Discovery wydało oświadczenie ws. ustawy anty-TVN. "Będziemy bronić naszego biznesu"

"Discovery, Inc. jest dumne z TVN i głęboko zaangażowane w jego działalność jako wiodącego niezależnego nadawcy w Polsce" - czytamy w wydanym w poniedziałek oświadczeniu amerykańskiego koncernu ws. ustawy medialnej. Przedstawiciele koncernu podkreślili, że "uważnie przyglądają się sytuacji".

W środę wieczorem na stronie Sejmu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji złożony przez grupę posłów PiS, w tym posła Marka Suskiego, przewodniczącego rady programowej Polskiego Radia. Projekt, jak wskazują parlamentarzyści, ma zapobiec "możliwości przejęcia kontroli nad nadawcami rtv przez dowolne podmioty spoza Unii Europejskiej, w tym podmioty z państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa".

W praktyce koncesja na nadawanie nie mogłaby zostać przyznana podmiotowi, który jest zależny np. od spółki, której siedziba znajduje się w kraju niebędącym członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Siedziba TVNJest oświadczenie TVN ws. projektu PiS. "Nie ugniemy się"

Przykładem takiego nadawcy jest TVN S.A. Właścicielem TVN24 jest zarejestrowana w Holandii spółka Polish Television Holding, będąca z kolei własnością amerykańskiego koncernu Discovery. 

"Discovery, Inc. jest dumne z TVN i głęboko zaangażowane w jego działalność jako wiodącego niezależnego nadawcy w Polsce" - czytamy w poniedziałkowym oświadczeniu koncernu opublikowanym na portalu tvn24.pl.

"Przyglądamy się uważnie sytuacji i będziemy bronić naszego biznesu przed nasilającymi się przekroczeniami kompetencji organów regulacyjnych, działaniami na szkodę odbiorców oraz wszelką niepewnością co do sytuacji na rynku, która mogłaby negatywnie wpłynąć na biznes w Polsce, jego rozwój i przyszłość gospodarczą" - dodało Discovery.

Zobacz wideo Donald Tusk odpowiada na pytanie TVP Info. "Moje nazwisko..."

Georgette Mosbacher: To nie jest zdrowe

Do ustawy medialnej odniosła się w wywiadzie dla Wp.pl Georgette Mosbacher, była ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

- Jeśli ktoś zmusza koncerny medialne spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego do sprzedaży większościowych udziałów w ręce polskich firm, niebezpiecznie zmierza w kierunku korupcji i oligarchii. To nie jest zdrowe - oceniła.

Zbigniew GirzyńskiGirzyński: Suski to człowiek skrajnie lojalny wobec Kaczyńskiego

Jak dodała, "nakładanie dodatkowych restrykcji na kapitał, który chce płynąć nad Wisłę, jest w obecnej sytuacji absurdalne". - Państwa rozwijające się potrzebują napływu kapitału zagranicznego i powinny tworzyć dla niego przyjazne środowisko, a nie zmieniać reguły w trakcie gry, nie ukrywając nawet, że uderzy to w konkretny podmiot. Jeśli Amerykanie zobaczą, że tak wygląda inwestowanie w Polsce, pójdą gdzie indziej. Świat jest wystarczająco duży - zaznaczyła Mosbacher.

Rzecznik rządu: Takie przepisy obowiązują w wielu krajach UE

Do ustawy medialnej i wypowiedzi Georgette Mosbacher odniósł się na poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. - We Francji, w Niemczech, Austrii, wielu innych krajach UE dokładnie takie same przepisy obowiązują. I z tego, co wiem, nic się negatywnego w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi nie stało w tym zakresie - skomentował.

- Oczywiście pani była ambasador ma prawo reprezentować interesy firm amerykańskich i nie dziwi mnie wypowiedź tego typu. Przepisy, które są prezentowane, mają na celu uściślenie przepisów już obowiązujących od lat 90., później nieco zmodyfikowanych, jeżeli chodzi o wejście polski do UE - dodał rzecznik rządu.

Witold KołodziejskiSzef KRRiT dla Reutersa: TVN24 łamie zasady własności firm medialnych

Jak stwierdził, w latach 90. "wprowadzono przepisy, które blokowały możliwość przejęcia spółek medialnych w Polsce przez podmioty, które pochodzą spoza Polski". - Następnie, w ramach wejścia Polski do UE, te przepisy zmodyfikowano w taki sposób, że spółki medialne w Polsce mogą kupować podmioty z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Te przepisy budzą wątpliwości niektórych osób, czy oznaczają to, że np. spółka holenderska czy jakakolwiek inna, która ma zakupione spółki medialne w Polsce, może być np. kupiona przez spółkę spoza EOG, np. z Rosji, Chin czy innego państwa. My w tej chwili te przepisy uściślamy, żeby takich wątpliwości nie było - zaznaczył Müller.

Koncesja dla TVN24. Brak decyzji KRRiT

TVN24 wciąż czeka też na decyzję o przedłużeniu koncesji. Wniosek w tej sprawie został złożony do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji już w lutym ubiegłego roku. Problem tkwi w jednym z artykułów ustawy o radiofonii i telewizji, który mówi o tym, że koncesja może zostać przyznana podmiotowi zlokalizowanemu w Polsce lub w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Właścicielem TVN24 jest zarejestrowana w Holandii spółka Polish Television Holding, ale ta jest z kolei własnością Amerykanów. Wątpliwości KRRiT ma wzbudzać także planowana fuzja Discovery z Warner Media.

Belgium EU'Lex TVN' to 'kolejny niepokojący sygnał dla wolności mediów w Polsce'

- TVN jest w rękach spółek, w których ostatecznym i głównym beneficjentem jest podmiot amerykański, a więc podmiot spoza europejskiego obszaru gospodarczego, a tymczasem mamy w ustawie o radiofonii i telewizji zapis, który mówi, że ten rodzaj udziałów, takich podmiotów powinny być nie większe niż 49 proc. I tutaj tak naprawdę jest cały problem systemowy - mówił w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu szef KRRiT Witold Kołodziejski.

"Struktura własnościowa Spółki jest zgodna z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji. Potwierdzają to niezależne ekspertyzy opracowane przez wybitnych polskich profesorów prawa" - stwierdził przed kilkoma dniami w oświadczeniu zarząd TVN S.A. Spółka zwróciła uwagę, że przed sześcioma laty KRRiT "zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do naszej Spółki i do czasu ubiegania się o przedłużenie koncesji dla programu TVN24 struktura własnościowa TVN nie budziła żadnych wątpliwości".

"Planowana w przyszłości fuzja z Warner Media nie może stanowić pretekstu do przedłużania procesu rekoncesyjnego, gdyż jeszcze nie miała miejsca" - dodano.

Więcej o: