przekazała ponad 4 mld dolarów organizacjom zajmującym się walką o prawa kobieta oraz bankom żywności

Facebook Atak na skrzynkę Dworczyka. Polski ekspert Facebooka apeluje do polityków

Kim jest Mackenzie Scott?

Mackenzie Scott urodziła się w 1970 roku w San Francisco. W 2005 roku wydała swoją debiutancką powieść "The Testing of Luther Albright", za którą została nagrodzona American Book Award w 2006 roku. Za Bezosa wyszła w 1993 roku, a po 26 latach małżeństwa, w 2019 roku, rozwiodła się z założycielem Amazona. Obecnie jest 22. najbogatszą osobą na świecie, jej majątek szacuje się na 59,5 miliarda dolarów.  Prywatnie jest matką czworga dzieci, a w 2021 roku ponownie wyszła za mąż za nauczyciela przedmiotów ścisłych Dana Jewetta.

Więcej o: